KOOP Oscar Orchestra přiveze do Prahy hity švédských acidjazzových legend Koop i nové album

Koop © 2006 Photographer Anna-Lena Ahlström Sweden
Koop © 2006 Photographer Anna-Lena Ahlström Sweden

1. dubna v Praze poprvé naživo zazní skladby legendární skupiny KOOP.  A to není Apríl. Polovina KOOP – skladatel Oscar Simonsson přiveze do Paláce Akropolis  novou sestavu Koop Oscar Orchestra, se kterou zahraje původní skladby, ale i nové album, které vychází v lednu 2020.  

Koop mají za sebou nespočet hitů a tři kultovní alba (Sons of Koop, Waltz for Koop a Koop Island), která se dnes řadí ke klasice fúze elektroniky a jazzu. V roce 2009, kdy byli Koop na vrcholu, se ale švédské duo rozešlo. Téměř o jednu dekádu později Oscar Simonsson  postavil novou kapelu, sextet v čele s litevskou zpěvačkou Jazzu, se kterou v lednu také poprvé vystoupí v Praze. 

Koop vznikli v polovině devadesátých let. Producenti Oscar Simonsson s Magnusem Zingmarkem v projektu spojili svoji lásku k jazzovým klasikům (John Coltrane) s elektronickými či hiphopovými beaty. Když vydali v roce 1997 debut Sons of Koop, přišla deska do právě startující horečky downtempa a nu-jazzu. O čtyři roky mladší album Waltz for Koop je dnes považováno za klasiku acid jazzu, v hitu Summer Sun tehdy poprvé zazářila Yukimi Nagano dnes známá ze skupiny Little Dragon, zatímco píseň In a Heartbeat pomohla restartovat kariéru americké soulové hvězdy Terryho Calliera. Třetí desku Koop Island z roku 2006 inspiroval swing z třicátých let i karibské rytmy a v jedné písni se zde objevuje také budoucí hvězda Ane Brun.

Koop přestali koncertovat o tři roky později a jejich diskografii ukončila kompilace Coup de Grâce (Best of Koop 1997-2007). Paradoxně se ale po svém konci stali populárnější než kdy předtím – mohla za to píseň Koop Island Blues z třetí desky (mj. zazněla v seriálu Perníkový táta (Breaking Bad), 90210 či nespočtu počítačových her). Jako duo se už ale zpátky nevrátili a vypadalo to, že písně Koop z pódií nikdy víc nezazní. Teprve seznámení s litevskou zpěvačkou Jazzu dalo Oscarovi důvod v hudbě pokračovat a nové písně tak začaly vznikat pro ni. 

„Hudba je sociální záležitost. Základem je tvořit společně“, říká Simonsson. Jeho Koop Oscar Orchestra je organicky znějící těleso, které dává starým melodiím Koop nový kabát i energii. 

Sestavu tvoří:  Oscar Simonsson – klavír/sampler, Jazzu – zpěv, Niklas Barnö – trumpeta, Love Meyerson – vibrafon, harmonika, Niklas Fernqvist – basa, Ulrik Ording – bicí. Díky sextetu teď ožívají všechny staré hity Koop, ale také nové skladby KOO – první album vychází v lednu 2020.

Koncert uvádí agentura 8PM promotion ve spolupráci s Palácem Akropolis.

 

http://koo.revelhoffman.com/

 

Comments

comments

Vyhledat