Star Trek versus Simpsonovi (…a taky Futurama)

THE SIMPSONS: The Simpsons board the wrong ride on a trip to
THE SIMPSONS: The Simpsons board the wrong ride on a trip to "Dizzneeland" and are transported through the galaxy to Kang and Kodos' home planet in the second part of the all-new "The Saga of Carl Carlson/The Man Who Came to be Dinner" one-hour season finale episode of THE SIMPSONS airing Sunday, May 19 (8:00-9:00 PM ET/PT) on FOX. THE SIMPSONS ™ and © 2013 TCFFC ALL RIGHTS RESERVED.

1.dubna dostali diváci Prima COOL k jejím 11. narozeninám darem vysílání seriálu Star Trek: Discovery (běží každou středu ve 22.15).


Simpsonovi jsou seriál, kterému není nic svaté. Tvůrci této legendární animované podívané si rádi udělají legraci z kohokoliv a čehokoliv. Star Trek není žádnou výjimkou. Sci-fi fenomén plný vznešených myšlenek a vyšších ideálů, který je dobře známý po celém světě, si o parodii říká. Věděli jste, že Simpsonovi odhalili starou a unavenou budoucnost Star Treku, Homer a Marge zažili klingonskou svatbu nebo že se Spock setkal s Mulderem a Scullyovou? A parodování Star Treku se dokonce nevyhnulo ani spřízněné Futuramě.

Odkud jsou Kang a Kodos?
Hroziví mimozemšťané, kteří se pravidelně objevují ve speciálních čarodějnických dílech, tvrdí, že pochází z Rigelu VII. Název této cizí planety se poprvé objevil v neodvysílané pilotní epizodě původního Star Treku, která byla později přepracována do 15. dílu první série. 

Telepatičtí mimozemšťané z Talosu IV
V 1. epizodě šesté série Simpsonových se objevuje kreslená groteska s Itchym a Scratchym, ve které Itchy vypadá stejně jako namodralí mimozemšťané s obří mozkovnou z planety Talos IV. Simpsonovi tady parodují 15. a 16. díl první série původního Star Treku i nepoužitý pilotní díl. 

Star Trek na (starých) kolenou
V 6. epizodě čtvrté série Simpsonových se titulní rodinka dívá na trailery a ukázky z nejnovějšího dílu filmového Star Treku. Jmenuje se Star Trek XII: So Very Tired (Star Trek XII: Tak moc unavený) a jeho herecké obsazení je vyloženě zestárlé a senilní. Kapitán Kirk si stěžuje, že špatně spí, a nikdo tomu nevěnuje pozornost. Hlavní inženýr Scotty je navíc tak tlustý, že přes své ohromné břicho nedokáže dosáhnout na kontrolní panel a vystřelit z fázerů. 

Leonard Nimoy poprvé v Simpsonových
Ve 12. epizodě čtvrté série Simpsonových se poprvé objevuje Leonard Nimoy, který se proslavil rolí prvního důstojníka Spocka (nejen) v původním Star Treku a mnoha celovečerních filmech. Nimoy se účastní zahájení provozu springfieldské jednokolejky a prohlásí, že „by mohla udělat nejmíň Warp 5”. To je vtipná narážka na Star Trek, ve kterém vesmírné lodě létají warpovou rychlostí. Kromě toho se kreslený Nimoy zmíní o tom, že posuvné dveře v původním Star Treku nebyly automatické, ale otevírali a zavírali je jevištní technici (to je mimochodem pravda). Nakonec prohlásí: „Moje práce tady skončila.” A transportní paprsek ho odnese pryč. Skutečný Leonard Nimoy namluvil svou kreslenou verzi v původním anglickém znění. 

Teleportovaná rodinka
Ve 4. a 17. epizodě šesté série se Simpsonovi během úvodní znělky teleportují na gauč pomocí transportérů ze Star Treku: Nové generace. 

Kapitán Kirk, nebo pan Burns?
V 18. epizodě šesté série Simpsonových se William Shatner účastní konkurzu na roli pana Burnse. Je oblečený v uniformě Hvězdné flotily a mluví jako kapitán Kirk. 

