Kino Pilotů obdrželo prestižní cenu Europa Cinemas za nejlepší program

Alžběta a Jan Macolovi v Kině Pilotů
Alžběta a Jan Macolovi v Kině Pilotů

Rodinnému kinu Pilotů, za jehož dramaturgií stojí Alžběta Macolová, se ocenění „Best programming“ podařilo získat jako prvnímu českému kinu v historii.

Europa Cinemas Awards jsou každoročně udělovány nejlepším kinům v Evropě, a to ve třech hlavních kategoriích: Programming, Entrepreneur a Young Audience Activities, k nimž od roku 2018 přibyla Cena za inovaci. Síť Europa Cinemas sdružuje celkem 1 217 kin v 739 městech ve 42 zemích. Pražské Kino Pilotů tak uspělo v obrovské mezinárodní konkurenci. Cenu tzv. od kinařů pro kinaře si provozovatelé kina, manželé Alžběta a Jan Macolovi, převzali osobně na slavnostním vyhlášení v Paříži.

„Ceny si vážíme zejména proto, že ji udělují naši kolegové kinaři z jiných evropských zemí. Bereme ji jako povzbuzení do další práce. Po opravdu velmi náročných posledních více než dvou letech je pro nás znamením, že jsme na správné cestě,“ komentovala zisk ocenění Alžběta Macolová, která se u Pilotů stará právě o plánování a skladbu programu.

3 komorní kinosály s celkovou kapacitou 170 diváků bodují nejen u milovníků filmu z pražských Vršovic především různorodostí svého programu, kde nechybí projekce pro školy, seniory, pořádání festivalů i odborných diskusí. Manželé Macolovi obnovili provoz prvorepublikového kina v roce 2016, vlastními silami a zdroji rozšířili jeho kapacitu a hlavně, podařilo se jim vytvořit pestrou komunitu pravidelných návštěvníků, kteří k Pilotům často zavítají nejen na filmovou projekci. Sázka na to provozovat kino napříč žánry a tzv. pro všechny generace, se jim vyplácí. Po hubených covidových letech k nim jen od dubna do října letošního roku dorazilo více návštěvníků, než za celý „předcovidový“ rok 2019, čímž mezi vícesálovými kiny představují unikát.

„Provozování našeho kina bereme jako veřejnou službu, a proto se snažíme program sestavovat tak, aby si v něm svůj film našlo co možná nejširší spektrum diváků. Kombinujeme proto dokumenty nebo autorské filmy se zajímavými mainstreamovými snímky. Velkou výhodou v tomto ohledu je skutečnost, že máme tři sály a jsme tak každý den schopni odbavit opravdu hodně projekcí, uvádí Jan Macola a upřesňuje, že každý všední den uvedou v průměru 11 projekcí, o víkendu dokonce téměř 18 a roční návštěvnost dosahuje v průměru 80 tisíc lidí.

Svůj přístup k oceněné dramaturgii nejlépe vystihuje odpověď Macolových na otázku, jaký film by u Pilotů nikdy nenasadili: „Kromě filmů, které jsou zjevně v rozporu s pro nás klíčovými hodnotami rozvoje svobodné a tolerantní společnosti, se vyhýbáme titulům, které v nás prostě nevzbuzují zvědavost. Proč hrát filmy, které jsme už v jiném kabátu viděli stokrát, když je na světě tolik zajímavých snímků, které vám otevírají nové obzory?“ 

Comments

comments

Vyhledat