Meleme kávu lépe

foto Sage
foto Sage

K získání dobrého šálku kávy toho potřebujeme nemálo. Když si pořídíme skvělou kávu, vhodný přístroj na její přípravu a zajistíme kvalitní vodu, zdá se, že máme pohromadě skoro vše. Ale co mlýnek? Zdá se být méně důležitý než ostatní články řetězce, ale kávoví odborníci varují, že bez dobrého mlýnku to není ono. A asi mají pravdu…

když je to dobré pro Hestona… foto Sage

V čem meleme

Pokud vyjijete denně jeden až dva šálky kávy a nejste líní, můžete vystačit s ručním mlýnkem. Ale co když je kávomilných členů domácnosti víc a nebo třeba nejste úplně fit? Pořádný elektrický mlýnek nabízející spoustu nastavení na různé druhy kávy – a zároveň způsob, jak kávě neublížit nešetrným mletím – bude to pravé.

Pořádný stroj

Skeptické úvahy na téma, zda to skutečně má smysl, se nejlépe prověří vyzkoušením a porovnáním. Možnost prubnout kvalitní mlýnek od špičkové značky Sage zanená možnost zjistit, jak to s tím mletím tedy doopravdy je. Hurá na to!

foto Sage

Unboxing a první dojmy

Rozbalovat, sestavovat a poprvé spouštět nové přístroje je svého druhu potěšení samo o sobě. Mlýnek Sage patří k těm hezkým, dažším výrobkům, kde máte radost ještě než vám stroj vydá pochoutku: protože je to prostě krásná věc sama o sobě. Všechny díly k sobě dokonale pasují, materiály jsou na první pohled kvalitní. Přístroj má nadčasově elegantní tvary, které slibují dlouhá léta bezproblémového a potěšitelného používání.

Radost pro smysly

Potěšení smyslů se ostatně týká i prvního mletí. Poté, co přístroj šetrně omyjete, nasypete do něj kávu, nastavíte hrubost mletí a zmáčknete elegantní tlačítko, získáte nejen potěšení čichové, z nezaměnitelné vůně kávy, ale i zrakové: Skvěle umletá káva, kterou zpracovaly dokonale nadesignované mlecí kameny, je totiž rovnoměrná, na pohled prostě krásná. Není to to,m co by člověk možná od mlánku primárně čekal, ale je to tak.

Je ta káva lepší, nebo ne?

Odborníci měli zas jednou pravdu. Každý barista vám to potvrdí – na mletí záleží. I když se zdá, že na mletí možná až tak záležet nemusí, rozdíl je skutečně znatelný: s dobře umletou kávou získáte bohatší šálek kávy, který vám nabídne více chuťových odstínů. Doporučujeme, pokud máte tu možnost, zkusit rozdíl mezi správným mletím a nějakým „jakž takž“ na vlastní kůži. Můžete zažít docela překvapení. Vaše kávové hobby vám toto zjištění trošku prodraží, ale výsledek je prostě lepší.

 

foto Sage

Něco více o přístroji

Kónický mlýnek nabízí možnost nastavit hrubost a množství kávy pro různé způsoby přípravy kávy: od espresso přístroje , který potřebuje jemné mletí, přes střední hrubost například pro moka konvičku, až po french press, kde je káva nejhrubší. Mlýnek je vyřešen tak, aby se neotáčel příliš rychle – to snižuje tepelný přenos mezi zrnky kávy a nedochází tedy k nežádoucímu zahřívání na příliš vysoké teploty, které by chuti kávy mohly škodit.

foto Sage

Robustní přístroj dobře sedí na kuchyňské lince nebo jakékoli jiné ploše. Váží 2,4 kg, což je tak akorát, aby byl dostatečně bytelný, ale neztěžoval případnou manipulaci. Potěší i zdánliné drobnosti jako 340g zásobník na kávová zrna, který má vzduchotěsné víčko (to umožňuje zachovat maximální čerstvost kávových zrn), dva nástavce na páky a pomůcku na zarovnávání kávy v páce – můžete mlít jak do páky, tak do dózy.

Příkon mlýnku je 130 W, rozměry: 34,2 x 20 x 16,3 cm (v x š x h).

Hrubost a množství kávy je nejlépe vyzkoušet v praxi. nastavení je spousta, ale nejsou tu nadbytečné funkce a nesmyslná tlačítka, pouze si musíte vychytat vhodno poměry pro vámi preferovanou chuť. Přístroj nabízí i nastavení času mletí, ovšem dá se i prostě vypnout podle potřeby (a zaručujeme, že to bude zábavné testování, jen myslete na to, že pokud jste citliví na kofein, nedávejte si tři šálky kávy v deset večer:). Rovnoměrně namletou, nepřepálenou kávu každopádně dostanete vždycky.

Resumé

Odborníci na přípravu kávy tvrdí, že kvalitní mlýnek je prostě nezbytnost. Jestliže se o kávu trošku zajímáte, lákají vás malé pražírny a zajímavé chutě, nejspíš to už víte taky. Pokud se ohlížíte po nějakém opravdu kvalitním mlýnku, se Sage BCG600 neuděláte chybu. Stejně jako další přístroje od tohoto výrobce je to kvalitní, nadčasová věc, kterou je radost používat a u které čekáme mnoho let bezproblémového provozu.

 

www.sagecz.cz

 

Comments

comments

Vyhledat