Kulturní tip z Praha Září: Filmové projekce úspěšných hitů i zdařilých novinek

Viggo Mortensen stars as
Viggo Mortensen stars as "Tony Lip" and Mahershala Ali as "Don Shirley" in GREEN BOOK.

Třítýdenní oslava znovuzrození kulturního života Praha Září od 8. do 28. 9. na Výstavišti v Praze – Holešovicích nabídne divácky atraktivní tituly z české i zahraniční filmové produkce. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest zve například na filmy Téměř dokonalá tajemství, Cukrář, komedii Vlastníci či Teroristka. Společnost Aerofilms promítne filmy Zelená kniha, Devadesátky, Mládí a mnohé další. Své zastoupení v programu Praha Září mají také queer filmový festival Mezipatra,  MFDF Ji.hlava a partner festivalu Volkswagen, který uvede nový český film Havel. Zahajovací večer 8. září patřil dokumentu Meky.

Filmové projekce jsou přístupné zdarma, stačí se jen bezplatně akreditovat na www.prahazari.cz. V areálu Výstaviště mimo vyhrazené sektory akreditace nejsou potřeba.

 

Filmový program na Praha Září:

 1. 9. od 18 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Zelená kniha

Vtipná i dojemná jízda inspirovaná skutečným přátelstvím. Komedie Zelená kniha vyhrála 3 Oscary včetně ceny pro Nejlepší film. USA, 2018, režie Peter Farrelly.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Teroristka

Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. ČR, 2019, režie Radek Bajgar.

 1. 9. od 18 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Climax

Zrození a smrt jsou mimořádné zážitky. Život je pomíjivé potěšení. Francie, 2018, režie Gaspar Noe.

 1. 9. od 19.30, Šapitó, Izraelský večer – MFF Praha – Febiofest kino: Cukrář

Láska, ztráta a štěstí ve filmu Cukrář, který na MFF Karlovy Vary získal Cenu ekumenické poroty. Izrael / Německo, 2017, režie Ofir Raul Graizer.

 1. 9. od 18 h, Letní poloha, MFDF Ji.hlava uvádí: Fonja

Dokument sleduje deset mladistvých delikventů z největšího převýchovného zařízení na Madagaskaru, kteří se zapojili do čtyřměsíčního workshopu. Učili se pracovat s filmovou kamerou, stříhat, vytvářet jednoduché filmové triky a vyprávět vlastní příběhy… Německo / Madagaskar, 2019, režie Ravo Henintsoa Andrianatoandro, Lovatiana Desire Santatra ad.

 1. 9. od 18 h a 19. 9. od 20 h, Letní poloha, Volkswagen uvádí: Havel

Film na motivy životního příběhu Václava Havla, odehrávající se v letech 1968 až 1989. ČR, 2020, režie Slávek Horák.

 1. 9. od 20 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Mládí

Po italské Velké nádheře přichází Paolo Sorrentino s anglicky mluveným snímkem a mezinárodním hvězdným obsazením (Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Wiesz). Film se odehrává v prostředí luxusního alpského lázeňského hotelu, kde se setkává nejroztodivnější směsice hostů. Itálie / Francie / Švýcarsko / Velká Británie, 2015, Paolo Sorrentino.

 1. 9. od 20 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Paterson

Paterson je řidič autobusu, který se ve volných chvílích věnuje psaní poezie. Den po dni sledujeme jeden týden jeho spokojeného života s manželkou Laurou, která je jeho přesným protikladem. Překvapivě vtipnou zenovou básní o obyčejném životě se Jim Jarmusch tematicky vrací ke svým klasickým filmům 90. let. USA, 2016, režie Jim Jarmusch.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: #jsemtady

Věhlasný francouzský šéfkuchař Stéphane (Alain Chabat) žije poklidným životem a má všechny důvody, proč se cítit spokojeně. Přesto jedinou osobou, která jej udržuje naživu, je tajemná mladá Korejka Soo (Doo-na Bae), se kterou se náhodou spojil na lnstagramu. Baví se spolu na dálku o umění i sakurách, které právě rozkvétají, a zdá se, že si výborně rozumí navzdory vzdálenosti a všem jazykovým i kulturním bariérám. Francie / Belgie, 2019, režie Eric Lartigau.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Drama pro ty, kdo tím žijí. ČR, 2019, režie Jiří Havelka.

 1. 9. od 21 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: King skate

Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu. ČR, 2018, režie Šimon Šafránek.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Balon

Rok 1979. Rozdělené Německo v čase vrcholící studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a v utajení připravují velký plán útěku na západ. Jejich hlavními zbraněmi jsou odvaha a vynalézavost, díky nimž postaví horkovzdušný balón, s kterým se všech osm členů obou rodin pokusí přeletět do Západního Německa. Německo, 2018, režie Michael Herbig.

 1. 9. od 20 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Tohle je náš svět

Pozitivně laděný americký film o volnomyšlenkářské rodině, kterou podle vlastních představ řídí pevnou rukou svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen). Režisér filmu Matt Ross si z festivalu v Cannes odnesl cenu za nejlepší režii v prestižní sekci Un Certain Regard. USA, 2016, režie Matt Ross.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, Mezipatra: Cocon

Film uvádí queer filmový festival Mezipatra.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Yesterday

Velmi neúspěšný písničkář Jack (Himesh Patel) chce pověsit kytaru na hřebík, protože ať dělá, co dělá, poslouchá ho jenom nejlepší kamarádka Ellie (Lily James). Pak ho ale v důsledku chvilkového záhadného globálního zatmění porazí autobus. A to zcela změní nejen jeho život a způsobí i jednu hudební katastrofu. Velká Británie, 2019, režie Danny Boyle.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Ministerstvo lásky

Renomovaný biolog Krešo je v koncích. Blíží se krize středních let, o iluze už dávno přišel, ztratil zaměstnání a navíc strádá v manželství, které zřejmě nikdy neměl uzavřít. Naštěstí ho stále ještě obdivuje jeho syn. Chorvatská vláda se potýká s finančními obtížemi a zoufale hledá neotřelé způsoby, jak ušetřit. Od války v devadesátých letech sice už uplynulo víc než dvacet let, ale přesto se vládní úřady náhle začaly zajímat o vdovy po padlých vojácích. Chorvatsko / Česko, 2016, režie Pavo Marinković.

Comments

comments

Vyhledat