KNIHA ARCHITEKTURA 58–89 ODHALÍ STRHUJÍCÍ PŘÍBĚH ČESKÉ PŘEDREVOLUČNÍ ARCHITEKTURY

Jaroslav Mayer, Interiér Paláce Kultury Praha S Pohledem Na Plastiku Slunce Vladimíra Procházky, Archiv Vítkovických železáren
Jaroslav Mayer, Interiér Paláce Kultury Praha S Pohledem Na Plastiku Slunce Vladimíra Procházky, Archiv Vítkovických železáren
  • Nakladatelství Bigg Boss se v závěru své patnáctileté existence rozhodlo realizovat jeden z největších knižních projektů vlastní historie. ARCHITEKTURA 58–89 je dosud nejrozsáhlejší publikací o stigmatizované předrevoluční architektuře z let 1958–1989.  Dva svazky o bezmála čtrnácti stech stranách, vážicích 5,6 kg, jsou pevným stavebním základem pro narovnání vztahů mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou předrevolučních desetiletí.

  • Ambiciózní počin na poli dokumentární literatury vznikal téměř deset let, na třicet odborníků pod vedením Vladimira 518 v něm představuje více než čtyřicet architektů, autorských dvojic či skupin, které ve vymezeném období razantně zasáhly do dějin naší architektury.

  • Kniha oficiálně vychází 1. března 2022, kdy bude slavnostně pokřtěna v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) v architektonickém kabátu od Karla Pragera. Součástí křtu bude i představení autorské audiovizuální instalace pohlcující 25 metrů širokou stěnu ve výstavním sále CAMPu. Návštěvníci se tak vedle detailního prostudování čerstvé publikace a bohatého doprovodného programu mohou těšit na monumentální koláž složenou z unikátních dobových fotografií, zvukových záznamů, 3D modelů nebo dokumentárních záběrů. Tvůrcem umělecké instalace je Vladimir 518, autorem hudby Ondřej Anděra, supervizorem postprodukce David Vrbík a tvůrcem filmových vstupů Jan Zajíček. 
  • Publikaci lze již nyní předobjednat v e-shopu labelu Bigg Boss s možností získat sítotiskový plakát z přísně limitované edice. Souběžně s knižním projektem vzniká i jeho seriálová a filmová podoba v koprodukci České televize a právě v režii Jana Zajíčka, tvůrce celé řady oceňovaných hudebních videoklipů či spoluautora úspěšného cyklu dokumentárních snímků Kmeny.    

„Drtivá většina takzvané komunistické architektury nemá co do formální stránky s touto ideologií nic společného, přesto na ní dodnes ulpívá nános negativních emocí a neporozumění. Dlouhodobě se bohužel nedaří najít zdravý vztah k této dnes již historické architektuře, proto z ulic našich měst mizí jedna důležitá stavba za druhou. Pokud se nám jako společnosti nepodaří uchovat alespoň to zbývající z kvalitních staveb začátku druhé poloviny 20.století, vymažeme tak jednou pro vždy kus vlastní historie a kulturní paměti,“ upozorňuje na důležitost tématu tvůrce konceptu knihy a její editor Vladimir 518, jemuž se podařilo sestavit soustředěný tým odbornic a odborníků s cílem utvořit komplexního průvodce, odvážně vstupujícího do společenské diskuze, která se okolo tématu předrevoluční architektury stále intenzivně vede.

 

Impozantní vizuální charakter publikace z dílny 20YY Designers (Robert Jansa & Petr Bosák) utváří historické výkresy, návrhy a plány a především unikátní dobové, mnohdy dosud nepublikované fotografie z archivů z celé republiky. Oba rozsáhlé knižní svazky přitom čtenářům nenabídnou pouze fascinující přehled do vrcholů naší předrevoluční architektury – poskytnou jim také detailní orientaci v kompletním dobovém kontextu, od politického systému přes základní architektonické styly, technologie nebo aplikovaná umělecká díla až po pozice žen v architektuře či nadčasové otázky památkové ochrany.

