Knihy často a rádi dostáváme, a Vánoce jsou skvělou příležitostí.

foto rawpixel via pixabay
foto rawpixel via pixabay

Naučte se umění výběru správné knihy

Že jsou Češi vášniví čtenáři, není nic nového, a číslo, které reflektuje naši potřebu brát do ruky knihu, stále roste. Letos se do knižního světa ponořilo dokonce více než 80 % z nás. Protože se blíží Vánoce, každý v těchto dnech přemýšlí, čím své blízké obdaruje. Kniha se jeví jako správná volba. Kde vůbec vznikla tradice knihy jako vánočního dárku, a jak vybírat, aby byl vášnivý čtenář spokojený?

Tradice knih pod islandskými vánočními stromky

Jólabókaflóð tak Islanďané pojmenovali každý rok se opakující knižní boom v období Vánoc. Proč se bavíme zrovna o Islandu? Prodává se tam nejvíce knih v přepočtu na jednoho obyvatele a jeden z deseti ostrovanů vydá za svůj život alespoň jednu knihu. Zkrátka – Islanďanům jako by inkoust koloval v krvi. Podle studie z roku 2013 (více o těchto výzkumech v článku o čtení žen vs. mužů) přečte ročně polovina z nich nejméně osm knih a úctyhodných  93 % přečte minimálně jednu knihu.

Islandští vydavatelé také vědí svoje – s knižními novinkami vyčkávají na začátek listopadu. Právě tehdy mají knihy největší šanci dostat se pod vánoční stromek. Nepsané islandské pravidlo totiž říká, že by každý měl dostat k Vánocům alespoň jednu knihu. Vánoční svátky by mu měly poskytnout dostatek času na její přečtení, a na začátku dalšího roku by ji měl kriticky zhodnotit.

Proto jsou součástí islandské předvánoční atmosféry i knižní katalogy, žhavé diskuze a mnohá očekávání. Tradicí s názvem Jólabókaflóð Island žije od 2. světové války, kdy byl papír, a tudíž i knihy, levným a snadno dostupným dováženým zbožím.

I Češi knihy často dostávají

Ani česká čtenářská kultura se nemusí stydět. I když u nás neexistuje žádná podobně definovaná tradice jako je ta islandská, tak i u nás se knihy populárním dárkem. Kolik knih se u nás ročně koupí, a jak velká část našeho národa vůbec čte?

Výzkum Ústavu pro českou literaturu AV ČR se v letech 2007, 2010, 2013 a také letos zaměřil na tři hlavní oblasti, které jsou součástí knižního světa. Pokud jde o čtení, výzkum dlouhodobě hlásí více než dobré výsledky. V prvních deseti měsících letošního roku četlo 84 % české populace, nejvíce ze zkoumaných let. Oproti popularitě čtení ale upadl prodej knih – zatímco v roce 2007 nakupovalo knihy 71 % Čechů, letošní číslo je o mnoho nižší – pouhých 44 procent.

Výzkum také ukázal, a není to překvapení, že se k nám knihy dostávají ve velké míře formou daru. Jak ale vybrat tu pravou knihu, obzvlášť, pokud jde o náročného čtenáře?

Není to tak lehké, jak se zdá

Ačkoliv se vybrání knihy jakožto vánočního dárku může zdát snadné, není tomu tak. Problém nastává, je-li obdarovávaným člověkem čtenář s vysokými nároky. Pokud nepatříte mezi zcela zorientované knihomoly, kteří vědí o každé novince, která se v knihkupectvích šustne, a vůbec netušíte, co má váš obdarovávaný ve své domácí knihovně, pak existuje jedno velmi snadné řešení – dárkový poukaz do knihkupectví.

A rozhodně nemusíte mít strach z toho, že jste při výběru selhali, naopak. Na světě snad neexistuje milovník knih, který by neměl radost z faktu, že se díky jednomu malému papírku může procházet po knihkupectví a vybírat, co hrdlo ráčí  a poukaz dovolí.

Když chcete do vánočního papíru opravdu zabalit knihu

Protože současný český trend a výzkumy ukazují, že nás nejvíce táhne současná oddechová beletrie. S vtipnou a „lehkou“ knihou, kterou bude radost číst, tak rozhodně neuděláte chybu. A Reader’s Book of Days: True Tales from the Lives and Works of Writers for Every Day of the Year od Toma Nissleyho, knihkupce a autora řady knih, vypichuje skutečnost, že oddechová beletrie nevytváří na čtenáře tlak. V tom smyslu, že ho přepadne panika ve chvíli, kdy bude knihu potřebovat odložit. Volnočasovou literaturu můžete číst, kdykoli se ve vašem kalendáři objeví půlhodinka, při cestování v MHD, čekání u doktora nebo poté, co uspíte dítě. Když ji odložíte na dva týdny a pak se vrátíte, okamžitě zaplujete zpět do příběhu.

