Křehký Mikulov nabídne sběratelský design, tvůrčí workshopy i prostor pro vzdělávání
Nové příběhy českého porcelánu a keramiky, setkání s galeristy a designéry i nezaměnitelný kulturně-společenský program v atmosféře architektonicky mimořádného města, v kraji vinic a mimo rušné dění metropolí. Už podvanácté ožije Mikulov pod taktovkou české značky Křehký sběratelským designem. Noblesní zámecké prostory obsadí designérské instalace a chybět nebude ani doprovodný program v podobě tvůrčích dílen, prezentací designérů a aktivit pro celou rodinu, jako je tradiční opékání buřtů na Kozím hrádku nebo nedělní výšlap s piknikem na Svatém kopečku. Značka Křehký uvede novinky od trojice tvůrců – Body Horáka, Veroniky Jirouškové, a Nely Krulišové. Ty doplní limitované festivalové edice od Daniela Piršče a Romana Šediny. Dále se s novými objekty představí vizuální umělkyně Veronika Drahotová, studentky pražské UMPRUM Ema Harmanová a Karolína Kučerová a designér Josef Tomšej. Nejlepší klauzurní práce vystaví ateliéry keramiky a porcelánu tří českých a jedné slovenské univerzity. Festival Křehký Mikulov se koná od 24. do 26. května 2024, program i výstavy jsou otevřeny veřejnosti zdarma.
Hlavními hvězdami dvanáctého ročníku festivalu budou designéři Bóda Horák a Daniel Piršč. Jednomu z nejvýznamnějších současných českých designérů porcelánu, Danielu Pirščovi, bude patřit hlavní výstava s názvem Whiteout v Gajdošově sále Zámku Mikulov. Spoluzakladatel legendárního uskupení Atika a legenda české postmoderny Bohuslav Horák rozšíří sběratelské portfolio značky Křehký o misku z ohýbaného kovu ve tvaru větvičky s přiléhavým názvem Křehká a Mikulovskou Venuši, jejíž možné formy teprve vznikají. „Projekt mísy Křehká pro mne symbolizuje slovní hříčku s podstatou značky Křehký, ale také vyjadřuje charakter mé dosavadní práce. Projekt Mikulovské Venuše je parafrází na nedaleko nalezenou Věstonickou Venuši, ale zároveň oslavuje zdejší víno, hrozny, vinice a jedinečnou atmosféru Mikulova,“ poodhalil Horák.
Designérka Veronika Jiroušková v Mikulově nabídne pokračování limitované série ikebanových váz Křehký Rokokobana se soškami hrabat z produkce duchcovské porcelánky a Nela Krulišová vázy z vymývaného porcelánu. Vizuální umělkyně Veronika Drahotová zase v moravské premiéře seznámí s projektem porcelánových objektů Nové relikvie. „Na festivalu Křehký Mikulov budu vystavovat poprvé a moc se na to těším. Pracuji na sérii objektů na rozhraní volného a užitého umění. Mým dlouhodobým tématem je čas a volba. V projektu Nové relikvie se protíná obojí. Jako výchozí materiál používám staré často i polámané keramické a porcelánové sošky, vázy, misky, které dále fúzuji a spojuji. Tak nějak v duchu moderní asambláže, wabi-sabi a japonského umění kintsugi. Následně dochází k strukturované povrchové úpravě a koloraci. Výsledek vnímám jako malbu v prostoru. Vystoupení z média malby a klasického rámce obrazu je něco, co mě také dlouhodobě zajímá, “ popsala Drahotová. Ema Harmanová vystaví v instalaci Terra Incognita ručně modelované miniaturní porcelánové objekty vytvořené ve spolupráci s umělou inteligencí.
Novinkou jsou limitované festivalové edice, které etablovaní designéři i vycházející hvězdy českého porcelánu a keramiky tvoří u příležitosti festivalu Křehký Mikulov. Roman Šedina pro návštěvníky připravuje velkoformátové sběratelské terakotové mísy i drobnější užité misky s titanovou povrchovou úpravou, Karolína Kučerová sérii vymačkávaných keramických váz, Bóda Horák mýdlo Mikulovské Venuše, vytvořené ve spolupráci s Bohunkou Šrámovou a její značkou Divoce, a Daniel Piršč ještěrku křehkou jako pravý ještěrčí ocásek.
V Domě U Divokého muže, kde sídlí manufaktura designéra Daniela Piršče, proběhne třetí ročník výstavy čtyř vysokoškolských ateliérů. Ve společné instalaci na téma Dar / Starožitnost budoucnosti, což je podtitulem značky Křehký, se návštěvníci seznámí s klauzurními pracemi Ateliéru keramiky VŠVU v Bratislavě, ateliéru Keramika a porcelán.
Křehký Mikulov
24. – 26. 5. 2024
krehky.cz | rmm.cz