Kde jsou páternostery?

Páternoster v Dortmundu, licence CC 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Páternoster v Dortmundu, licence CC 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Milujeme páternostery, nekonečné výtahy, které už dnes často jen dožívají. Je těžké je najít, ale o pár víme. Chodíme se občas projekt na Poříčí do budovy YMCA (na vrátnici jsou na takové lidi zvyklí). Ve Zlíně právě po rekonstrukci rozběhli krásný starý páternoster, kterému je osmdesát. Samozřejmě Česko není jedinou zemí, kde se takhle vytahujeme.

Páternoster v Hamburku (Deichstraße 29), foto by Stephan Mosel via Flickr, licence CC 2.0 

135 let historie

Tyto oběžné výtahy najdete převážně v Evropě (Německo, Česko a Slovensko (jeden hezký je např. v Košicích). První byly zprovozněny v 19. století v Anglii (ten úplně první postavili v Dartfordu roku 1884). Jejich kladem bylo kromě zvýšení přepravní kapacity i to, že nevyžadovaly obsluhu. Už dávno předtím se podobným způsobem dopravovaly náklady – experimentovalo se s tím ve starém Římě i jinde.

Název této nekonečné smyčky pochází z latiny. Pater noster znamená „otče náš“ a říká se mu tak proto, že jednotlivá oddělení komusi kdysi připomněla korálky růžence při modlení Otčenáše.

Našli jsme skvělý web věnovaný páternosterům v Praze a doporučujeme se na něj kouknout, případně si udělat malé páternosterové „turné“ – jelikož jsou mnohé z těchto výtahů v budovách státních institucí, bude nejspíše vhodným časem pro takový podnik některý všední den, ne příliš pozdě. Zda vás do výtahu pustí, předpovědět nedokážeme, ale doufáme v to.

Podívejte se na stránky Seznam páternosterů a kochejte se:)

Comments

comments

Vyhledat