Knižní tip: biografie Za objektivem od Davida Sucheta

Obálka knihy
Obálka knihy

„Kniha Za objektivem není tím druhem memoárů, které začnou mým narozením a pak budou dál chronologicky zaznamenávat každý rok mého života. Takové životopisy mě nezajímají. Jistě, chci vás seznámit se svou rodinou, minulou i současnou, se svým vzděláním, kariérou, koníčky i historkami z hereckého života. Chci ale také, abyste mě poznali jako člověka; chci, abyste se podívali na svět mýma očima. Každý proto vidí život dle toho, co se mu líbí a nelíbí. A fotograf není žádnou výjimkou, používá fotoaparát k zachycení snímků, které odrážejí jeho náturu a životní postoj. Až pochopíte, jak vidím svět  na co se David Suchet rád dívá?

Co dokáže Davida Sucheta dojmout či rozesmát? Až uvidíte svět zpoza objektivu, zpoza mého objektivu, tak mě opravdu poznáte.“    David Suchet

 

Britský národní poklad s řády Britského impéria

Národní poklad, tak říkají herci Davidu Suchetovi ve Velké Británii. Za více než půl století procestoval svět, po 25 let propůjčoval tvář Herculovi Poirotovi a celý život fotil.

Dnes muži, proslulému herci divadelních scén a filmových pláten žijícímu v Londýně, vychází jeho autobiografická kniha Za objektivem s podtitulem Můj život. Věnoval ji ženě Sheile, se kterou žije už 45 let, fotografie jsou poctou dědečkovi, fotografovi z Fleet Street, jenž mu byl inspirací.

Zjistíte, co si ve skutečnosti myslí o různých věcech, jak je doopravdy vidí. Bude vyprávět o dospívání v Londýně a lásce k tomuto městu, o svých židovských kořenech a jejich vlivu na jeho kariéru, o důležitosti víry, o názoru na slávu, o lásce k fotografii a hudbě, i o vlastním hereckém vývoji. A samozřejmě se bude trochu více zabývat i Poirotem a Suchetovým dnešním vztahem k němu.

„Ačkoli jsem se vždycky cítil trochu jako cizinec, a často se to ve mně pere, v domácím tisku jsem pevně zapsán coby příslušník anglické smetánky. Jsem nositelem Řádu britského impéria 2. a 3. třídy, a dokonce se mi z jistých zdrojů doneslo, že se v souvislosti se mnou uvažuje i o rytířském titulu. Nijak se netrápím otázkou, zda k tomu nakonec skutečně dojde či ne. Ovšem jakmile mi nabídli předchozí vyznamenání, s radostí jsem je přijal. Byla to pro mě čest a velká pocta. Když se zamyslím nad původem naší rodiny, žasnu nad tím, kam jsem se nakonec vypracoval. Myslím, že za to alespoň zčásti vděčím svému angažmá v Královské shakespearovské společnosti. Ve Stratfordu i v Londýně jsem ztvárnil významné role a díky tomu jsem se stal známým anglickým dramatickým hercem,“ píše v knize.

Dnes už je zřejmé, že ho britská královna Alžběta II. pasovala na rytíře.

 

Kdo je David Suchet

Vystudoval herectví na Londýnské akademii hudby a dramatického umění (LAMDA) a během své více než padesátileté kariéry ztvárnil nespočet rolí, jak v divadle, tak na filmovém plátně či televizních obrazovkách. Mezi jeho nejznámější postavy patří Edward Teller, Freud, Shylock, Lady Bracknellová nebo Robert Maxwell. Ovšem nejvíce se proslavil jako belgický detektiv z románů Agathy Christie, Hercule Poirot, který byl jeho seriálovým alter egem celých pětadvacet let. David Suchet má dvě dospělé děti a žije s manželkou v Londýně, kde se stále pravidelně objevuje na divadelních prknech.

Comments

comments

Vyhledat