Kulturní ozdravení v Mariánských Lázních

Foto Ferdinandka
Foto Ferdinandka

Hudba, divadlo, výstavy, festivaly. Podroušené jaro v Mariánských Lázních se promění v léto plné kultury. Místní kulturní spolek Švihák získal znovu na celou sezónu levé křídlo kolonády Ferdinandova pramene. Vybuduje zde kulturní prostor, který bude sloužit jako koncertní sál, galerie nebo malé divadlo. Chybí mu ale poslední věc – vybrat na crowdfundingovém portále Hithit částku 110 000 Kč. V případě úspěchu dofinancuje tak potřebné stavební úpravy Ferdy, jak kolonádě říkají a také skvělý program pro všechny věkové kategorie.

Paralyzované lázeňské město se pomalu probouzí k životu. Prázdné hotely a vylidněné ulice řeší celý Karlovarský kraj. Kulturní spolek Švihák se chce podílet na zmírnění dopadu koronavirových opatření a to po svém. Nabídne tuzemským návštěvníkům, na které cílí letošní marketing města, alternativu k již zavedeným podnikům a kulturním akcím.

„Kulturní ozdravení v prostoru Ferdy nabídne turistům i místním nevšední zážitky. Chceme vytvořit místo setkávání – prostor, kam můžete zajít na dobrý koncert, přednášku, letní kino, nebo vzít děti na pohádku,” komentuje záměr projektu Tomáš Prinz, předseda spolku Švihák.

Léto na Ferdinandce zahájí již tradiční festival KOK neboli Kulturně ozdravná kůra. Startuje první červencový víkend. Poprvé se v Mariánkách v polovině července uskuteční úspěšný knižní festival Knihex, na který naváže hudební festival pořádaný ve spolupráci s magazínem Full Moon. Na Ferdě se chystají také pravidelné filmové projekce v rámci Mobilního filmového klubu a to jako součást Marienbad Film Festivalu. Ten bude svůj program uvádět během celého léta a vyvrcholí tradičně na konci srpna. Pod širým nebem proběhne i další PechaKucha Night, jejíž 21. pokračování přerušila koronavirová pandemie. „V posledních měsících toho na nás na všechny bylo docela dost. Je na čase se znovu nakopnout do života a užít si léto, kulturně se ozdravit,” píše spolek na své facebookové stránce.

A myslí to vážně. Na Ferdinandce momentálně tráví Šviháci veškerý volný čas. Do příprav na kulturní provoz se pustili svépomocí. Na všechno ale nestačí. V hithitové kampani by rádi vybrali částku 110 000,- Kč a peníze využili na opravu podlahy, zajištění přívodu vody do objektu a na další menší úpravy. Zbytek peněz použijí na kvalitní a pestrý program pro všechny věkové kategorie.

Mezi odměnami můžete najít permice na švihácké akce, akreditace na Marienbad Film Festival, konzumačku na bar, tašky nebo prohlídku města, ale také třeba podepsané plakáty grafického designéra Pavla Fuksy nebo předplatné magazínu Full Moon. Další odměny budou ještě přibývat.

Šviháci nejsou na kolonádě Ferdinandova pramene poprvé. Už od roku 2014 zde pořádají pravidelné akce a festivaly. Probouzí tak k životu nejen místo, které najdete snad na všech pohledech Mariánských Lázní, ale také místní obyvatele  i návštěvníky města. To všechno proto, že #Mariankyjsousuper.

Na financování šviháckých akcí se spolupodílí město i dobrovolní dárci. Veškeré finanční transakce najdete na  na transparentním účtu spolku.

Mariánské Lázně letos nabízejí alternativu za zrušené zájezdy k moři – srovnatelné klimatické podmínky, animační program pro děti a místo slané vody léčivou vodu minerální. S heslem „Animační program pro děti, to ostatní pro vás“ cílí na tuzemské rodiny s dětmi do 15 let. Animační klub Coolonáda nabízí zábavu a aktivity pro zvídavé a neposedné děti od 3 do 15 let a hlídání dětí již od kojeneckého věku, čímž dopřává spoustu volného času právě pro kulturu, relaxaci, wellness, aktivní vyžití i romantiku pro znavené rodiče.

 

projekt Hithit zde.

Facebook:      https://www.facebook.com/svihak.net

web:                http://www.svihak.net

 

Informace a možnosti ubytování včetně speciálních lázeňských balíčků od více než 30 prověřených kvalitních hotelů najdete a objednáte snadno a rychle online na http://marianske-lazne.info.

 

Comments

comments

Vyhledat