Letní filmová škola uvede ve světové premiéře poslední film Jana Švankmajera

Festival 48. Letní filmová škola oznamuje další světovou premiéru – vůbec poprvé zde bude k vidění Kunstkamera Jana Švankmajera. K dalším českým novinkám do Uherského Hradiště dorazí režiséři Šimon Holý, Beata Parkanová či Jiří Havelka. V sekci LFŠ uvádí budou představeny tři nové tituly, z nichž návštěvníci vyberou vítěze, který zamíří do kin. V rámci doprovodného programu vystoupí Bratři Ebenové, Midi Lidi či Zrní, číst ze svých knih budou Jáchym Topol nebo Pavel Klusák, k vidění a poslechu budou aktéři podcastů Čelisti i Buchty. Poprvé se představí mezioborová sekce Nová realita. Festival se koná od 29. července do 4. srpna.

 

Ve světové premiéře uvede festival kromě již dříve oznámeného dokumentu Olgy Sommerové Kocáb – rocker versus politik i poslední film Jana Švankmajera Kunstkamera, ve kterém režisér otevírá dveře své kunstkomory na zámku Horní Staňkov a za doprovodu hudby Antonia Vivaldiho zve na procházku prostorem vlastní inspirace. Snímek uvede dvorní producent Jana Švankmajera Jaromír Kallista.

 

Režisérka Beata Parkanová a herec Martin Finger, čerstvě ocenění z festivalu v Karlových Varech, představí divákům v Uherském Hradišti dobové rodinné drama Slovo, které pojednává o dvojici manželů, jimž se na konci 60. let rozpadne všechno, co doposud budovali. Šimon Holý uvede dva své filmy – v předpremiéře novinku A pak přišla láska…, ve které zpracovává témata ženství, mateřství a ezoteriky, a společně s Alenou Dolákovou i svoji prvotinu Zrcadla ve tmě. Režisér Jiří Havelka přiveze na Letní filmovou školu dokudrama Očitý svědek a v Respekt stanu bude diskutovat o vztahu filmu a divadla.

 

Pošesté na Letní filmové škole budou moci v rámci sekce LFŠ uvádí diváci zvolit film, který po festivalu vstoupí do širší distribuce. Letos budou o pozornost diváků bojovat další tři pozoruhodné tituly: dánská hořká komedie o bývalé královně krásy Miss Viborg, drama o rozvedené matce Na plný úvazek, oceněné na festivalu v Benátkách, a do třetice v Cannes i na Evropských filmových cenách bodující rakousko-německý film Velká svoboda, v níž Franz Rogowski exceluje v roli muže, jenž kvůli své homosexualitě přišel o svobodu pohybu, ne však o svobodu milovat.

 

Na webových stránkách Letní filmové školy je již zveřejněn program po jednotlivých dnech i sekcích, které se letos budou věnovat například španělskému géniovi Luisi Buñuelovi, Britské nové vlně, japonskému režiséru Šindžimu Sómaiovi, portugalské kinematografii, novinkám z Česka, Slovenska, Polska i východní Evropy.

 

Odborný program LFŠ letos představí zcela nový koncept nazvaný Nová realita. „Přípravy festivalu finišují a kromě bohatého filmového a doprovodného programu či skvělých hostů chystáme i několik novinek,“ říká ředitelka LFŠ Radana Korená. „V rámci odborného programu uvedeme zbrusu novou sekci s názvem Nová realita, kdy vám každý den představíme projekty či témata, která otevřely či otevírají úplně nové možnosti fungování naší společnosti směrem k větší lidskosti, harmonii s přírodou, vyrovnaným vztahům a zodpovědnosti za vše, co tvoříme i co se učíme. Diskutovat s vámi budou zajímavé osobnosti z oblasti kultury, sociálních služeb, práva, zdravotnictví, školství či zemědělství a představí vám své zajímavé projekty. Cílem této sekce je především inspirovat k jinému smýšlení, než na jaké jsme léta zvyklí, otevřít se výraznějším změnám v životech každého z nás a ukázat na konkrétních příkladech, že je to možné,“ říká Korená.

 

I letos se návštěvníci Letní filmové školy mohou těšit na bohatý doprovodný program v podobě koncertů, výstav, divadelních představení, literárních čtení, speciálního folklórního programu a akcí pro děti. Ušní bubínky příchozích polechtají například Bratři Ebenové (zahajovací koncert se vstupem zdarma), Jakub König, Midi Lidi, Zrní, DVA, Libor Šmoldas Organ Trio či Vesna. Od půlnoci do brzkých ranních hodin se o každonoční zábavu postarají DJs se svými parties v klubu Mír. Divadelní prkna na pódiu stejného klubu pak opráší Divadlo NaHraně, improvizace oblíbené herečky a moderátorky Simony Babčákové a Loutky bez hranic a Divadlo b. Pestrý program nabídne LFŠ i příznivcům literatury. Podvečery v Dětském/literárním stanu budou patřit poezii, próze, ale třeba i sociologii. Pavel Klusák bude číst ze svého portrétu Karla Gotta, Standa Biler z Destrukce oceněné Magnesií literou za loňský rok a kdo si počká, dočká se i tradiční slam poetry exhibice. Na svou osobní zkušenost s folklorem zavzpomíná na výstavě a v krátkém filmu Moc folkloru dvanáct osobností folklorního života jižní a jihovýchodní Moravy. Prožít folklor naživo budou moci návštěvníci u vinného stanu ve Smetanových sadech spolu s  cimbálovkami Pozdní sběr, Čechovci či Horňácká muzika Petra Mičky, která zahraje také se Smyčcovým kvartetem Jiřího Pospíchala ve speciálním pořadu ve skanzenu Rochus.

