Kavárna Slavia připomene 9. ledna výročí narození Olgy Scheinpflugové

Olga Scheinpflugová 
 / Hlubotisková fotografie z cyklu Česká tvář (František Vopat)
Olga Scheinpflugová / Hlubotisková fotografie z cyklu Česká tvář (František Vopat)

Zatím poslední z kulturních večerů pořádaných v kavárně Slavia byl zasvěcen bratrům Čapkovým. U Karla Čapka zůstane také nyní, i když pozornost bude patřit především jeho ženě, herečce Národního divadla, Olze Scheinpflugové. Těmto dvěma významným osobnostem první republiky a jejich mimořádnému vztahu bude věnován podvečer 9. ledna 2023 v podání čapkovského badatele Hasana Zahiroviće a za přítomnosti herců Stely Chmelové a Marka Zemana. Večer budou provázet také klavírní melodie. Stane se tak v den Čapková narození a při příležitosti výročí 120 let od narození Olgy.

Kavárna Slavia byla v době mezi válkami epicentrem pražského kulturního života, za což vděčí také své strategické pozici v blízkosti Zlaté kapličky. Scházeli se zde herečky, herci, dramatici, spisovatelé a další osobnosti pražského kulturního a společenského života. Mezi nimi také spisovatel a dramatik Karel Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová, herečka Národního divadla a spisovatelka.

Život a dílo Karla Čapka je v českém prostředí poměrně častým tématem, o jeho ženě, slavné herečce Olze Scheinpflugové, se píše daleko méně. Literárně-hudební pořad se svým programem zaměří právě na její osobnost a skutečnost, že Olga byla nejen herečkou, ale také velmi plodnou spisovatelkou. Návštěvníci budou mít možnost zaposlouchat se do úryvků z korespondence, vydané pod názvem Listy Olze, která odkrývá mimořádný vztah těchto dvou osobností. Zazní také pasáže z Čapkových divadelních her, kde Scheinpflugová poprvé ztvárnila klíčové role.„Diváci mohli v divadle Scheinpflugovou vidět jako Mimi v Loupežníkovi, Kristinku ve Věci Makropulos nebo jako Annetu v Bílé nemoci. I u filmu dostala příležitost ztvárnit filmové postavy dle Čapkových námětů,” přibližuje Hasan Zahirović a dodává: „Olga se již od útlého věku toužila stát herečkou, a to až s nedětskou zarputilostí. O to zajímavější a obdivuhodnější je skutečnost, že ve volných chvílích, po představeních a o volných večerech, soustavně pracovala i na své tvorbě literární, která je pozoruhodně obsáhlá. V tom se Scheinpflugová bezpochyby na poli literatury ve své době vymykala.”

Návštěvníci se v průběhu večera seznámí s různými aspekty života manželů. Řeč přijde na jejich korespondenci,  společné cesty po Evropě, vzájemný vliv v literární tvorbě, ale také na zajímavosti, o kterých se dosud příliš nevědělo. Teprve před deseti lety společně se zveřejněním korespondence s doktorem Ladislavem Syllabou se například objevila zpráva, že lékař páru sňatek rozmlouval, a to z důvodu Čapkova zdravotního stavu.

V rámci čtvrtého literárního setkání v kavárně Slavia, které se uskuteční na den narozenin Karla Čapka, 9. ledna od 19.00, budou mít návštěvníci možnost znovu proniknout nejen do Čapkova díla, ale především k osobnosti Olgy Scheinpflugové a jejich společného života. Večerem bude provázet odborník na dílo bratří Čapků Hasan Zahirović v doprovodu herců Stely Chmelové a Marka Zemana. Společné chvíle zpříjemní klavírní hudební doprovod.

Vstupné na literární večer je zdarma. Je nutné provést rezervaci místa skrze kulturní portál GoOut.net.

Comments

comments

Vyhledat