Kulturní tip: Retrospektivní výstava oceňované sklářské výtvarnice Gizely Šabókové Torza v galerii Nová síň

Gizela Šabóková
Gizela Šabóková

Galerie Nová síň v centru Prahy bude od 28. dubna do 19. května patřit pozoruhodným dílům  přední české sklářské výtvarnice Gizely Šabókové, absolventky atelieru prof. Stanislava Libenského. Výstava Torza vznikla u příležitosti životního jubilea Gizely Šabókové a zároveň jde o její první samostatnou výstavu v České republice   po téměř dvaceti letech. Příznivcům současného umění se tak naskytne  vyjímečná příležitost k osobnímu setkání se všemi polohami tvorby renomované autorky, jejíž práce jsou zastoupeny ve význačných veřejných i soukromých sbírkách u nás i po celém světě.

Výstava Torza představí velké tavenice ze skla, ale i kresby, vitraje, stavované sklo, vázy… ze všech etap dosavadní kariéry autorky. V tomto ohledu bude  výstava do jisté míry retrospektivní, a to i díky zápůjčkám ze soukromých sbírek. Název výstavy odkazuje k torzům v životní velikosti, citlivě vyřezaným a vysekaným ze skleněných bloků, která jsou autorčiným podstatným výrazovým prostředkem posledních dvou dekád a samozřejmě nebudou v expozici chybět. „Stala jsem se sklem. Někdy jsem křehká, někdy se zlomím, někdy svítím. Někdy někoho pořežu, někdy se rozsekám. Tak moc jsem v něm ponořená…,“ říká sama Gizela Šabóková.

Výstava je nejen ohlédnutím za tvůrčím životem Gizely Šabókové, ale i předzvěstí její chystané biografie, která bude publikována letos na podzim. „Na knize spolupracuji se PhDr. Sylvou Petrovou, Richardem Drurym a Renatou Kalenskou. Grafického návrhu se ujal skvělý tvůrce knih Robert V. Novák. V rozsáhlé publikaci se objeví i doposud nezveřejněné snímky ze života atelieru profesora Stanislava Libenského na VŠUP,“ dodává autorka.

Práce Gizely Šabókové jsou součástí veřejných i soukromých sbírek po celém světě, včetně stálé expozice v proslulé pařížské galerii Louvre, ale také v USA či Japonsku. Právě v Japonsku je tvorba Gizely Šabókové obzvláště ceněná, v roce 2000 bylo její dílo vybráno z tisícovky prací a muzeum v Koganezaki jí udělilo hlavní cenu.

Galerie Nová síň, která sídlí nedaleko Národního divadla, je otevřena denně mimo pondělí od 11 do 18 hodin.

 

Kontakty

www.gizelasabokova.com

Galerie Nová síň, Voršilská 139/3, Praha 1

 

Comments

comments

Vyhledat