Krátké filmy MFDF Ji.hlava jsou na DAFilms v předstihu a zdarma

Všech dvacet krátkých filmů ze soutěžní sekce Krátká radost Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2023 je ode dneška až do 29. října k vidění zdarma na streamovacím portálu dafilms.cz. Diváci z celého světa navíc mohou do neděle 22. října hlasovat a rozhodnout o nejlepším filmu, kterému bude na slavnostním zahájení festivalu 24. října udělena Cena diváků DAFilms. 

Z dvaceti snímků z dvaceti zemí je uvedeno 10 ve světové, 5 v evropské a 5 v mezinárodní premiéře. K letošnímu výběru filmů říká programový ředitel MFDF Ji.hlava Petr Kubica: „Krátká radost je proudem filmů, v nichž se v několika minutách ozývají nové hlasy světového dokumentu. Vyprávějí jedinečné příběhy a ukazují neznámé krajiny. Jejich látkou jsou témata globálně společenská stejně jako osobní a důvěrná. Spřádají ji různými formami vyprávění a s uměleckou vitalitou a elánem si osvojují svět, ve kterém žijeme. Nabízejí nám další prožitky, různé perspektivy, poznání druhých i sebe samých. Krátké dokumenty jsou důležitým přítokem velké filmové řeky. Stojíme na festivalovém břehu a díváme se, jak plyne dál a dál“.

Jedinečnost projektu shrnuje kurátorka DAFilms Veronika Lišková. “Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava stál u zrodu online portálu DAFilms a my jsme rádi, že naše dosavadní spolupráce může pokračovat i letos. Krátká radost je pečlivě připraveným vhledem do aktuálních trendů a témat, které rezonují světovým dokumentem a naši diváci tak mají, i díky vstřícné stopáži jednotlivých titulů, exkluzivní příležitost položit pomyslný palec na tep naší o překot pulzující doby”.

Ze stovek přihlášených filmů se do letošního výběru probojoval i jeden český a jeden slovenský snímek. Student FAMU Olexi Chubun ve svém jedenáctiminutovém filmu Domov nezaujatě zaznamenává přípravu na riskantní cestu Ukrajinky Světlany, která žije v Česku, za manželem, který zůstal v Kyjevské oblasti. Tragikomický snímek Nejkrásnější kout na světě, slovenský dokumentární esej Roberta Mihályho, zachycuje na podkladu vyřčených slov a obrazů davových scén podobu slovenské společnosti na okraji politického spektra. 

Vítězný i všechny nominované filmy budou na dafilms.cz dostupné do půlnoci neděle 29. října 2023.

Comments

comments

Vyhledat