Maker Faire Prague 2020 vyzývá všechny tvořivé: Přijďte v červnu ukázat, na čem pracujete!

Foto: Lukas Neasi
Foto: Lukas Neasi

Už potřetí bude Česko díky festivalu Maker Faire Prague skloňovat slovo maker či makeři. Jde o označení pro všechny ženy, muže či děti, kteří pracují na jakémkoli svém kreativním projektu jakožto novodobí kutilové, hračičkové, zlepšovatelé, vynálezci, bastlíři či inovativní řemeslníci. Ti všichni se letos opět sejdou 13. a 14. června v Průmyslovém paláci Výstaviště Praha na velkém festivalu pro celou rodinu a podělí se o své zkušenosti.

Přijďte ukázat svůj projekt! (I když ještě není hotový)

Hlavním tahákem akce jsou tedy samotní makeři, kteří při uplynulých dvou ročnících festivalu dokázali vytvořit fantastickou atmosféru neomezené kreativity. Mottem akce je Přijď ukázat, co vyrábíš, a sdílet, co ses při tom naučil nebo také Každý je maker. Kdo se tedy ode dneška může přihlásit do Výzvy pro makery? „To označení prakticky nemá hranice. Maker je tvůrce, kutil, vynálezce, vylepšovatel. Může to být samouk, může mít za sebou roky studia. Důležité je jen to, že tvoří rád a má chuť o své výtvory nebo postupy se podělit s ostatními,“ říká ředitel festivalu Jan Kužník. „V uplynulých ročnících jsme na holešovickém výstavišti viděli fantastické ukázky řemeslné práce se sklem, dřevem i kovem kombinující klasické postupy s nejmodernějšími technologiemi. Roboti automaticky třídily lego kostičky podle tvaru a barev, podomácku vyráběné ponorky se potápěly v obřím bazénku, tátové synům na workshopech ukazovali práci s pájkou a základními elektronickými součástkami, doktorandi z vysokých škol dělali chemické a fyzikální pokusy a venku vozilo nadšené děti vznášedlo postavené z obyčejného fukaru na listí. Maker Faire má obrovský záběr a dveře otevřené každému. Pokud tedy na něčem pěkném pracujete, i kdyby to byl zatím jen pokus či prototyp, a chcete to sdílet s ostatními, přihlaste se, zapište si do kalendáře termín 13. a 14. června 2020 a přijďte vystavovat!“ připomíná Kužník.

Spolupráce s Pražským inovačním maratonem

Podobně jako minulé roky chystá festival Maker Faire Prague desítky workshopů a prezentací a spolupráce s inovativními školami, firmami a institucemi. Plánují se také prezentace zahraničních makerů z celosvětové komunity, která se právě díky festivalům Maker Faire rozrůstá. Jako stále rostoucí městský festival se Maker Faire Prague 2020 navíc zapojí i do projektů umožňujících zkvalitnění městského života. Kreativci, kteří by chtěli přispět svými nápady v jedné ze šesti oblastí života v Praze, se v těchto dnech mohou přihlásit také do Pražského inovačního maratonu pořádaného Magistrátem hl. m Prahy. Maraton vyvrcholí vyhlášením vítězných projektů právě 14. června na hlavním pódiu festivalu Maker Faire Prague.

 

Výzva pro makery bude na webu festivalu otevřená po dobu dvou měsíců do 10. dubna 2020. K přihlášení stačí vyplnit formulář s jednoduchými dotazy, které definují kreativní projekt. Neziskové projekty dostanou výstavní prostor zdarma. Po uzavření výzvy vyberou organizátoři akce zhruba 250 projektů a pomohou makerům jejich díla co nejlépe prezentovat.

Comments

comments

Vyhledat