A DAY OF SOUND – Za zvukem do Kutné Hory

A Day of Sound, Kutná Hora /Foto archiv GASK
A Day of Sound, Kutná Hora /Foto archiv GASK

Festival A Day of Sound se bude konat letos počtvrté. Galerie Středočeského kraje GASKzve do svých prostor v jezuitské koleji v Kutné Hoře hudebníky, zvukové umělce i publikum. Nabízí tak propojení myšlenek současných galerijních umělců s těmi, kteří se vyjadřují zvukem.

Letošní ročník, který se koná v sobotu 10. září, nabídne dvě hemisféry: jedna bude patřit songwriterům, tedy autorským písničkářům, druhá hudebním experimentátorům.

V působivém prostředí večerních zahrad GASKu vystoupí živoucí legenda mezi českými písničkáři – Vladimír Merta. O několik generací mladší pohled nabídne Kvietah, oceňovaná skupina kolem písničkářky Magdaleny Fendrychové. S radostí oznamujeme i vystoupení  Jakuba Nohy, který operuje na scéně těžko uvěřitelných pětačtyřicet let a v době pandemie vydal silné dvojalbum Lovec chvil. 

V experimentální části uvede A Day of Sound českou premiéru dua berlínských osobností elektronické scény: Frank Bretschneider a Jan Jelinek se spojili v kryptickém duu Beispiel. Nabídnou publiku hudbu elektronické improvizace, která se k aktuálnímu světu vztahuje hledáním otevřeného tvaru. Beispiel je první spoluprací Bretschneidera a Jelineka, kteří mají za sebou v uplynulých dekádách řadu mezinárodně vřele přijatých projektů. Duo vytváří svou hudbu jako „návrhy toho, co by mohlo existovat”.

Experimentální hudební scénu reprezentuje i korejská umělkyně Jena Jang, která pro GASK připravuje audiovizuální vystoupení. Nebude chybět ani duo Boyse (Petr Vrba a Martin Nábělek) patřící k futuristickým, imaginativním a znepokojivým projektům. V jejich tvorbě se volným stylem potkává noise, free jazz a náklonnost k japonským dystopickým soundtrackům. Program události odstartuje v 16:00 autorským čtením Petra Borkovce, kterému se o hudební doprovod postará Jara Tarnovski.

Kurátorem A Day of Sound je hudební publicista a autor oceňovaných knih o hudbě Pavel Klusák. Ten k chystané akci dodává: „A Day of Sound letos přináší publiku silné vypravěče písňových příběhů a zároveň vypravěče abstraktní, operující mimo slova a jejich významy.“

V rámci programu bude možné navštívit také probíhající galerijní výstavy. Těšit se můžete i na řadu komentovaných prohlídek:

14:00 Otto Placht, MEZIZEM

15:00 Svatopluk Klimeš, FÉNIX

16:00 HVĚZDNÉ NEBE

Pro děti bude od 15:00 připravena výtvarná dílna Znovuzrozeno ohněm a k dispozici jim budou i vizuální herny a dětský koutek v přízemí.

Vstupné na A Day of Sound je součástí platné vstupenky do galerie. Během celého dne můžete navštívit festival i všechny aktuální výstavy (dospělí 200 Kč, rodinné vstupné 450 Kč, senioři, ZTP, studenti do 26 let 50% sleva). Vstupenky budou k dispozici na místě. Pro děti do 6 let a členy programu Přítel GASK je vstupné zdarma. 

Comments

comments

Vyhledat