Kino Goethe odhalí temnou minulost slavného písničkáře

Z filmu Gundermann / Foto Pandora Film
Z filmu Gundermann / Foto Pandora Film

Lidový bard a slavný písničkář, na kterého „praskla“ spolupráce s tajnými službami totalitního režimu: to byl Gerhard Gundermann (1955—1998), bagrista ze saské Lužice, folková a rocková legenda východního Německa. Jeho životní příběh představí Goethe-Institut tento čtvrtek mezinárodně oceňovaným filmem Gundermann.

„Životopisný film sleduje osudy východoněmeckého písničkáře Gerharda Gundermanna, levicového aktivisty, snílka a bagristy, jehož procítěné písně si od 80tých let získaly v NDR velkou popularitu,“ podotýká Klára Arpa z programového oddělení Goethe-Institutu: „Po převpratu se ukázalo, že lidmi milovaný Gundi poměrně úzce spolupracoval s východoněmeckou tajnou službou Stasi, což bylo do jisté míry překvapení i pro něj samého,“ dodává Arpa.

„Uzavírám mír, s tebou, velký bože,

beru, co mi dáváš: život, smrt i hoře,

nikam se necpu a nechci zůstat sedět

a kdo mě natáhnul, to už ani nechci vědět…“

Oceňovaný mezinárodní snímek Gundermann režiséra Andrease Dresena představuje nejen Gundermanna-písničkáře, ale také Gundermanna-člověka, který se musel vypořádat jak se svou minulostí, tak se změněnými poměry ve znovusjedoceném Německu – včetně nových etických a morálních nároků na své prominentní umělce.

 Alexander Scheer, představitel Gerharda „Gundiho“ Gundermanna, získal za svůj výkon Německou filmovou cenu, Bavorskou filmovou cenu i Cenu Güntera Rohrbacha. Celý snímek v roce 2019 bodoval jak na Německé filmové ceně tak na řadě dalších festivalů. Goethe-Institut jej nyní promítá v rámci řady Příběhy z NDR, která prostřednictvím filmových projekcí, výstav, diskuzí či komentovaných prohlídek přestavuje (v Česku dosud relativně) opomíjené či nepříliš známé východoněmecké osobnosti a jejich příběhy.

Gundermann

9. listopadu 2023, 18:00

Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

www.goethe.de/cesko/NDR 

Vstup volný 

 

Comments

comments

Vyhledat