Tání je v kinech

Do českých kin 25. ledna vstoupil belgický film TÁNÍ – mrazivé drama o ranách, které se nehojí, o dětských hrách, které hrami nejsou, a o vinách, ke kterým se nikdo nechce postavit čelem.
Výbušný debut režisérky Veerle Baetens, natočený podle knižního bestselleru, upevňuje silnou pozici belgické kinematografie. Precizní práce s dětskými neherci odhaluje křehkost věku, v němž jsme zaslepeni láskou, prožíváme ničivé pocity osamění a toužíme po pozornosti druhých. Současně poukazuje na rozpínavost neléčeného traumatu, kvůli kterému se stáváme sami sobě největším nepřítelem. „Tento příběh je o mladé ženě jménem Eva, která se snaží vypořádat s duchy minulosti a vzít svůj život do vlastních rukou. … Můj film je pro ty, kteří svou bolest pohřbívají hluboko v sobě, na místě, kde ji nikdo nevidí, zatímco je tiše drtí. Tiší lidé mají často nejhlasitější mysl. Jenže my je prostě neslyšíme. Nebo jen dobře neposloucháme?“ říká režisérka Veerle Baetens.

O FILMU:

Eva je už nějakou dobu uzavřená a má problém s navázáním citových vazeb. Úzkost zesílí ve chvíli, kdy se dozví o pietní akci v rodné vesnici, upomínající jejího dávno zesnulého kamaráda z dětství. Právě tam, ve sluncem zalitém dětství na venkově, zůstávají zadřené třísky bolavých vzpomínek, ve kterých se dětské hry přetavily do výbušných hormonů a předznamenaly konec nevinného dospívání. Když Eva nasedá do auta a vrací se na místo činu, rozhodne se čelit spalujícímu létu, které navždy změnilo její život. 

Comments

comments

Vyhledat