Kosmetická poradna: Změny pleti

ilustrační foto. Photo by Christin Hume on Unsplash
ilustrační foto. Photo by Christin Hume on Unsplash

Kosmetička Lucie odpovídá v dalším dílu poradny.

Dobrý den,
 je mi 27 let a mám suchou pleť. Nikdy jsem neměla žádné výrazné akné, jen sem tam nějaký pupínek. Asi třičtvrtě roku po vysazeni antikoncepce (Mistra) se mi rozšířily póry na tvářích a mám tam také trochu akné a takovou krupičku. Už jsem z toho zoufalá. Vyzkoušela jsem různé  kosmetické přípravky, některé jsou lepší, některé horší, ale póry zatím nikdy zcela nezmizely. Moje pleť je přitom suchá a ještě před měsícem jsem ji měla krásně hladkou bez jediného otevřeného póru. Naopak mě dříve spíš trápila suchost, plutí a absence zdravého a přirozeného lesku. Přibližně před třemi až čtyřmi měsíci jsem se začala o pleť starat více a zakoupila si kvalitnější kosmetiku od Eucerinu, a to konkrétně mycí gel, pleťovou vodu, denní a noční krém s koenzinem Q10 a oční krém. Do toho jsem si přibližně jednou týdně dělala peeling, jednou až dvakrát týdně jsem si dávala nějakou masku po napaření a pleť se mi krásně projasnila a vypadala mnohem zdravější. Přibližně měsíc a půl zpátky jsem si pak také zakoupila v parfumérii Douglas dražší dekorativní kosmetiku a make-up Shiseido. Tento make-up jsem na pleť nanášela nově zakoupeným štětcem se speciálními syntetickými superměkkými štětinami, které obsahují prášek z uhlí, který je činí antimikrobiální. Předtím jsem si make-up vždy nanášela prsty. Asi týden po používání tohoto tekutého make-upu se mi na tváři rozšířily póry a udělalo se akné. Nevím, zda je to způsobeno make-upem a ani tomu moc nevěřím. Ale přišlo mi divné, že se to stalo týden po používání nového make-upu. Zkusila jsem se tedy vrátit k původnímu drogérkovému make-upu Dermacol a nanášení prsty, ale póry zůstaly. Začala jsem užívat Acnevak, ale také nepozoruji žádné změny. Mám strach, ze už nebudu mít pleť nikdy jako dřív, že už se to nevrátí do původního stavu. Už jsem i přemýšlela, ze se k antikoncepci vrátím, ale mám strach, ze nepomůže ani toto. Podotýkám, ze žiju velmi zdravě a o pleť se starám opravdu vzorně. Nevím, zda jsem si tyto potíže způsobila sama přehnanou péčí nebo za to mohou hormony, ale je to pro mě velmi nepříjemné. Je možné, ze když se mi daji hormony opět do pořádku, stáhnou se úplně i póry?

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku. Asi nejpravděpodobnější se mi jeví právě přechod z antikoncepce, který se na pleti projevuje často až po řadě měsíců, a je dost možné, že jde jen o přechodnou fázi.
První věc, která by mohla pomoci, je užívání laktobacilů, které nejen napomáhají ke zdravé střední mikrofloře, ale i v období po antikoncepci či antibiotikách.
Pakliže bych měla hodnotit kosmetickou péči – nehledě na to, kolik která značka stojí, je důležité vědět, zda podporuje fyziologické fungování pleti. Doporučila bych tak na čas vyřadit peelingy a zaměřit se na čistě přírodní olejová séra, která chrání přirozený kožní film a pleť dokáží brzy dostat do rovnováhy. Zkuste se podívat po čistě přírodním olejovém odličovači (či hydrofilním oleji), s nímž se odlíčíte a dočistíte buď tonikem bez alkoholu či květovou vodou (hydrosolem). Na den i na noc pak doporučuji tři kapky na vlhkou pleť Cannor elixíru místo krémů – je nemastný, neucpává póry a díky vysokému obsahu kanabidiolu (technické konopí) dokáže dobře léčit např. i ekzémy či akné. Víc bych za péči ani nedávala. Věřím, že se brzy dostaví první výsledky a urychlí to celé hojení 🙂 
Lucie

Comments

comments

Vyhledat