Maraton hudby v Praze a v Brně v podání členů kapely King Crimson

Členové jedné z nejvlivnějších kapel rockové historie, britských King Crimson, představí 29. listopadu v brněnském Sono Centru a 30. listopadu v Divadle Archa v Praze projekt The Crimson Marathon vytvořený exkluzivně pro český festival Prague Music Performance.

King Crimson vznikli v roce 1968 a v 70. letech patřili k nejinspirativnějším představitelům progresivního rocku, jejich vliv však neslábl ani v dalších desetiletích. Novátorský přístup, který King Crimson ve své tvorbě vždy důsledně uplatňovali, inspiroval nespočet světových hudebních ikon včetně Talking Heads, Davida Bowieho nebo Nicka Cavea. Cílem projektu The Crimson Marathon, který vznikl se souhlasem zakladatele skupiny Roberta Frippa, je představit jednotlivé členy King Crimson v jejich vlastních projektech i prostřednictvím tvorby samotné skupiny. „Na podzimním maratonu hudby spjaté s kapelou, kterou Jimi Hendrix označil za nejlepší na světě, zahrají skupiny tu:NER, StickMen a David Cross Band,“ říká Jan Bartoš, ředitel Prague Music Performance a dodává, že ve zmíněných formacích působí hudebníci podepsaní pod dvěma zásadními alby King Crimson, jež v roce 2023 slaví výročí. „Před rovnými padesáti lety totiž vyšla přelomová nahrávka Larks’ Tongues In Aspic a před dvaceti lety poslední studiové album skupiny s názvem The Power to Believe.“ U příležitosti podzimních koncertů hudebníků spjatých s King Crimson vydává Prague Music Platform i dlouho očekávaný český překlad knihy britského publicisty Sida Smitha o historii kapely.

Skupinu tu:NER tvoří hráč na elektrické strunné nástroje Trey Gunn, kytarista Markus Reuter a bubeník Pat Mastelotto. Trio se orientuje na hudbu King Crimson z období let 1998–2003, kdy skupina vydala studiová alba The ConstruKction of Light a The Power to Believe či koncertní záznamy Vroom Vroom a EleKtriK: Live in Japan. Spolu s písněmi z tohoto období (FraKctured, EleKtriK, Level Five) předvede skupina i část materiálu, který vytvořila během posledních dvou desetiletí v seskupeních The ProjeKcts, TU a KTU. 

Dva ze služebně nejstarších členů King Crimson, baskytarista Tony Levin a bubeník Pat Mastelotto, tvoří společně s Markusem Reuterem skupinu StickMen nazvanou podle strunného nástroje Chapman Stick vynalezeného jazzovým kytaristou Emmettem Chapmanem v 70. letech 20. století. Na Chapman Stick, který má basové i kytarové struny a funguje jako dva nástroje v jednom, ve skupině hraje Tony Levin, zatímco Mastelottovo bubnování zahrnuje nejen akustickou soupravu, ale také unikátní elektronickou sestavu, jež mu umožňuje přidávat smyčky, samply či perkuse. Markus Reuter hraje na vlastnoručně navrženou touch guitar, jež opět pokrývá mnohem větší zvukovou škálu než běžná kytara či baskytara.

David Cross Band založil v polovině 80. let houslista David Cross, jenž působil v King Crimson v letech 1972–1974. Jako člen kapely se podílel na deskách Larks’ Tongues in Aspic a Starless and Bible Black, z nichž ta první patří k vůbec nejoceňovanějším albům v celé diskografii kapely. V King Crimson hrál David Cross kromě houslí a violy také na klávesy a mellotron, elektromechanický polyfonní klávesový nástroj, který představili Beatles ve skladbě Strawberry Fields Forever a King Crimson jej začali v 70. letech jako jedni z prvních běžně využívat. Zmíněnými Beatles, ale i Bélou Bartókem či Johnem Coltranem ovlivněný David Cross v současné době hraje na pětistrunné částečně opražcované elektrické housle Violectra s rozšířeným rozsahem od spodních tónů cella až po vysoké tóny houslí.

Obálka King Crimson: Na dvoře karmínového krále

Skupina King Crimson patřila k předním formacím progresivního rocku 70. let, v průběhu dalších desetiletí se však v její tvorbě mísily vlivy nejrůznějších hudebních stylů od psychedelického rocku přes jazz, folk a heavy metal po elektronickou i vážnou hudbu. Kapela vznikla v roce 1968 a už o rok později triumfovala po boku Rolling Stones na koncertě v Hyde Parku před 650 tisíci lidmi. Její debutové album In the Court of the Crimson King z roku 1969 je dodnes považováno za jedno z nejdůležitějších alb rockové historie. Jimi Hendrix záhy označil King Crimson za „nejlepší kapelu na světě“. Častých personálních změn skupina využívala k obměně nástrojového složení a ke zvukovému posunu. Novátorský přístup, který King Crimson ve své tvorbě vždy důsledně uplatňovali, inspiroval nespočet světových hudebních ikon včetně Talking Heads, Davida Bowieho nebo Nicka Cavea. V proměnlivém obsazení kapely se v průběhu její existence vystřídaly více než dvě desítky mimořádných hudebníků, kteří paralelně spolupracovali například s Johnem Lennonem, Peterem Gabrielem, Frankem Zappou, Brianem Enem a mnoha dalšími. Souhrnně muzikanti, kteří prošli King Crimson, natočili odhadem přes 1500 alb.

První české vydání knihy britského publicisty Sida Smithe s názvem King Crimson: Na dvoře karmínového krále vychází u nového nakladatelství Prague Music Platform. Dlouho očekávaná kniha o historii jedné z nejdůležitějších skupin v historii rockové hudby vyšla u příležitosti 50. výročí jejího založení v roce 2019. Na více jak 600 stranách kniha Na dvoře karmínového krále nabízí rozhovory se všemi členy skupiny, rozbory jednotlivých skladeb kompletní studiové tvorby, rozsáhlé anotace ke koncertům King Crimson i archivní fotografie. 

Součástí VIP vstupenek na oba koncerty projektu The Crimson Marathon je i promítání nového celovečerního dokumentu In the Court of the Crimson King: King Crimson at 50 v české premiéře a podepsané první české vydání knihy britského publicisty Sida Smithe King Crimson: Na dvoře karmínového krále.

Vstupenky jsou k dispozici v síti GoOut. Více informací na www.pmpif.org.

 

www.archatheatre.cz/cz/program/detail/2699/2023-11-30-the-crimson-marathon-1

 

 

Comments

comments

Vyhledat