Literární časopis Tvar vybírá na nový web

Literární obtýdeník Tvar, který funguje již jednatřicátým rokem, se rozhodl vybudovat nový web, kde sjednotí všechny své platformy (tištěná čísla, webový magazín Ravt, podcast Varta, literárně-kritickou cenu Tvárnice a další) pod jednou střechou s novou grafickou podobou od Barbory Klimszové. Cílem je také zprovoznit rubriku Skladiště, kam bude moci přispívat i široká veřejnost. Tvar nyní žádá o podporu tohoto velkolepého projektu formou crowdfundingové sbírky na Hithitu, kde nabízí nespočet zajímavých literárních odměn.

 

Obtýdeník Tvar patří mezi hlavní české literární časopisy. Začal vycházet už v roce 1990 a od té doby se v něm objevily texty předních osobností české literatury, ale rovněž texty začínajících autorů a autorek, z nichž se postupně staly výrazné literární persony – například Ondřej Macl (Cena Jiřího Ortena a Cena Václava Buriana) nebo Jan Škrob (Drážďanská cena lyriky). V redakci pracovali Emil Hakl, Wanda Heinrichová, Štefan Švec nebo třeba Pavel Kosatík.

Proč Tvar žádá o podporu?

Tvar si za tři dekády své existence získal pevné místo v české kultuře. Mimochodem: o Tvaru se mluvilo také v seriálu Až po uši od Jana Hřebejka – postava ztvárněná Františkem Němcem zde mluví o „předplatném Tvaru“ jako symbolu kultivovanosti a kulturního přehledu. Za takovou pověst je Tvar vděčný – na druhou stranu nechce být časopisem pro několik zasvěcených. Chce přinášet kvalitní literaturu širokému spektru čtenářů!Právě proto plánuje redakce vytvořit nový a obsáhlý web časopisu!

Tvar je periodikum, jehož cíle nejsou komerční, ale které usiluje o poskytování veřejné kulturní služby. Převážně je tak financován z dotací Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR. Tyto dotace, prodeje tištěných čísel a předplatného pokrývají provoz Tvaru. Nelze však za těchto podmínek z každoročních příjmů financovat natolik ambiciózní projekt, jako je nový web vyžadující komplexní redakční systém i zcela přepracovanou podobu. Z toho důvodu se redakce rozhodla požádat o pomoc své čtenáře a další příznivce živé literatury! Z vybraných peněz bude zaplaceno grafické zpracování nových responzivních stránek z dílny Barbory Klimszové, samotné kódování stránek včetně redakčního systému, algoritmu pro čtenářské hlasování, zpřístupnění 30letého archivu a mnohé další.

Nový web bude literárním přístavem pro čtenáře, spisovatele i spisovatelky, a to s obsahem, který bude poskytovat to nejlepší ze současné české literatury:

  1. Nabídne 50 procent tištěného obsahu.
  2. Přesune obří archiv Tvaru (několik dekád literatury!) pod jednu střechu, aby se tak pro čtenáře vytvořila „digitální knihovna“ plná poezie, prózy, rozhovorů a esejů.
  3. Web bude rovněž domovem pro zcela nové platformy podporující českou literaturu:
  • VARTA: nový literární podcast časopisu. Pořadem provází zkušený moderátor a oceňovaný básník Jan Škrob.
  • SKLADIŠTĚ: platforma, do níž mohou svými básněmi a povídkami přispívat všichni čtenáři.
  • TVÁRNICE: literárně-kritická cena Tvaru udělovaná každoročně již několik let.
  • RAVT: on-line magazín Tvaru.

 

Přidejte se k podporovatelům Tvaru!

Tvar je nedílnou a dlouhodobou součástí českého literárního světa, a proto je redakce upřímně ráda, že časopis podporují výrazné spisovatelky a spisovatelé. Mezi ambasadory a ambasadorky Tvaru patří následující osobnosti: tvůrkyně slavného Hrdého Budžese Irena Dousková, legendární romanopisec Václav Kahuda, fascinující básnířky Jitka N. Srbová a Marie Šťastná, kontroverzní básník Kamil Bouška, oceňované literátky Petra Soukupová a Olga Stehlíková, originální básník Ondřej Hanus, nezaměnitelný Michal Šanda, hvězdná Ivana Myšková a v neposlední řadě již zmínění Jan Škrob a Ondřej Macl.

Tyto osobnosti poskytují Tvaru nejenom podporu, ale také své charisma – mezi odměnami za příspěvek v kampani si přispěvatelé mohou vybrat rovněž předměty s fotografiemi těchto hvězdných literátů a mnohé další.

Více informací:
Sociální média: Facebook, Instagram, YouTube
Web: itvar.cz

Comments

comments

Vyhledat