Kulturní podzim obohatí Pražský divadelní festival německého jazyka

Konig Ottokar ©www.lupispuma.com Volkstheater
Konig Ottokar ©www.lupispuma.com Volkstheater

Deset výrazných a inovativních inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska, Lichtenštejnska i Česka se představí na několika pražských scénách – 24. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka od 16. listopadu do 3. prosince nabídne mimořádně koncentrovaný divácký zážitek v hlavním i doprovodném programu! Letos na téma »MACHT – OHNMACHT / MOC – BEZMOC«. Všechna představení budou již tradičně tlumočena do češtiny. S ohledem na očekávaný divácký zájem bude většina produkcí uvedena dvakrát.

Festival zahájí v sobotu 16. listopadu v Divadle na Vinohradech Misantrop z berlínského Deutsches Theater. Režisérka Anne Lenk inscenuje Molièrova Misantropa s báječným obsazením, s Ulrichem Matthesem v titulní roli (představitel Goebblese ve filmu Pád Třetí říše), a jako sršící zábavnou společenskou komedii, s níž je možno se identifikovat napříč epochami. Na scéně Stavovského divadla bude v neděli 24. listopadu hostovat vídeňský Volkstheater s inscenací rakouského národního dramatu Franze Grillparzera s výraznou českou stopou. Štěstí a pád krále Otakara nastudoval Dušan David Pařízek s vynikajícím Karlem Dobrým v titulní roli. Z rakouského národního dramatu, které v době svého vzniku čeřilo české vlastenecké emoce, vytvořil nádhernou, zábavnou a silnou frašku o povaze moci. 

V divadle La Fabrika festival uvede v pondělí 25. listopadu vítěznou inscenaci Ceny Josefa Balvína, kterou každoročně vyhlašuje, aby podpořil českou divadelní scénu a česko-německý dialog. Letošním laureátem je první české provedení textu Rolanda Schimmelpfenniga Zimní slunovrat v režii talentovaného tandemu Adam Svozil a Kristýna Jankovcová. Hra vykresluje přesný obraz současného středního proudu společnosti, a přitom ryje do rány z nejhorší kapitoly německé historie. Bonusem jsou skvělé herecké výkony souboru ostravské Komorní scény Aréna. V pátek 29. listopadu vypukne jedinečné Autistic Disco. V neobvyklé a nezapomenutelné roli dýdžeje se představí Lars Eidinger, jeden z nejlepších divadelních a filmových herců své generace. Vtančete do letošní zimy a užijte si prostory Fuchs2 s eklektickou taneční hudbou od DJ Larse Eidingera! 

Aktuální 24. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka uzavře inscenace Penthesilea v úterý 3. prosinceDivadle na Vinohradech. Představí se dvojice snad největších současných divadelních a filmových herců: Sandra Hüller a Jens Harzer, evropská herečka roku, známá i u nás díky filmu Toni Erdmann a nositel Ifflandova prstenu. Slavný režisér a intendant Schauspielhaus Bochum Johan Simons velké Kleistovo drama zredukoval na příběh smrtícího boje o lásku amazonské náčelnice Penthesilei a řeckého reka Achilla. Boj mezi ženou a mužem, boj pohlaví a citů, moc a bezmoc.

www.theater.cz 

Comments

comments

Vyhledat