Masterclass Czech Chefs s Jakubem Hirschem

Czech Chefs opět pořádali kurz vaření s hostem – tentokrát jím byl Jakub Hirsch. Ten často pomáhá rozjet nové restaurace a momentálně působí ve Fuze na Masaryčce. V rámci své masterclass přinesl účastníkům nejen konkrétní recepty, ale i cenné tipy k práci s jednotlivými surovinami nebo třeba k solení.

A kromě receptů a obecných technických fines (solte z výšky, aby bylo posoleno rovnoměrně! Starý chleba můžete na vteřinu strčit pod vodu a pak rozpéct v troubě, ale nekrájejte ho hned po vytažení!) díky svým zkušenostem poradil i leccos stran práce s cenami, protože dobrá restaurace musí dávat smysl i ekonomicky. Nemá cenu škudlit, ale nemůžete prodělat.

 

Což človek užije i doma. Pokrmu můžete dodat na atraktivitě i nijak drahými způsoby – upečte si třeba jednoduché sušenky, ktré nakrájíte rádýlkem z Tescomy:

Když k jídlu, v tomto případě klobásce s kaštany se skvělou omáčkou a marinovanými šalotkami, přidáte v podstatě triviální kousek upečeného těsta, vypadá vyloženě lákavě:

 

Klasika nezklamala

Vařilo se jako obvykle několik jídel mezinárodní kuchyně. Zkušený profík nás všechny nadchnul asi nejvíc klasickým hovězím Wellington (svíčková zabalená v těstě s dalčími přísadami).

Bylo znát, že začátečník by tak pěkně nenavařil, ale mohli jsme si aspoň zkusit.

I zda hraje roli estetika. Pečení „štrúdlu“ pak už není tak těžké, když se vám podaři vše pomocí fólie zavinout.

Můžete nám věřit, že výsledek byl výborný.

Došlo ale i na „civilnější“ jídla, která ovšem nadhcla stejně jako sváteční pokrmy.

Konkrétně byl skvělý pořádný sendvič se zauzeným hovězím a plátkem sýra raclette.

Naučili jsme se, jak důležité jsou detaily: Chleba vybrat co nejlepší – řemeslný, kváskový a kvalitní. Nakrájet ho pěkně rovnoměrně, opéct ho na dostatku másla, použít sýr, který se ve styku s teplem chová „správně“.

Je taky důležité nešetřit na náplni a přidat do sendviče chutný salát, který zajistí kyselost a svěžest. A ten chleba opéct akorát dozlatova!

Naučili jsme se ale i spoustu dalších detailních i zásadních věcí.

Třeba fajn způsoby, jak vylepšit jídlo s pomocí dostupných surovin a prostředků:  Z vepřových kůží uděláte s minimálními náklady lákavé chipsy. Ty se hodí k dozdobení pokrmu nebo prostě jen tak.

Důležitá je samozřejmě i prezentace. Tenké plátky bůčku uvařené sous vide můžete rovroměrně naskládat na pečicí papír, pak z něj vystřihnout tvar a na něj dále pokládat různé suroviny, od nakládaných papriček po kostičky jablkek Granny Smith zprůhledněné pomocí vakuovačky a úlomky zmíněných chipsů.

 

Jak je u Czech Chefs zvykem, člověk tedy kromě konkrétních receptů pozná i způsoby, jak zpracovat často celkem běžné suroviny. Nohy z hlívy můžete usmažit dokřupava a získáte lákavé a velmi chutné kousky, které se hodí na leccos. Šalotky ve skladkokyselém nálevu jsou skvělý doplněk nejen ke klobáse. Atakdále atakdále. Jako vždy užitečné a místy překvapivé (a znáte lepidlo na maso? Aha!). A jako vždy skvěle strávený čas!


Další kurzy Czech Chefs:

šéfkuchař Ondřej Koráb z hotelu Grandhotel Pupp Karlovy Vary
Restaurační čtyřchodové menu
Kdy: 25. února 2025 od 16.30hodin

šéfkuchař Petr Svoreň z hotelu Passage Brno
Moderní české menu
Kdy: 12. března 2025 od 16.30hodin

šéfkuchař Gianfranco Coizza z restaurace MareMare
Středomořská kuchyně
Kdy: 15. dubna 2025 od 16.30hodin

šéfkuchař Martin Štangl z restaurace Štangl
Vaření z lokálních surovin
Kdy: 14. května 2025 od 16.30hodin

šéfkuchař Lukáš Holý Culinary APEX
Tradiční česká kuchyně
Kdy: 10. června 2025 od 16.30hodin

Další informace:

https://www.czechchefs.eu/kurzy-a-akce

 

Comments

comments

Vyhledat