KLARTEXTE – NA ROVINU O TOM, CO JE PRAVDA, A CO LEŽ

Je zdá se čím dál složitější odlišit fakta od „alternativních faktů“, news od „fake news“, pravdu od lži. Projekt “Klartexte – Na rovinu”, za nímž stojí německý Goethe-Institut a jeho partneři z řad novinářů či think-tanků se proto věnují tématům mediální manipulace, populismu, ukazuje příklady, kdy jazyk a emoce výrazně ovlivňují sdělení či sdělovací prostředky.


Na rovinu se hovoří tehdy, když politik nebo politička chtějí vyvolat dojem, že jsou obzvlášť upřímní. Sdělení, že teď se bude hovořit na rovinu, je tak důkazem slabosti, respektive floskulí,“ komentuje Ingrid Arnold, vedoucí Informačního oddělení Goethe-Institutu s pověřením pro střední a východní Evropu: „V němčině pro toto existuje pojem ‚Klartext‘. Zneužívají jej zejména populističtí politici, kteří chtějí naznačit, že nyní budou hovořit obzvlášť upřímně.“

Goethe-Institut si proto pojmy „Klartexte“ či „na rovinu“ vzal jako metaforu pro projekt, který se věnuje kritickému čtení informací. Jakým informacím máme věřit? Co jsou fakta, a co „fake news“?

„Pozorné, nevzrušené a kritické přijímání informací pomáhá. Ten, kdo umí rozpoznat mechanismy mediální manipulace a dezinformace, minimalizuje riziko, že bude podveden,“ vysvětluje Patrik Hamouz, šéfredaktor online magazínu Jádu: „Cílem našeho projektu je pomáhat čtenářům právě v tom, aby si osvojili kritický přístup k přijímání informací a nevěřili všemu, co se píše,“ dodává Hamouz.

Kromě Goethe-Institutu v Praze jsou do projektu Klartexte zapojeny Goethe-Instituty v Polsku a Maďarsku, online magazín jádu a dále partneři v Česku (Hlídací pes), v Polsku (think tank Polityka Insight či Information Society Development Foundation FRSI) a v Maďarsku (Media and Communication Department ELTE Eötvös Loránd University v Budapešti).

Všechny texty (či “klartexty”) si lze přečíst na webových stránkách www.goethe.de/cesko/klartexte a www.goethe.de/jadu

 

Comments

comments

Vyhledat