Kdo letos získal trofej Classic Prague Awards? Známe oceněné!
Ceny klasické hudby znají své vítěze. Classic Prague Awards 2019 byly udíleny 18. ledna v prostorách Obecního domu v Praze. Předávání křišťálových trofejí s grafikou Janáčkovy partitury se ve všech deseti kategoriích konalo už počtvrté.
„Obecní dům opět hostil přední umělce tuzemské klasické hudby. Dramaturgicky i soutěžně se podle nás podařilo propojit stálice a legendy s novými vycházejícími talenty,“ míní prezident soutěže Petr Stuchlík, který je zakladatelem jediných cen klasické hudby v České republice a dlouholetým podporovatelem české kultury.
Na slavnostním ceremoniálu, který se z části zaměřil na filmovou hudbu, zahrál Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Rastislavem Štúrem. Jako sólisté se představili houslista Pavel Šporcl a sopranistka Patricia Janečková. Celý galavečer živě vysílala stanice ČT art, jejíž zastupitelé tradičně udělili cenu České televize v kategorii Klasika roku, a to hudebnímu tělesu Epoque Quartet. To navíc zvítězilo také v kategorii Crossover projekt díky počinu The Best of 20 Years. Jako absolutně nejlepší Nahrávka roku bylo ovšem oceněno CD Shostakovich Strings Quartets 2/7/8 v provedení Pavel Haas Quartetu, pod níž se podepsalo vydavatelství Supraphon. Cenu za nejlepší Soudobou kompozici pak získal Zdeněk Král za skladbu pro smíšený sbor a varhany Magnificat, kterou poprvé představil loni na Festivalu pěveckých sborů v Jevíčku.
Stejně jako loni bylo za nejlepší Orchestrální výkon zvoleno koncertní vystoupení legendární České filharmonie. Tentokrát šlo o zahajovací koncert 124. sezóny České filharmonie, kde orchestr pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova zahrál Šostakovičovu Symfonii č. 8 c moll op. 85. Rovněž v kategorii Sólový výkon zabodovala Česká filharmonie, respektive její koncertní mistr, houslista Jan Mráček. Křišťálové trofeje se poprvé dočkal například Český filharmonický sbor Brno v kategorii Vokální výkon nebo Belfiato Quintent coby Komorní výkon roku. Hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková, která je nedílnou součástí oceněného kvintetu i České filharmonie, je mimochodem historicky první laureátkou ceny Talent roku, kterou získala na Classic Prague Awards 2016.
Tentokrát byl ale největším mladým talentem vybrán šestadvacetiletý klavírista, varhaník a skladatel Marek Kozák, který své hudební nadání projevil už v pouhých čtyřech letech a momentálně sbírá ocenění a uznání na festivalech po celé republice i v zahraničí. Laureátem ceny za celoživotní přínos se stal Vladimír Válek, někdejší dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK či České filharmonie a především dlouholetý šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Kromě toho Válek působil jako hostující dirigent orchestru Osaka Symphoniker nebo šéfdirigent Slovenské filharmonie. V rámci kategorie Propagace českého hudby – International Ambassador of Czech Music letos porota Classic Prague Awards ocenila amerického klavíristu Garricka Ohlssona. Třikrát byl nominován na Cenu Grammy a tuto prestižní cenu získal v roce 2008. K české hudbě má hluboký a trvalý vztah a za šíření dobrého jména české kultury obdržel v roce 2010 medaili Artis Bohemiae Amicis, kterou uděluje Ministerstvo kultury České republiky. „Jsem nesmírně rád, že si tento světově uznávaný umělec našel ve svém nabitém programu čas a přijel si pro cenu osobně. I to je pro nás důkaz, že ceny Classic Prague Awards mají smysl,“ komentuje Jiří Besser ředitel soutěže, mezi jejíž držitele z minulých let patří osobnosti jako Jiří Bělohlávek, Zuzana Růžičková či Ivo Kahánek.
Pro kompletní nominace a výsledky aktuálního i předešlých ročníků českých cen klasické hudby navštivte jejich oficiální webové stránky. Classic Prague Awards budou udělovány i v příštím roce. Děkujeme za podporu všem partnerům, kterými jsou: Ministr kultury České republiky, Hlavní město Praha, Investiční fond QUANT, Nespresso, Intergram, OSA, Česká televize, Classic Praha, Hudební rozhledy, Bohemian Heritage Fund, Obecní dům a Francouzská restaurace.