Lab on Fire: Pokrok díky nespokojenosti

Lab on Fire, foto archiv kapely
Lab on Fire, foto archiv kapely

Lab on Fire je nová pražská indie popová kapela. Netvoří ji ale začátečníci: Jan Kleník a Prokop Svoboda se spolu hudebně potkali už v devadesátkách. “Hráli jsme spolu v Hyena Family,” potvrzuje Prokop. “Já jsem do Hyeny přišel v roce 1993,” vzpomíná Jan.  Následovala menší pauza. “Pak jsme se potkali ve studiu, když mi Honza pomáhal s mým sólovým projektem, načež jsme se dlouho míjeli, a až když Honza dali dokupy Sklenik, oslovil mě, jestli bych tam zpíval jako host. Nalákal mě na to, že bychom do repertoáru mohli zařadit i nějakou naši starší skladbu,” vzpomíná Prokop. “Z hostování ve Skleniku se nakonec stalo členství v kapele, a tohle je pokračování.”

První náznaky vzniku nové kapely se zjevily už před třemi lety, ale “oficiální” existence Lab on Fire se počítá na týdny. “Měli jsme obrovský seznam názvů, z nichž jsme aplikovali asi tři, ale nebylo to pořád ono, až nakonec jsme se ustálili na tomhle,” říká Prokop. Osobně si myslím, že uvažovaná varianta Johnnyboy & Pivoňka (“Kamarádi nám řekli, že na to nikdo chodit nebude”) byla super, ale chápu, že tento pohled možná nesdílí všichni.

Každopádně už se stihlo odehrát i několik vtipných zkomolenin, jako třeba Lap on Fire, klin v ohni, nebo Lemon Fire

Ať už je v ohni cokoli, důležité je, že kapela 15. srpna vydala svůj první počin: Má necelou půlhodinu, 6 skladeb a jmenuje se Imperfection. Poslechnout se dá třeba zde nebo v souncdloudovém okně dále v našem článku. A křtít se bude v Jazz Docku 11. září (info tady). Ale abychom si o LoF pověděli o trochu víc…


Kapelu tvoří Jan Kleník a Prokop Svoboda, na živé hraní si berou hosty. Na křtu i jinde tedy uslyšíte Yardu Helešice na kytaru, Jiřího Stivína na bicí a zpěvačku Zaelbeth, kterou můžete znát ze spolupráce s Janem P. Muchowem. Pánové se nebrání ani dalším akcím, Prokop se v plánování drží spíše při zemi, Jan působí ambiciózněji – “kdyby mi řekli, ať odehraju dvacet festivalů, tak je odehraju,” říká. “Není to nějaká srandička, pořád jde o strašnou potřebu dělat hudbu a dělat ji vážně,” definuje význam projektu pro své hudební směřování Jan. “Máme rodiny a práce  je to určitá kompenzace a terapie,” popisuje svou odlišnou situaci Prokop. “To, že si doma brnkám na kytaru, je určitý balanc.” Nepřišlo to samo. “Dlouho jsem bojoval s tím, jak skloubit hudbu a běžný život čtyřicátníka. Myslel jsem, že je třeba vypnout a odpojit se od povinností rodiny a korporátního života, že je nutný odjet, že bez toho to nejde. Ale zjistil jsem, že to jde. A že je to dokonce naopak, nemusím odjíždět, ale když přijdu vyšťavenej z práce, je pro mě hudba formou relaxace.”

“Já to takhle nemám,” oponuje Jan. “Možná je to tím, že trávím celý den ve studiu při postprodukci, takže potřebuju změnu prostředí, musím odjet někam daleko.” Kapela napsala písničky z aktuálního EP u moře, ale jelikož jsou všechny dost pomalé, plánuje, asi napůl v žertu, že ty další pojede psát do Berlína, aby byly rychlejší.

 

Lab on Fire mají našlápnuto dál a nezdá se, že by tenhle projekt byl jen hobby. “Nejen že nás to baví, ale já trpím životním komplexem z toho, že jsem ještě neudělal dokonalou hudbu, mám ke své tvorbě pořád nějaké výhrady, potřebu se zlepšovat a udělat dokonalý hit, je to věčný stav nespokojenosti,” vysvětluje Jan Kleník. Díky nespokojenosti si ale můžeme užít dost příjemnou hudbu – profit pro posluchače!

 

https://soundcloud.com/labonfire

https://www.facebook.com/labonfire/

http://bit.ly/_Imperfection

Comments

comments

Vyhledat