Krásná pražská knihkupectví aneb kde je radost nakupovat

 foto Book Therapy
foto Book Therapy

 

Čteme málo? Posloucháme spíš audioknihy? Listujeme už jen na tabletu? Následující výběr šesti pražských knihkupectví vás přesvědčí o tom, že kupovat knihu se určitě vyplatí. A že návštěva prostoru, kterému nechybí stylový interiér a kreativní duch, může být sama o sobě zážitkem.

Podělte se s námi o to, co právě čtete, kam pro knihy chodíte nebo které dílo je vaše nejoblíbenější. Na protisedi@protisedi.cz jsme zvědaví na vaše tipy!

PageFive, foto Zuzana Fedorová a Marie Leličová

PageFive

Letenská stálice, která už má i svou druhou pobočku v multifunkčním prostoru CAMP v Praze 2. Na obou místech najdete exkluzivní výběr českých a zahraničních publikací z oblasti výtvarného umění, architektury, designu, fotografie či poezie. Ve většině případů půjde o kousky, které v českých obchodech neseženete. Oproti ostatním knihkupectvím je PageFive výjimečné také v tom, že tu mají na výběr velké množství autorských uměleckých tisků. Snaží se propagovat talentované české výtvarníky a umělce, takže kromě nákupů sem můžete zavítat i na nejrůznější výstavy. 

www.pagefive.cz 

Veverkova 5, Praha 7 

CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2

foto Book Therapy

Book Therapy

V Book Therapy knihy milují a tuhle jejich „papírovou“ vášeň se snaží přenášet i na své zákazníky. Dělají to hned několika způsoby. Základem je pečlivý kurátorský výběr knih a časopisů (design, architektura, móda, životní styl, rozvoj osobnosti, děti apod.), kdy si musí být sami opravdu jistí, že stojí za to. Svůj obchod staví na osobním přístupu, důkazem toho je možnost „objednat si“ Book Therapy pouze pro sebe. Mimo otevírací dobu a třeba se skleničkou vína v ruce. A se svým programem Flowers & Dinosaurs University myslí i na malé čtenáře. Každý měsíc zasílají vždy dvě knihy, které mají dítko rozvíjet, vzdělávat a samozřejmě bavit. Taková univerzita prvního věku. 

www.booktherapy.cz 

Římská 35, Praha 2

foto archiv Meander

Meander

A u dětí ještě zůstaneme. Nezávislé nakladatelství Meander vloni v prosinci otevřelo své malé, designové knihkupectví, kde se skrze nabídku několika stovek titulů, autorská čtení, výtvarné díly a další akce snaží přiblížit dětskou literaturu širokému publiku. Nakladatelství se už přes 20 let s velkou péčí věnuje originální umělecké tvorbě pro děti a mládež a klade přitom velký důraz na výtvarné pojetí jednotlivých titulů. Spolupracuje s respektovanými i začínajícími autory a za svá díla získalo i řadu prestižních ocenění. Knihkupectví je takovou prodlouženou rukou, místem, kam se rádi vrací nejen malí čtenáři. 

www.meander.cz

Vratislavova 7, Praha 2

foto Take Take Take

Take Take Take

Na stejné adrese jako Meander sídlí další unikátní nakladatelství Take Take Take. Založili ho v roce 2015 dva absolventi UMPRUM – grafická designérka Nikola Klímová a ilustrátor Jindřich Janíček, které hnalo nadšení z kvalitně graficky zpracovaných knih a zároveň teda i zklamání nad přístupem mnoha nakladatelů ke knižním podobám. Před dvěma lety otevřeli výběrové knihkupectví a prodejnu plakátů. Výběr knih se řídí heslem „nejkrásnější běžné knihy“, což v překladu znamená, že zde najdete publikace z oblasti beletrie a teoretické literatury, které vynikají obsahem i grafickou úpravou. Vedle výjimečných titulů tu stojí knihy, které jsou běžně k dostání v jakémkoliv knihkupectví, avšak mezi tím množstvím bestsellerů a novinek je bývá obtížné najít, natož je vidět pohromadě a v souvislosti.

www.taketaketake.cz

Vratislavova 7, Praha 2

foto archiv Bistra Kaprova

Bistro Kaprova & Bookshop

Do bistra na grilovaného lososa, ale i pro dobrou knihu. Bistro Kaprova se totiž rozhodlo vzdát hold proslulému knihkupectví a jeho majitelům, kteří ho původně v těchto prostorách dlouhá léta provozovali. Jde o malý podnik, který nespadá do žádné knihkupecké ani nakladatelské sítě, proto se tu nachází pouze tematicky zaměřené publikace, a to nejčastěji z oblasti historie (zejména Prahy), cestování a gastronomie. 

www.bistrokaprova.cz

Kaprova 8, Praha 1

Xaoxax, foto Lukáš Bláha

Xaoxax

Pod názvem Xaoxax se zase ukrývá spojení knihkupectví s galerií. Pořádají tu výstavy profilované na knižní kulturu, ilustraci a grafiku, výtvarné díly pro děti, laickou i odbornou veřejnost, čtení, prezentace nebo křty knih. Samotné knihkupectví se specializuje na obrazové knihy a komiksy. Šanci tu dostávají čeští i zahraniční autoři různých „úrovní“ známosti – od zavedených jmen, až po začínající talenty, studenty nebo zajímavé amatéry.   

www.xaoxax.cz

Krymská 29, Praha 10

 

Comments

comments

Vyhledat