Letní Letná svede dohromady české novocirkusové hvězdy. Některá představení budou zdarma

Losers Cirque Company Heroes (foto František Ortmann)
Losers Cirque Company Heroes (foto František Ortmann)

Ti nejlepší tuzemští akrobaté, žongléři a klauni se představí na mezinárodním festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Jen zde je možné vidět české novocirkusové hvězdy i začínající artisty pohromadě. Svůj um předvedou v českém stanu i na zdarma přístupné Open Air scéně. Losers Cirque Company uvedou inscenaci Konkurz a ve svém prvním představení pro děti MiMJOVÉ se spojí s hvězdným mimem Radimem Vizvárym. Air Gym Art Company v premiéře zahraje Hotel Laputa. Někteří ohromí novinkami, jiní opráší oblíbené kousky z minulých let. Komu z českého nového cirkusu něco uniklo nebo to naopak nechce promeškat, má jedinečnou šanci od 12. do 31. srpna tradičně na pražské Letné. 

 

„V rámci Letní Letné pořádáme i letos samostatný Festival české novocirkusové scény. V Letenských sadech vystoupí celkem 22 souborů s 30 představeními. Čeká nás hned několik premiér i představení vytvořené speciálně pro festival,” říká Jiří Turek, ředitel Letní Letné.

 

Premiéru si pro Letní Letnou připravil soubor AirGym Art Company, novou inscenaci akrobaté dokonce vytvořili speciálně pro letošní ročník festivalu. V Hotelu Laputa připravili jedinečný večer mezi nebem a zemí. Vzdušná férie o tom, že stoupáte-li vzhůru, musíte otevřít všechny dveře a nahlédnout do všech oken, je totiž přehlídkou špičkové závěsné akrobacie.

 

Další zasloužilý novocirkusový ansámbl Losers Cirque Company si přichystal dokonce dvě novinky. Poprvé ve své historii uvedou představení i pro ty nejmenší. MiMJOVÉ se postarají o rodinnou divadelní show. „V dobrodružném příběhu boje dobra proti zlu diváci zažijí napínavý děj, nevšední podívanou i humor. V režii Radima Vizváryho. Uvidíte nejen členy souboru Losers Cirque Company, ale také Vandu Hybnerovou, Annu Polívkovou nebo Irenu Kristekovou,“ slibuje spoluzakladatel „Lůzrů“ Petr Horníček. Sám se pustil do režie druhé novinky nazvané Konkurz. Účastníci konkurzu se pokusí diváckou pozornost získat talentem i ostrými lokty v akrobatické show, která je podle tvůrců stejně pestrá jako vylhaný životopis. O vítězi rozhodne publikum.

 

Tím ale festivalové novinky nejsou vyčerpány. Český stan 14. srpna otevře Cirk La Putyka a jeho Runners. Mezinárodně obsazená inscenace vychází z pocitů současného člověka, který by chtěl jít s dobou, i když ta už ho dávno předběhla. Podobně současnost vnímá i Žongléros Ansámbl. Vpřed – vyzývají v názvu představení, k němuž se inspirovali stejnojmennou optickou básní Václava Havla. Nezastavitelné tempo společnosti a konzumu je na Letní Letné strhne, a s nimi i diváky, dokonce v premiéře.

 

Žongléros Ansámbl do programu přispěje ještě poetickým představením pro nejmenší publikum. Hvězdář zavede na magickou vesmírnou cestu. Ponocovat s dětmi hodlá i Divadlo DRAK v poetické grotesce Do hajan! Dvěma tituly se v Českém stanu představí Cirkus TeTy. V obou se pohybují na hranici nového cirkusu, tance a fyzického divadla a využívají  prvky vzdušné akrobacie. Experimentální inscenace Voyerky se zaměřuje na kontrast idealizujícího očekávání a reality. Hra Narušení vychází z absurdního dramatu.

 

Absurdní divadlo a smích à la Buster Keaton spojil do projektu Absurd Hero cirkusový umělec a performer Roman Škadra. Žonglér Filip Zahradnický vytvořil Collection of Sceptical Pleasures, tedy abstraktní koláž inspirovanou zbytečností i nezbytností umění. Nonverbální představení Zuzany Drábové 7CIHEL zase vypovídá o tom, že někdy sami sebe svazujeme a jen my sami se zase můžeme rozvázat. A Zoja Mikotová a Tonda Novotný v nonverbální inscenaci Čekání na… s prvky pantomimy upozorňují, že člověk celý život na něco  čeká. Vlastní malé šapitó pro 25 osob na Letné rozbije soubor Le Cabaret Nomade, uvede v něm představení Kaleido.

 

Do Českého stanu zavítají i inscenace a soubory z předchozích ročníků. Losers Cirque Company se vracejí s projektem Heroes i speciální edicí napěchovanou tím nejlepším, co dovedou. AirGym Art Company vypráví prostřednictvím netradiční závěsné akrobacie příběh o létání Wendigo. Bratři v tricku opět uvádí Žonglérskou galashow a pro velký úspěch se vrací Teens Cirkabaret. Nejmladší generace přesvědčí, že artistům a cirkusákům rostou talentovaní pokračovatelé.

 

Festival Letní Letná i letos otevírá oblíbenou venkovní scénu. Příznivcům nového cirkusu a divadla dává skvělou možnost vidět vybraná představení zcela zdarma. K open air novinkám patří Link the Click, v níž česko-skotské novocirkusové duo Balancealots udržuje rovnováhu mezi online a offline přítomností. O rozdílech mezi opravdovým dobrodružstvím a líbivým virtuálním dramatem hovoří na pozadí pohádkového příběhu také Airgym Art Company. Na Letné totiž uvede Tajemství oblaků. Důležitost mezilidského kontaktu zpracovává také Eliška Brtnická. V inscenaci Fish Eye se ptá Co s námi dělá izolace? Holektiv vypustí Vrány, tedy pohybovou performanci o ptácích, kteří se stali symbolem smrti, ale i narození. Vážná témata odlehčí Squadra Sua a jejich Bezdéčka v pouliční grotesce se sdělením, že někdy stačí málo, abyste nepotřebovali nic.

 

Na venkovní scénu se vracejí rovněž inscenace, které se za dobrovolné vstupné do klobouku hrály už dříve. Jonatán Vnouček a Michaela Stará znovu prožijí jako Johnny & Jenny barevnou romanci z mobilních toalet. Bratři v tricku se vydávají na nekonečnou Běžkařskou odysseu. Divadlo VOSTO5 předvede svůj „maximální improvizační standard“ ve Stand’artním kabaretu a Flow Arts Night to roztočí ve stále populárnější disciplíně.

 

Letní Letná se uskuteční od 12. do 31. srpna 2021 v pražských Letenských sadech. Vstupenky na jednotlivá představení jsou již nyní k dostání na webové stránce festivalu.

 

Detailní informace ke všem představením najdete zde:

https://letniletna.cz/cs/predstaveni/

 

Další informace o Letní Letné najdete také na Facebooku a Instagramu.

 

Comments

comments

Vyhledat