Vesmírná loď Enterprise, nebo elektrárna?
V 19. epizodě šesté série Simpsonových se objevují hodinky, které vydávají stejný zvuk jako komunikátor z původního Star Treku, jedna z postav má na sobě známou uniformu příslušníků Hvězdné flotily a jaderná elektrárna vypadá jako ikonická vesmírná loď Enterprise.

Splynutí myslí
Ve 20. epizodě šesté série Simpsonových dochází ke splynutí myslí mezi člověkem a psem. Splynutí myslí je termín známý ze Star Treku. Tuto techniku ovládají mimozemšťané z Vulkánu. Nejslavnější scéna splynutí myslí se odehrává ve filmu Star Trek II: Khánův hněv – mezi prvním důstojníkem Spockem a kapitánem Kirkem. Ke splynutí myslí dochází také v novém seriálu Star Trek: Discovery.

Akta S
V 10. epizodě osmé série Simpsonových probíhá vyšetřování FBI. Agenti Fox Mulder a Dana Scullyová ze seriálu Akta X dorazili do Springfieldu. Kromě toho se zase vrací Leonard Nimoy – a skutečný herec opět namluvil svou kreslenou verzi v původním anglickém znění. V jedné scéně ho prodejce hotdogů oslovuje jako Spocka. V jiné se dr. Hibbert ptá Homera, jestli mimozemšťan, kterého viděl, byl organismus založený na uhlíkové nebo silikonové bázi, tak jako mimozemšťané jménem Horta z 26. dílu první série původního Star Treku. 

Star Trek do naha!
Ve 14. epizodě deváté série Simpsonových chce Komiksák stáhnout fotku nahé kapitánky Janewayové, ale jeho připojení k internetu je příliš pomalé, a nakonec mu do toho skočí Homerova reklama. 

Fázery nastavené na bavení
V 9. epizodě desáté série vyrazí Simpsonovi na sraz fanoušků sci-fi, kde se objevuje jedna narážka na Star Trek za druhou, včetně nepřehlédnutelných uniforem Hvězdné flotily a sloganu: „Nastavte si fázery na bavení.” (Místo: „Nastavte si fázery na omráčení.”)

Sběratelské předměty
Ve Speciálním čarodějnickém dílu X, který je 4. epizodou jedenácté série, se ve sbírce Komiksákova nepřítele objevuje herečka Jeri Ryanová v kostýmu a masce Sedmé z devíti, navíc pečlivě zabalená v plastiku. Bart a Líza jsou drženi v šachu pomocí „jediného funkčního fázeru, který kdy vznikl a ze kterého bylo vystřeleno jenom jednou, aby se zabránilo Williamu Shatnerovi vydat další album.” To je narážka na hercovu hudební „kariéru” a jeho nepříliš zdatné pěvecké schopnosti.

Něco za něco
V 5. epizodě dvanácté série Simpsonových se Homer svěří Komiksákovi, že by rád koupil neporušené první číslo komiksové série Spider-Man a dostane odpověď: „A já chci hodinku v simulátoru se Sedmou z devíti.”

Příliš krátká mise?
V 16. epizodě osmnácté série Simpsonových se Marge rozhodne nahradit všechny ztracené rodinné fotografie novými záběry ve stylu rozlučky z finálního dílu Star Trek: Voyager. Lenny je převlečený za Sedmou z devíti a dr. Hilbert za Tuvoka. Carl se rozbrečí, když si uvědomí, že se na závěrečnou epizodu Voyageru nedokáže znovu podívat, a Homer naříká: „Oh, kapitánko Janewayová! Vaše mise skončila příliš brzy! Příliš brzy!”

Vánoční fórek
V 7. epizodě patnácté série Simpsonových sleduje Homer různé verze Vánoční koledy. Jedna z nich se odehrává ve stylu původního Star Treku. Duch budoucích Vánoc se zjeví posádce Enterprise jako stvoření ze světla. Kapitán Kirk přikáže vystřelit fotonová torpéda, ale hlavní inženýr Scotty to nedokáže, protože mu duch zjevil, jak strašně moc ztloustne. 

Moje velká klingonská svatba
V 17. epizodě patnácté série Simpsonových se Komiksák a Edna účastní klingonské svatby. Homer a Marge později znovu skládají manželský slib před klingonským knězem. Klingoni jsou jedna z nejslavnějších mimozemských ras ve Star Treku a v novince Discovery mají důležitou roli. 

