Koncert pro budoucnost oslaví 30 let od revoluce

Foto: archiv Koncert pro budoucnost, Nerudný fest.cz
Foto: archiv Koncert pro budoucnost, Nerudný fest.cz

30 let od nejvýznamnějšího momentu naší moderní historie letos připomene Koncert pro budoucnost z Václavského náměstí. Na podiu pod koněm se představí celá řada hudebníků a osobností veřejného života. Organizátoři čekají velký zájem veřejnosti, proto obrazovky a zvuk budou připraveny pro návštěvníky na celém náměstí. Program areálu Koncertu pro budoucnost dá rovněž prostor mnohým neziskovým organizacím, jedním z vrcholů programu bude videomapping na budovu Národního muzea. 

„Od roku 2016 pořádáme Koncert pro budoucnost, abychom nejen připomněli dvě významná výročí, ale abychom v kontextu těchto výročí diskutovali o naší současnosti a budoucnosti. Nechceme pouze slavit, ale také kriticky zhodnotit, kde jsme a kam máme směřovat. Letošní výročí je velký závazek, proto i šíře programu tomu odpovídá. Vybrali jsme inspirativní řečníky z mnoha oblastí naší společnosti, které doprovodí přední čeští interpreti,“ vysvětluje k programu Koncertu pro budoucnost jeho mluvčí, Jan Gregar.  

Program: hudebníci, řečníci a výstavy
Program začíná v 16:30, končí ve 22:00. V rámci programu mimo jiné vystoupí Mig 21, Tata Bojs, Buty, Vypsaná fiXa, Aneta Langerová, Vltava, Už jsme doma, Lenka Dusilová, Poletíme?, Bára Zmeková, Thom Artway, Circus Brothers či Skety.

O své myšlenky se s českou společností podělí řečníci ze symbolických 17 oblastí naší společnosti, mezi nimi na příklad Michael Žantovský, Šimon Pánek, Jiří Přibáň, Václav Malý, Jan Kysela, Nora Fridrichová, Tomáš Halík, Jáchym Topol, Martin Mejstřík, Hynek Čermák, David Klimeš či Rosťa a Šimon Novákovi. Pozvání přijal rovněž William Luers, bývalý americký velvyslanec v Československu v letech 1983 – 1986, jenž byl velmi aktivní v pomoci disentu. Svůj pozdrav občanům na místě již zaslal Jeho svátost Dalajláma, vyjádření dalších světových osobností si zatím organizátoři nechávají jako překvapení. Večerem bude provázet moderátorská dvojice Jindřich Šídlo a Zuzana Tvarůžková. 

Kromě množství vystupujících prostřednictvím telemostů se Václavské náměstí symbolicky propojí formou živých vstupů s dalšími akcemi po celé republice. 

Program začíná v neděli 17.11. v 16:30, kontinuální proud koncertů a proslovů osobností veřejného života poběží až do 22:00. Také letos bude celý program streamován.

V rámci výstavního programu ve spodní části Václavského náměstí bude k vidění expozice spolku Sinopsis o Masakru na náměstí Nebeského klidu v Číně v roce 1989. Nepřehlédnutelná bude dvanáctimetrová instalace Štafeta 1989 – 2019 s portréty osobností vzdorujících totalitnímu režimu, jejichž příběhy bude v těsné blízkosti instalace vyprávět poeziomat. Vše propojí řada stánků neziskových organizací.

Organizátoři očekávají až 100 000 návštěvníků, tedy nejméně o čtvrtinu více než minulý rok. I kvůli tomu bude areál připraven až k Můstku. Tím vznikne jedna velká promenáda, kdy se Koncert pro budoucnost propojí s Korzem Národní, a návštěvníci si budou moci užít bohatý program od Národního divadla, přes Jungmannovo nám. a Můstek až nahoru k sv. Václavovi. 

Koncert pro budoucnost je svým charakterem politicky nezávislou akcí, která chce oslovovat občany napříč politickým spektrem. Připomínáme výročí dění let 1939 a 1989. Organizátorem Koncertu pro budoucnost je Nerudný fest.cz, nezisková organizace primárně působící již od roku 2008 na poli kultury. Mezi hlavní kulturní projekty organizace patří mezinárodní festival Mladí ladí jazz, festival pouliční kultury Praha Žije Hudbou či největší středoškolský festival Student Fest.

Festival svobody 
Koncert pro budoucnost je součástí platformy Festival svobody, která spojuje občanské iniciativy pořádající oslavy a připomínkové akce k výročí sametové revoluce po celé republice. Záměrem Festivalu svobody je nejen oslavit výročí vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. V Praze se jedná zejména o Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, Korzo Národní na Národní třídě, akademickou akci Svobodný listopad na Albertově a předávání Cen Paměti národa v Národním divadle. Do platformy se dále zapojily desítky měst po celé republice. Program probíhá také na několika desítkách středních škol jako Festival svobody na školách.

Další informace jsou k dispozici na facebookových stránkách ZDE či na webu ZDE.

Comments

comments

Vyhledat