Knižní novinka: Jiří Ševčík – Skoro všechno nej

Ze Smiřic od dechovky ke swingu a Queen

Východočeský Pirate Swing band uzavírá první dekádu své existence a zakladatel, zpěvák a producent Jiří Ševčík přichází se zpovědí. Otevřenou a osobní. Hudební pouť kluka ze Smiřic a reflexe 90. let, jakou byste jinde hledali jen stěží. Kniha se jmenuje Skoro všechno nej, vydává ji nakladatelství ART STORM CZ a předmluvou ji opatřil samotný Mercuryho producent a autor Barcelony, Mike Moran.

„Letos uplynulo deset let od prvního veřejného vystoupení kapely na střeše Východočeského divadla. „Tehdy jsme vůbec nepředpokládali, že se dostane až do CNN International a dráha kapely začne tím, že video na Youtube náhodou uvidí Peter Freestone a Queen nám učiní nabídku. Chtěli jsme toto výročí uctít mnoha způsoby. Šlo o koncert s Komorní filharmonií Pardubice, který se musel dvakrát přesunout, open-air ve Žďáru nad Sázavou, výroční Galakoncerty s Danem Bártou nebo koncert v Semaforu. Jenže zasáhla pandemie. Bylo důležité však nebrečet a něco dělat. Napnul jsem síly a snažil se, co šlo, přesunout na jiné termíny. Naštěstí se to ve většině případů povedlo,“ prozrazuje.

Před lety Pirate Swing band zazářil ve švýcarském Montreux na oslavě nedožitých pětašedesátin Freddieho Mercuryho, před časem tam pokřtil charitativní singl s písničkou Eddieho Howella Man from Manhattan, na níž zpívá a hraje na piano Freddie Mercury, na kytaru Brian May a světácký švih jí dává východočeský Pirate Swing Band Jiřího Ševčíka. A ještě v produkci Mika Morana. Skladba bodovala v žebříčcích mnoha zemí a 100 % výtěžku z projektu putuje Freddieho nadaci „Mercury Phoenix Trust“, bojující proti AIDS.

Mercuryovské album Pirátů, We Will Swing You!, dokonce získalo zlatý punc „Oficiálně schváleno Queen“, což se v minulosti podařilo jen londýnské Královské filharmonii.

„Myslím si, že leckdo od knížky očekává, že to bude triumfální popis nějaké cesty. Popis cesty to je, ale je všechno, jen ne triumfální. Jsem toho názoru, že když se člověk nepřizná k tomu, co podělal, tak mu nikdo nebude věřit ani ten zbytek. Cílem knihy je, aby lidi pobavila a vtáhla natolik, aby na chvíli zapomněli, co je trápí. A to si myslím, že je cíl kultury obecně,“ říká Jiří Ševčík.

Kniha vychází 1.9.2020.

Comments

comments

Vyhledat