Konžská matematika je krutý komediální román z rovníkové Afriky

Nakladatelství Dauphin v rámci svého již jedenáctého knižního čtvrtku vydává knihu Konžská matematika od In Koli Jean Bofana. Konžská matematika je krutý komediální román frankofonního afrického spisovatele, který zachycuje realitu rovníkové Afriky, kde hlad je denní chléb a zákon je jen silou palných zbraní.

In Koli Jean Bofane nám podává zprávu o tom, že srdce temnoty je po sto letech stále temné. Přesto je jeho svět jasný a snadno propočitatelný, obzvláště pomocí matematiky. Ta se stává v rukou hlavního hrdiny nebezpečnou zbraní v boji se zkorumpovanými vládci, jejich noshledy a nástrojem vytoužené spravedlnosti. Celio Matemona, pro své přátele známý jako Célio Matematik, používá k výkladu světa derivace, rovnice a teorémy. Mezi sirotky a vyděděnci v Kinshase však jeho talent přichází vniveč, dokud ho nezaměstná obskurní úřad pracující pro prezidenta a zodpovědný za manipulaci s informacemi. Politici a vědátoři se však musejí třást: Célio nehodlá svůj talent promarnit v jejich službách. Vzácné Kompendium matematiky, věštírna, z níž čerpá své znalosti, se nakonec promění ve smrtící zbraň proti zkorumpované moci.

In Koli Jean Bofane: Konžská matematika

344 stran, MOC 388 Kč

Překlad Tomáš Havel

Odpovědný redaktor Daniel Podhradský

Vydalo nakladatelství Dauphin roku 2024, vydání první

 

In Koli Jean Bofane se narodil v roce 1954 v Mbandace (Demokratická republika Kongo, dříve Zair). Vyrůstal na kávové plantáži svého nevlastního otce, který po získání nezávislosti v roce 1960 přišel o veškeré majetky a musel spolu s rodinou utéci do Belgie. Autor se však neustále vracel do Konga, na čas se usadil se v Kinshase, kde založil nakladatelství a věnoval se literárnímu provozu. Nakonec v roce 1993 opustil zemi natrvalo. Jeho první kniha, příběh pro děti vydaný v roce 1996, získala významnou belgickou literární cenu. V roce 2008 se dočkal uznání se svým prvním románem Mathematiques Congolaises, který držíte v rukou. Česky dosud vyšlo Congo s.r.o., (Dauphin, 2020).

Comments

comments

Vyhledat