Aktualizováno: Kde si objednat kafe a dobrou karmu k tomu? 

foto Cafe Ad Astra
foto Cafe Ad Astra

 

Sociálních kaváren v posledních letech přibývá. Jsou to takové podniky 2v1, kde si nejenže dopřejete dobrou kávu, ale zároveň pomůžete druhým. V Česku aktuálně žije přes 1,15 milionů handicapovaných osob(1), samozřejmě ne všichni handicapovaní jsou práceschopní. Někteří z nich však i přes své zdravotní postižení mohou a chtějí pracovat, dveře na pracovním trhu se jim ovšem tolik neotevírají. O to víc vás proto může těšit návštěva sociální kavárny, třeba některé z našeho výběru.

Mezi řádky. Autor: Martina Kaderková

Mezi řádky

Mezi knihami. Mezi výbornou fair & bio kávou a čerstvým pečivem z vlastní pekárny. Mezi milou obsluhou a příjemným nekuřáckým prostředím. Kavárna Mezi řádky je sociálním podnikem, který umožňuje pracovat lidem s lehkým mentálním postižením. Zajít sem můžete na pestré snídaně a lehké obědy, nebo si třeba vypůjčit knihy, které jsou součástí celého interiéru. Kavárna spadá pod společnost Etincelle, která kromě Mezi řádky provozuje síť kaváren a bister, vlastní řemeslnou pekárnu, pekařství, farmu a foodtruck Bistro na kolečkách s cateringovým servisem a dohromady zaměstnává na 150 lidí s mentálním hendikepem. 

Štefánikova 298/40, Praha 5

www.facebook.com/kavarnameziradky/ 

Bílá vrána, foto Www.jiristarha.cz

Bílá vrána

Kavárnou se sociálním rozměrem najdete také v Bílé vráně. Zdejší tým tvoří jak zdraví lidé, tak i osoby se zdravotním postižením, kteří se podílí na všech aktivitách kavárny. Hlavním cílem je zapojit je do smysluplné práce, která jim přináší příjem, získání zkušeností, dobrý pocit a hlavně možnost práce mimo sociální systém. Nejedná se o sociální službu, kavárníci tu mají stálé pracovní uplatnění. Obvykle zde potkáte 1-2 lidi s handicapem a 1 člověka bez. Kavárna si drží vysoký standard, peče a vaří výhradně z čerstvých surovin bez použití chemických dochucovadel, nabízí domácí speciality, vynikající kávu a další delikatesy. Provoz zajišťuje POHODA – společnost pro normální život lidí s postižením, z.ú., která už od roku 1998 poskytuje sociální služby lidem s mentálním postižením, protože věří, že i dospělí handicapovaní lidé mají dostat šanci žít plnohodnotný a důstojný život jako běžný občan. 

Ve Smečkách 5, Praha 1

https://kavarnabilavrana.cz 

Tichá kavárna, foto Ondřej Kači

Tichá kavárna

Místo, které propojuje svět neslyšících a slyšících. Prostor, který bourá bariéry a ukazuje, že i sluchově handicapovaní lidé s přehledem zvládnou náročnou profesi v gastronomii. Jde o první kavárnu v Praze s neslyšící obsluhou, která se zrodila v roce 2011 díky organizaci Tichý svět – chráněná pracoviště. Kavárna slouží také jako tréninkové prostředí a poskytuje podporu studentům a absolventům odborných škol do jejich profesních začátků. Rovněž nabízí cateringové služby, které si můžete objednat i v rámci náhradního plnění.

Burešova 1151/12, Praha 8

www.tichakavarna.cz 

Café AdAstra

Kvalitní káva, dobré čaje, skvělá vína z Francie i Čech, lehká jídla vhodná na oběd i večeři. Café AdAstra se inspiruje prostředím francouzských kaváren a poskytuje originální a útulné místo, jehož návštěvou podpoříte zaměstnávání osob s handicapem. Stojí za ním obecně prospěšná společnost Zajíček na koni, zdravotně znevýhodnění lidé tu pracují v kuchyni, za barem nebo obsluhují. Jsou to jednak klienti organizace Zajíček na koni, tak i žáci spolupracujících speciálních škol – Střední technické učiliště Zelený Pruh, Odborné učiliště Vyšehrad a Speciální škola Lužiny.

Podskalská 8, Praha 2,

www.cafeadastra.cz 

Gule Food Truck, foto Marek Chaloupka

GULE food truck

Na závěr jedna specialita, kterou můžete potkat v různých koutech Prahy nebo na open-air festivalech. GULE – Gastronomie Umožňující Lidem Existovat neboli další zajímavý sociální podnik, který boří stereotypy a názorně ukazuje, že handicapovaní lidé jsou skutečně šikovnými pracanty, kterým není potřeba vytvářet speciální pracovní podmínky a neustále na jejich činnost dohlížet. Ve food trucku si pochutnáte na čerstvě připravovaných tvarohových mini-koblížcích s různými variantami polev a posypů a zapijete je výběrovou kávou z pražírny Nordbeans.

www.gulefoodtruck.cz 

 

Náš článek vyvolal velký zájem u čtenářů, doplňujeme i tři typy, které jsme dostali:

V. kolona

V. kolona je výjimečným prostorem, který propojuje areál bohnické nemocnice s jejím okolím. Proč sem zajít? Protože vám tu naservírují výbornou sicilskou kávu v krásném a přátelském prostředí. Většinu personálu kavárny tvoří lidé se zkušeností s psychotickým onemocněním a pacienti bohnické nemocnice, kteří zde cvičí své základní pracovní a sociální dovednosti. Připravují se na náročnější rehabilitační programy v dalších podnicích Café Na půl cesty a Mlsná kavka, nebo na práci na volném trhu.

www.greendoors.cz/cs/landing_page/klub-v-kolona-3/#cafe_about

 

Smysluplná káva

Projekt organizace Green Doors, který funguje na jednoduchém principu. Stačí navštívit jednu ze spřátelených kaváren (Antonínovo pekařství, Mlsná kavka, Pisco café, Café Jericho, V. kolona nebo Café Na půl cesty) a ke kávě, čaji či jiné dobrotě si za 15 Kč objednat Smysl. Celá tato částka pak putuje do Green Doors, kde ji vynaloží na pomoc lidem s duševním onemocněním, aby co nejlépe zvládli pracovní zátěž. Pro představu, balíček 10 smyslů (tj. 150 Kč) zaplatí jednu hodinu pracovního tréninku a jednu hodinu konzultace jednomu z klientů.

https://www.greendoors.cz/cs/projekty/smysluplna-kava/?fbclid=IwAR3-Qo18UDyi3SJ0mEHYiGNWEKsMM6PFbVRUWu03FQ86mrmrbQigk2x5fUU

 

#kafesbabi a #pivosdědou

Projekt s ambicí posílit vztahy mezi mladou generací a generací našich prarodičů. Myšlenku podporuje spousta kaváren a jiných podniků – například Winefood – The Italians, Kavárny mamacoffee, Kavárna co hledá jméno a další podniky po celém Česku. Jednotlivá místa připravují i speciální nabídky (1 + 1 kafe zdarma, dortík za lepší cenu nebo třeba brunch), jež můžete uplatnit, když k nim s babičkou nebo dědečkem vyrazíte.

www.kafesbabi.cz

 

  1. https://www.czso.cz/csu/czso/lidem-se-zdravotnim-postizenim-nejvic-chybi-penize-a-dostupna-zdravotni-pece 

Comments

comments

Vyhledat