Landart festival Königsmühle: Umění v zaniklé vsi spojuje Němce a Čechy

Přírodu a umění, Čechy a Němce, historii s přítomností, ba budoucností… To vše spojuje svérázný festival Königsmühle v Krušných horách – pod Klínovcem, jen kousek od hranic se Saskem. Dvanáctý ročník se uskuteční o víkendu 4. – 6. srpna. Letošními taháky jsou například kapela České srdce či divadelní hra Saturnin.

Jednou za rok se Königsmühle (Králův Mlýn) probudí k životu. Z vísky zaniklé s odsunem Němců se na chvíli stane živoucí osada plná landartistů i dalších umělců, dobrovolníků i nadšenců z Česka i Německa, kteří zde vytvářejí a prožívají víkend bohatý na vyprávění, přírodu, umění a historii.

O ruiny dřívějších domů i o krajinu ve schovaném údolí se stará spolek DoKrajin se svými příznivci, podpořený mj. Česko-německým fondem budoucnosti. Horská louka je přírodní rezervací, proto je namístě šetrnost. Celý festival staví dobrovolníci ručně a s maximálním využitím přírodních materiálů. Pracovité nadšence proto na místě najdete už týden předem.

Königsmühle ožívá zejména landartem – krajinným uměním. Nápadití umělci přijedou tvořit ze zdrojů, které najdou na místě. Květy, tráva, proutí, kameny, větve, listí, bláto najednou dostávají nečekané tvary a významy. A k tomu malebný potok Černá voda a ruiny jako kulisa. Někteří si pomůžou provázkem či hřebíky, ale hlavním motivem je krajina a její pomíjivost. Jak si příroda bere zpět zbytky lidského osídlení, tak nakonec zaniknou i umělecké výtvory. Některé vydrží pár dní, jiné pár let, takže je chodí obdivovat i výletníci mimo konání festivalu. Ale v té pomíjivosti je specifické kouzlo landartu.

Kapely i divadla

Víkendový program je ovšem bohatý na spoustu dalších uměleckých projevů: Střídá se literatura, drama, tanec, malířství, instalace, řezbářství, architektura, kulinářství… A samozřejmě hudba. V pátek mj. Petr Linhart či Nauzea Orchestra. V sobotu rapující básník Lament či saští Small Town Artists. V neděli uslyšíte největší hvězdu festivalu, kapelu České srdce s nesmrtelnými hity z 90. let.

Každý den je na programu jiné divadlo. V pátek vejprtský soubor Pauza na čaj zahraje drsnou Krčmu, v sobotu vás Divadlo Klas pobaví Saturninem. A v neděli předvede Roman Horák čistokrevné čojč (česko-deutsch) divadlo Cit/Gefühl. O životě na česko-německé hranici v okolí Königsmühle povypráví rodačka z Königsmühle, paní Rosemarie Ernst. Martin Chochel bude malovat veliké obrazy a vy se k němu můžete přidat. Vyrobit si můžete krušnohorské svíčky s Kateřinou Čepelákovou. Vylepšit si můžete i účes v tradičním kadeřnickém salónu.

Atmosféra je vždy velmi přátelská, sousedská – a zcela česko-německá. Jak říká ředitel festivalu Petr Mikšíček: „Při ranním vaření kávy se naučíte pár nezbytných německých slovíček, u ohně večer si zazpíváte české i německé písničky. V neděli už šprechtíte jako nikdy.“ A nejeden Němec zase překvapí znalostí češtiny. Königsmühle je skvěle svobodným prostředím i pro děti, mohou si tu bezpečně hrát a umělecky působit. „Děti tu zažijí nejlepší tábor v životě, rodiče si náramně oddychnou, protože jejich ratolesti tu mají vlastní paralelní festival koupání, bahnění, pobíhání v lese, tvoření z přírodnin,“ vyjmenovává Mikšíček, jehož synkové jsou toho průkopníky par excellence.

Vstupné na Königsmühle je už deset let stejné: 500 Kč na celý víkend, 250 Kč na den. Čepovat se bude pivo Rudohor, k jídlu budou vegetariánské a místní dobroty od kamarádů ze saského Annabergu. K tomu buchty, káva a také krušnohorská klobása, kterou si budete moci sami vylepšit, vyrobit a vyudit. Auta návštěvníků nemají do údolí přístup, na parkoviště ovšem jezdí festivalový minibus. V rámci festivalu je možné přespávat přímo v lese nebo v autě na parkovišti pod Klínovcem, stejně jako v pokojích mnoha blízkých penzionů. Jen se tím připravíte o vzácné pohledy na hvězdy i na ranní mlhu zlehka proplouvající údolím…

Více informací najdete na https://konigsmuhle.cz/rocnik-2023/, https://www.dokrajin.cz/ a Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057054596685

Nejen festival

Letošní rok zahajuje spolek DoKrajin novou fázi péče o ruiny a krajinu údolí Králova mlýna. Dohoda o spolupráci s majitelem pozemku, Lesy ČR, umožňuje systematicky plánovat sanaci ruin a přípravu ucelené expozice a pojetí tohoto jedinečného místa, které vypráví příběh česko-německého pohraničí od doby středověkého obchodování až po současné společné tvoření obou národností.

Spolek DoKrajin na festivalu představí koncept Forum Sudetum, na kterém pracuje společně s Česko-německým fondem budoucnosti, architektem Tomášem Eflerem a jeho studenty a také s kamenickým mistrem Františkem Zhořem. Cílem této aktivity je do dvou let připravit podklady a povolení pro úpravy ruin na pozemcích Lesů ČR.

Další novinkou, kterou vytvořil spolek DoKrajin pro zachování místní paměti, je aplikace Osudy Krušnohoří, kterou představíme v sobotu 5. 8. navečer. Aplikace bude umožňovat například poslouchání rádia Osudy na pozadí, třeba při jízdě autem. Aplikace Osudy Krušnohoří bude ke stažení od 5. 8. na Google Play a App Store.

Kromě toho spolek obnovil velikou databázi dat z dějin Krušnohoří, která v letech 2006-20 fungovala pod adresou www.znkr.cz. V nové grafické podobě se nachází na adrese www.zkrusnohori.cz

Spolek DoKrajin také v blízké obci Kovářská provozuje kulturní a vzdělávací centrum Krušnohorský Poutník, kde probíhají přednášky, workshopy pro žáky a studenty základních a středních škol v oblasti multimediální tvorby. Žáci se zde učí natáčet, stříhat, hrát a postprodukovat videa. Jedním z krásných výstupů zdejšího videoateliéru je krátký film žáků ZŠ Kovářská o Rybičkárně Antona Kally v Kovářské. Spolek DoKrajin bude i v příštím školním roce spolupracovat i s dalšími školami z Karlovarského, Ústeckého kraje a z Prahy.

Poslední novinkou je chystaný festival dobré nálady, který proběhne v září 2023 na Kovářské a který umožní se návštěvníkům seznámit s metodami pozitivního přístupu k životu. Snahou je propojit Krušnohoří z obou stran hranice a umožnit sdílet radosti a strasti zdejších Čechů a Němců v dnešní složité době. Program bude určen jak pro dospělé, tak pro studenty. Festival bude realizován v českém a německém jazyce.

Comments

comments

Vyhledat