Lohengrin se vrací do Metropolitní opery a do českých kin

Přenosy The Met: Live in HD v českých kinech kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. Přinášíme přehled inscenací, která nás čekají v první polovině tohoto roku.  Jako první je to premiéra nové inscenace klasického díla Richarda Wagnera Lohengrin, která  je nejen návratem této opery do Metropolitní po sedmnácti letech, ale také návrat režiséra François Girarda. Ten totiž před lety triumfálně nastudoval dalšího Wagnera, operu Parsifal. Slavný mýtus se i v kinech zhmotní v sobotu 18. března.

Když měla v roce 2013 v Metropolitní opeře v New Yorku premiéru křehká produkce opery Richarda Wagnera Parsifal režírovaná Françoisem Girardem, byl to triumfální úspěch. Odborné kritiky se tehdy předbíhaly v tom, kolik superlativů o svébytně uchopeném klasickém díle, jednom z jasných vrcholů operní tvorby německého skladatele, použije. Nyní se Girard vrací se svou novou vizí dalšího Wagnerovského opusu – Lohengrin.

Ten opeře Parsifal předchází o třicet dva let a mimo jiná díla také celý Prsten Nibelungův, a při zpětném pohledu jsou vazby a náznaky budoucího jasně čitelné. „Když už jednou uděláte Parsifala, znáte cíl směřování Wagnerových úvah o hudbě a divadle. Takže když se vracíte a podíváte se na Lohengrina, vidíte semínka toho, co teprve přijde. Dává vám to retrospektivní pohled na to, co děláte,“ uvedl k nové inscenaci François Girard. Mezi oběma počiny režiséra jsou patrné i jisté estetické návaznosti, oba se např. odehrávají v jakémsi neurčeném bezčasí mezi fantastickým a současným a původní mytologickou látku, odehrávajících se na konci prvního tisíciletí v Belgii, tak vyvazují z letitých šablon a „wagnerovských klíšé“.

V hlavní roli rytíře s labutí Lohengrina se představí stoický tenor Piotr Bezcała. Ten se v letošní sezóně představil např. v historické opeře Fedora. Vévodkyni Elsu, jeho lásku, ztvárnila Tamara Wilson a v roli intrikářské Otrundy září Christine Goerke. V dalších úlohách se představí Jevgenij Nikitin, Günther Groissböck nebo Brian Mulligan. Novou inscenaci, která měla premiéru v neděli 26. února, diriguje současný hudební ředitel Metropolitní opery v New Yorku, mnoha cenami ověnčený kanadský dirigent Yannick Nézet-Séguin.

Přímý přenos nové inscenace Lohengrina do kin po celém světě se uskuteční v sobotu 18. března 2023. Do českých kinosálů sérii MET: Live In HD už tradičně uvádí společnost Aerofilms.

 

MET: Live in HD – další přenosy v sezóna 2022/23

1. dubna 2023

G. Verdi: Falstaff

režie: Robert Carsen

dirigent: Daniele Rustioni

účinkující: Hera Heysang Park, Ailyn Pérez, Bogdan Volkov

15. dubna 2023

R. Strauss: Růžový kavalír

režie: Robert Carsen

dirigent: Simone Young

účinkující: Lise Davidsen, Erin Morley, Isabel Leonard

29. dubna 2023

T. Blanchard: The Champion

režie: James Robinson

dirigent: Yannick Nézet-Séguin

účinkující: Latonia Moore, Ryan Speedo Green, Eric Owens

20. května 2023

W. A. Mozart: Don Giovanni

režie: Ivo van Hove

dirigent: Natalie Stutzman

účinkující: Federico Lombardi, Ana María Martínez, Ying Fang

3. června 2023

W. A. Mozart: Kouzelná flétna

režie: Simon McBurney

dirigent: Natalie Stutzman

účinkující: Erin Morley, Kathryn Lewek, Lawrence Brownlee

Comments

comments

Vyhledat