Kulturní vyslanec Japonska poprvé v Praze

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

V pondělí 18. června rozezní pražské divadlo Archa mladý talentovaný hráč na třístrunný nástroj shamisen [šamisen] Hidejiro Honjō z Japonska. Spolu s ním vystoupí Akihito Obama, jazzman a hráč na japonskou flétnu shakuhachi [šakuhači], který se v Praze představil po boku jazzové legendy Yosukeho Yamashity v Arše a na International Shakuhachi Festival Prague. Na koncertě zazní i světová premiéra skladby Jana Ryanta  Dřízala a jako host vystoupí experimentální vokalistka Annabelle Plum. Přijďte se naladit na exotickou strunu.

Přední japonský hráč na shamisen Hidejiro Honjō se stal oficiálním kulturním vyslancem Japonska pro rok 2018. Jeho koncert v Arše zařazený do série NEIRO Unlimited je součástí celosvětové tour spojené právě s tímto putovním titulem. Hidejiro Honjō usiluje o rozvíjení nového repertoáru pro svůj tradiční nástroj, objednává nové skladby a spolupracuje se špičkovými hudebníky z celého světa. Už ve svých 33 letech patří v Japonsku mezi absolutní špičku klasické i soudobé hudby. Za svou kariéru Hidejiro Honjō obdržel řadu ocenění, mezi něž patří například prestižní 12. Utsonomiya Esper Award nebo 70. Arts Festival New Face Award ministerstva kultury Japonska. Jako vůbec první hráč na shamisen se v konkurenci hráčů na japonské i západní nástroje umístil na 3. místě v Contemporary Music Performance Competition, kterou pořádá Asociace pro soudobou japonskou hudbu.

Koncert pořádá NEIRO Association for Expanding Arts v rámci koncertní série NEIRO Unlimited. Ta je zaměřena výhradně na špičkové mezinárodní hudebníky, kteří své regionální nástroje používají v soudobé hudbě. NEIRO jako umělecká produkční společnost usiluje o rozvoj dialogu mezi českými a mezinárodními umělci. Organizuje akce jak na území České republiky, tak v zahraničí, pomocí nichž se snaží široké veřejnosti zprostředkovat nové pohledy na obraz, hudbu a zvuk. Jeden z nejvýznamnějších počinů, na kterému se NEIRO věnuje, je International Shakuhachi Festival Prague. Tento mezinárodní festival oslavil v roce 2016 své 10. výročí a těší se celosvětové popularitě. Na konci posledního prázdninového týdne, od 30.8. do 2.9., NEIRO pořádá unikátní NaHlas! International Festival of Voice, v rámci kterého zpěváci, skladatelé a performeři z USA, Izraele, Německa, Slovinska a České republiky nabídnou cesty ke zkoumání často netušené síly hlasu.

Comments

comments

Vyhledat