Knižní tip – Jan Rejžek: Jste to vy?

Známý publicista Jan Rejžek představí svou knihu vzpomínek v Knihovně Václava Havla 28. listopadu v 18.00.

Ironie i sebeironie, sarkasmus, břitkost, nesmlouvavá kritičnost, ale i humor, nadsázka a vtip… V knize vzpomínek hudebního a filmového kritika, novináře a básníka Jana Rejžka Jste to vy? čtenáři najdou vše, co je pro jeho texty typické.  Kniha nepochybně někoho naštve a rozčílí – jak ani u Rejžka nelze jinak – jiné pobaví a poučí (díky zachycené faktografii jde o důležitý pramen poznání českého kulturního a společenského života posledního půlstoletí). Rozhodně však nikoho nebude nudit. Novinka Jste to vy?  bude představena v Knihovně Václava Havla v centru Prahy v pondělí 28. listopadu v 18.00 za účasti autora a jeho hostů.

Rejžkovo vyprávění zachycuje jeho setkání se stovkami osobností, od nejslavnějších (Václav Havel, Karel Gott) po zcela neznámé. Setkáme se zde s hudebníky, sportovci, herci, režiséry, publicisty, spisovateli a politiky, vždy v rámci zábavných a často jen stěží uvěřitelných historek. Rejžek umí čtenáře dráždit i bavit od počátku svého psaní a ve svých pamětech tak činí měrou vrchovatou. Zábavnou a čtivou formou přibližuje také své dětství, mládí a rodinu.

O autorovi:

Jan Rejžek (*1954) je český hudební, filmový, divadelní a sportovní publicista a básník. Publikoval zejména v Melodii, ale také v časopisech Gramorevue, Záběr, Kino, Scéna, Film a doba aj. V osmdesátých letech připravil několik set poslechových diskoték, konferoval folkové a rockové festivaly, na festivalu v Lipnici nad Sázavou v roce 1988 pozval na jeviště k rozhovoru tehdejšího disidenta Václava Havla. Byl jedním z šiřitelů petice Několik vět. Po revoluci pracoval v Kanceláři prezidenta republiky (1990–1992), v České televizi a byl tiskovým mluvčím ODA. Spolupracoval s rozhlasovou stanicí Svobodná Evropa a Českým rozhlasem. Psal pravidelné sloupky pro různé deníky, komentoval předávání Oscarů, ceny Grammy či Zlatých glóbů a rovněž pracoval jako překladatel. V osmdesátých letech publikoval dvě sbírky básní, souborná vydání svých „deníčků, jako překladatel připravil česká vydání knih Rolling Stone: 500 nejlepších alb všech dob ad. V roce 2015 mu v nakladatelství Galén vyšlo souhrnné vydání hudební publicistiky z let 1974–1993 Jak tohle vůbec můžete otisknout! a v roce 2022 vzpomínky Jste to vy?

Jan Rejžek: Jste to vy?, 324 stran, doporučená cena 350 Kč, vydalo nakladatelství Galén.

Comments

comments

Vyhledat