Polibek jako ze Star Treku
V 16. epizodě dvacáté první série Simpsonových se Bart zřítí ze střechy školní budovy a dívka, která se mu líbí, mu dává dýchání z úst do úst. Přitom se odehrává sestřih scén slavných filmových polibků (převedených do stylu animovaných Simpsonových). Jednou z těchto scén je také polibek mezi Spockem a Uhurou z filmového Star Treku z roku 2009. 

Jeden Kirk za druhým
V 19. epizodě dvacáté první série Simpsonových se Líza pokouší zachránit velrybu vyvrženou na pláž u Springfieldu. Neúspěšně. Jejím spoluobčanům se podaří využít ostatky mrtvého zvířete pro vlastní účely, například k výrobě korzetů. Jeden z nich si obleče Komiksák pod uniformu kapitána Kirka. Následně se prohlásí za kapitána Kirka „z prvního Star Treku”. Jenže korzet nevydrží, a jak postupně povoluje, Komiksák říká, že je Kirk „ze dvojky” až „pětky” Star Treku: Generace, a nakonec rezignuje slovy Kauzy z Bostonu. To je název seriálu, ve kterém si Kirkův představitel William Shatner zahrál v pozdějším věku, mnoho let po uvedení Star Treku.

Asimilace Simpsonových?
V 7. epizodě dvacáté čtvrté série Simpsonových čte Marge časopis Onion. Na jeho zadní straně je obrázek vesmírné borgské kostky a titulek: Borgové rozhodli, že Země nestojí za asimilaci. Borgové jsou nebezpečné dobyvačné mimozemské společenství ze Star Treku, které mimo jiné objevilo ve filmu První kontakt. Nejznámějšími oběťmi Borgů jsou kapitán Picard ze Star Treku: Nová generace nebo Sedmá z devíti ze Star Treku: Voyager. V jiné scéně Bart bojuje s tyranosaurem rexem a k tomu zní hudební motiv známý ze soubojů ve Star Treku.

Nejslavnější souboj
Ve 4. epizodě dvacáté páté série Simpsonových si Homer plní dlouho nerealizované sny a sehraje souboj mezi kapitánem Kirkem a neohrabaným, pomalým vesmírným monstrem Gornem. Je to ten samý souboj, který se stal humornou senzací na YouTube. 

Simpsonovi jako ve Star Treku
Na konci 10. epizody dvacáté šesté série se Simpsonovi objevují na můstku vesmírné lodi, který vypadá přesně jako Enterprise, a nechybí ani původní zvukové efekty. Spletou si dědu s Klingonem. A závěrečné titulky parodují původní Star Trek a různé postavy ze Simpsonových se během nich objevují v situacích z klasických startrekovských epizod.

Star Trek nechyběl ani ve Futuramě!
V 11. epizodě čtvrté série kultovního animovaného komediálního sci-fi seriálu Futurama, který stejně jako Simpsonovy vymyslel producent a kreslíř Matt Groening, se objevuje takřka kompletní herecké obsazení původního Star Treku. 

William Shatner, Leonard Nimoy, Walter Koenig, George Takei a Nichelle Nichols v původním anglickém znění namluvili kapitána Kirka, prvního důstojníka Spocka, pana Čechova, pana Sulu a komunikační a spojovací důstojnici Uhuru. Nechybí ani Jonathan Frakes, který si zopakoval roli prvního důstojníka Rikera ze Star Treku: Nová generace. Jeden z hlavních hrdinů Futuramy se dozvídá, že ve 23. století se Star Trek stal celosvětovým náboženstvím a pak byl zakázán. Všichni fanoušci zahynuli během startrekovských válek (původní „Star Trek Wars” odkazuje na další velký sci-fi fenomén ságu Star Wars). Posvátné nahrávky 79 epizod a šesti filmů byly zničeny. Jediné existující kopie byly odeslány na zakázanou planetu Omega 3… Epizoda plná vtipných narážek je nejen oblíbenou parodií, ale i láskyplnou poctou Star Treku.

foto Prima

Comments

comments

Vyhledat