 

České filmové novinky s Českou televizí

 

„Česká televize je jedním ze stěžejních partnerů tuzemské filmové tvorby. Jen v loňském roce se nám podařilo, i přes doznívající pandemii, uvést do kin rekordní počet premiér – plných devětatřicet snímků, na jejichž vzniku jsme se podíleli. Těší mě, že si naše filmy pravidelně nacházejí návštěvníky nejen v kinech, ale současně také na prestižních událostech, jakou je i Letní filmová škola. Z pestré koprodukční nabídky novinek České televize se diváci osmačtyřicátého ročníku festivalu mohou těšit na Velkou premiéru Miroslava Krobota, BANGER. Adama Sedláka nebo třeba na Slovo Beaty Parkanové. V rámci doprovodného programu nebude chybět ani tradiční Stan České televize, který ve Smetanových sadech návštěvníkům nabídne speciální projekce či debaty s filmovými tvůrci,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Velkou radost mám i z letošního zahajovacího filmu. Dokument Olgy Sommerové o Michaelu Kocábovi, u jehož vzniku jsme rovněž stáli, se divákům v Uherském Hradišti představí ve světové premiéře.“

 

Rozhlasový stan s Jáchymem Topolem, Monikou Načevou i Čelistmi

 

Český rozhlas, hlavní mediální partner Letní filmové školy, představí návštěvníkům festivalu exkluzivní rozhlasový program stanic Vltava, Radio Wave, Plus nebo Radiožurnál. Do Uherského Hradiště se vrací Jáchym Topol, který na Letní filmové škole v premiéře představí rozhlasovou verzi své románové prvotiny Sestra a zároveň na festivalu oslaví své jubileum. O hudební doprovod se postará Monika Načeva. Ve stanu Českého rozhlasu nebude ani letos chybět seriózně neseriózní talk show Čelisti, zábavný girl talk Buchty nebo hudební setkání s Pavlem Klusákem v pořadu Sedmé nebe. Svoji práci představí investigativní novináři Radiožurnálu. „Novinkou v programu Českého rozhlasu je úspěšný podcast Čekání na prezidenta, vítěz kategorie Objev roku v anketě Podcast roku. Pro zklidnění mysli budou připraveny poslechy toho nejlepšího z rozhlasových her a podcastů. Na celodenní kulturní maraton v rozhlasovém stanu plynule naváže hudební maraton v klubu Mír, kam stanice Radio Wave zve na noční DJs party a středeční koncert pražského rappera s vietnamskými kořeny ANKI. A jako bonus si návštěvníci můžou vyzkoušet, jak se dá vychutnat káva v úplné tmě ve Světluščí kavárně POTMĚ, která zakotví na celou dobu festivalu vedle kina Hvězda,“ řekl René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu.

 

Stan Respektu s debatami a rozhovory na aktuální filmová i nefilmová témata

 

Jaké to je být reportérem na Ukrajině? O tom budou hovořit novináři Ivana Svobodová, Tomáš Brolík a Martin Dorazín. Ve stanu Respektu proběhne také Panel připravovaných debutů, který představí nadějné filmové talenty, dále debata s režisérem Jiřím Havelkou o jeho práci na divadle a ve filmu, duo filmových producentek Girls in Film přiblíží úskalí i výhody, které čekají ženské adepty producentské profese. Milovníci televizního napětí se můžou těšit na debatu Jindřišky Bláhové, která se se svými hosty vydá po stopách české detektivky… A mnoho dalšího.

 

Česká tisková kancelář

 

ČTK představí na LFŠ v premiéře svou novou venkovní putovní fotografickou výstavu Česko/slovenské okamžiky, připravenou k 30. výročí rozdělení Československa. Její autoři vybrali bezmála 130 snímků, které zachycují důležité i méně známé momenty ze společné historie, dvojího rozpadu československého státu, stejně jako vzájemné vztahy Čechů a Slováků v posledních 30 letech. „Naší ambicí není odvyprávět do detailu dějiny Československa a jeho rozdělení. Chceme prostřednictvím zpravodajských fotografií ukázat, co nás spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické, ale i snímky z běžného života, kultury či sportu,“ uvedla za autorský tým šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková. Vernisáž výstavy umístěné na Palackého náměstí proběhne 2. srpna v 17:00 a už ve 14:00 uspořádá ČTK o vztazích Čechů a Slováků také debatu s názvem Ani spolu, ani bez sebe, v níž přislíbili účast spisovatel a scenárista Pavel Kosatík, publicista Martin M. Šimečka a zpravodaj Českého rozhlasu Ľubomír Smatana. Moderovat ji bude Václav Moravec. ČTK bude mít na festivalu také tradiční týdenní workshop pro studenty žurnalistiky, fotografie a příbuzných oborů. Pod vedením četkařských profesionálů se studenti budou podílet na plnění hlavních informačních kanálů festivalu a zapojí se také do natáčení podcastového speciálu Četkast na Filmovce. V rámci workshopu zajistí i kompletní fotografické pokrytí festivalového dění. Letos se do něj nově zapojí vítězové Ceny ČTK pro začínající fotografy ze soutěže Czech Press Photo. ČTK bude prostřednictvím služby Protext Video zajišťovat i živé vysílání z nejdůležitějších festivalových akcí.

 

Comments

comments

Vyhledat