 

Dvousvazkovou architektonickou bibli Architektura 58–89 vydává Bigg Boss 1. března 2022 a příznačným místem slavnostního křtu se stane CAMP Centrum architektury a městského plánování. Součástí večera bude i vernisáž audio-vizuální instalace v podání Vladimira 518 na motivy knihy samotné.

„Mám radost z toho, že se podařilo tento ambiciózní projekt dotáhnout až k realizaci výstavy, která proběhne u nás, v budově od architekta Karla Pragera,“ dodává Štěpán Bärtl, vedoucí CAMP

 

 

Jednotlivé kapitoly knihy se věnují mj. fascinujícícm realizacím vizionáře Karla Pragera (např. Ústav makromolekulární chemie ČSAV v Praze na Petřinách či Budovy bývalého Federálního shromáždění), nadčasovým stavbám manželů Věry a Vladimíra Machoninových (mj. Obchodní dům Kotva, Československé zastupitelství v Berlíně či Hotel Thermal v Karlových Varech) anebo libereckému SIALU – ateliéru sdružujícímu klíčové architektonické osobnosti, jakými jsou Karel Hubáček, Miroslav Masák a Otakar Binar (Televizní vysílač a horský hotel Ještěd, Obchodní středisko Ještěd či o Obchodní dům Máj), či mladší generace reprezentovaná Martinem Rajnišem, Jiřím Suchomelem, Johnem Eislerem a mnoha dalšími.

 

Seznam kapitol A5889: Jaroslav Fragner, František Čermák / Gustav Paul, František Cubr, Richard Podzemný, Antonín Tenzer, Václav Hilský, Zdeněk Plesník, Jaroslav Paroubek, Zdeněk Strnadel, Karel Filsak, Zdeněk Edel, Karel Prager, Sial, Zdeněk Řihák, Jan Dvořák, Ivan Ruller, Zdeněk Kuna, Bohumil Böhm, Jiří Siegel, Viktor Rudiš, Stanislav Franc, Věra a Vladimír Machoninovi, Jan Šrámek, Alena Šrámková, Miroslav Řepa, Stanislav Hubička, Vojtěch Šalda / Josef Polák, Jaroslava Gloserová, Růžena Žertová, Ivo Klimeš, Ladislav Konopka/ Alois Hloušek, Rudolf Bergr, Petr Brauner, Pavel Kupka, Jan Bočan / Zdeněk Rothbauer, Vratislav Růžička, Karel Koutský / Jan Kozel, Jan Línek / Vlado Milunić, Václav Aulický / Ivo Loos / Jindřich Malátek, Emil Přikryl, Jan Louda / Zbyšek Stýblo, Jaroslav Mayer / Jaroslav Králíček, Tomáš a Michal Brix.

 

Autoři kapitol A5889: Lukáš Beran / Pavel Směťák, Matěj Beránek, Klára Brůhová, Eva Erbanová, Hubert Guzik, Jindřich Chatrný / Lucie Valdhansová, Michaela Janečková, Klára Jeništová, Petr Klíma, Martina Koukalová, Matyáš Kracík, Irena Lehkoživová / Tomáš Řepa, Lucia Mlynčeková, Terezie Nekvindová, David Neuhäusl, Jakub Potůček, Klára Pučerová, Lenka Popelová, Barbora Řepková, Radomíra Sedláková, Martin Strakoš, Šárka Svobodová, Rostislav Švácha, Jana Zajoncová Tanzmannová, Klára Ullmannová, Jan Zikmund, Markéta Žáčková.

 

 

Architektura 5889

Editor knihy: Vladimir 518

Grafické provedení: 20YY Designers (Robert Jansa & Petr Bosák)

2x 688 stran, váha: 5,6 kg

 

PŘEDOBJEDNÁVKY
INSTAGRAM

 

Comments

comments

Vyhledat