Vybírejte nové i staré

Znáte-li svého milovníka knih a jeho literární vkus dostatečně dobře, pak je užitečné sáhnout po jeho oblíbených autorech i dílech. Pokud si všimnete, že čtenářův oblíbený autor vydá novou knihu, skočte po ní! Ale pozor, čím větší vztah čtenář k autorovi má, tím vyšší je pravděpodobnost, že si ji okamžitě koupí sám. Kdybyste přeci jen darovali nejnovější titul, který ale domácí knihovnu rychlého knihomola už zdobí, nebývá problém knihu na prodejně vyměnit za jinou. Čímž se v podstatě vrátíte k prvnímu tipu.

Pokud ale přesně víte, která kniha je pro budoucího majitele citovou záležitostí, dobrou možností je sáhnout po starém vydání knihy, kterou má nade vše rád. Někdy vám k jejímu nalezení postačí návštěva antikvariátu, jindy vám hledání může zabrat pár minut projíždění nabídek na internetu. Pokud budete mít velké štěstí, třeba narazíte i na signovaný kousek.

Využijte dětství nebo cestování

Znáte svého čtenáře od dětství? Možná si vybavíte jeho nejoblíbenější třeba obrázkovou nebo fotografickou knihu právě z tohoto životního období. Zkuste zapátrat ve své paměti či u jeho blízkých, poté už vám postačí opět internet a antikvariáty.

Trávíte většinu roku na cestách? Využijte toho k nalezení toho pravého knižního daru. Zkuste se v cizině poohlédnout po překladu jím milované knihy. Vůbec nevadí, že jde o jazyk, kterému nerozumí, naopak – třeba započnete čtenářovu novou tradici sbírání cizojazyčných vydání. Vděčným dárkem jsou také kuchařky s recepty dané země.

Elektronicky to jde také

Mnoho čtenářů využívá zčásti nebo pževážně elektronické čtečky. Právě nyní se dostává na trh další verze oblíbené Kindle Paperwhite, můžete ji koupit přes německý Amazon a je očekávána i v českých eshopech.

Do knihovny?

Pokud se vás obdarovaný chystá přihlásit do knihovny, můžete ho postrčit a členství třeba na tok mu koupit jako dárek, nabízí to mnoho knihoven i v menších ěmstech.

Staré a možná zapomenuté, ale stále dobré

Knižní svět je vesmírem, který má v sobě nepřeberná kvanta svazků. Cestou tedy může být i kniha, o které možná budoucí majitel ani neví, že existuje – zapomenutá klasika. Knihy, které byly jistou dobu na výsluní, ale následně upadly v zapomnění. Nad vodou je drží pár fanoušků, kteří na ně nedají dopustit. Jak se k takovým titulům dostat? Někteří nakladatelé se k těmto knihám vracejí ve speciálních edicích, zkuste proto zapátrat u nich. Zeptejte se knihkupce nebo třeba jiného literárního nadšence ve vašem okolí, jaké jsou jeho tipy na neprávem zapomenutá díla. Inspirovat se ale můžete i na řadě webových stránek jako jsou Phinney Books nebo Neglected Books, protože řadu děl jistě najdete i v českém vydání.

Na trhu jsou i netradiční knižní možnosti

Pokud nemáte důvěru v klasické knižní obchody, obrovská nabídka titulů vás mate, na internetu si knihu netroufáte vybrat a vlastně byste i rádi udělali dárkem něco dobrého navíc, je zde řešení. Na trhu od září existuje zajímavá online knižní platforma pointa.cz, kde můžete v předprodeji koupit dílko zajímavého a neokoukaného autora. V současné době je na platformě např. unikátní komiksový projekt: Komiksodějky – Sborník Laydeez do Comics nebo původně slovenský bestseller Naivní pedagogika z praxe, kde se dočtete, jak žít spokojený a šťastný život.

Věc ke čtení nejpotřebnější

Někdo se i přes všechny rady může bát po knize jakožto daru sáhnout. Existuje ale dárek, který s knihou úzce souvisí, a vy si nemusíte lámat hlavu s vyběrem. Nejoceňovanější „věcí“ knihomola je čas, bez kterého by se do stránek ponořit nemohl. Nerušené čtení je proto stejně velkým darem, jako kniha samotná. Pokud se svým čtenářem sdílíte domácnosti a nebo spolu trávíte hodně času, dejte mu dar nerušeného a dlouhého čtení –  vezměte na sebe část jeho povinností, udělejte mu čaj, vezměte psa na procházku, umyjte nádobí. Možná, že právě za tento dárek vám bude nejvíc vděčný.

Comments

comments

Vyhledat