Mezinárodní festival ilustrace LUSTR – open call 7. ročníku

Festival Lustr se během šesti let své existence propracoval do pozice největší přehlídky ilustrace v Čechách, která pravidelně seznamuje své diváky s mladou tuzemskou i zahraniční tvorbou. Kromě festivalu konaného každoročně na podzim v Praze vozí Lustr on Tour také tvorbu mladých českých ilustrátorů do zahraničí – v minulém roce např. do Bruselu a Moskvy.  Letošní ročník festivalu přichází s novou koncepcí výstavní části, která umožní významnější kurátorskou práci a tematické provázání vystavovaných děl. Přehlídka bude sestávat ze tří výstavních celků nazvaných Sto let Devětsilu, Manifest 2020 a netematické přehlídky mladých autorů, kteří na Lustru ještě nevystavovali.

V současné době festival hledá autory pro svůj výstavní program – skupiny a tvůrčí kolektivy se mohou hlásit kurátorům na email hello@lustrfestival.cz, jednotlivci, kteří na festivalu zatím nevystavovali, pak prostřednictvím formuláře na webu www.lustrfestival.cz. Přehlídka jednotlivců bude letos nově dělená do dvou žánrových sekcí: na volnou ilustraci a komiks. Festival tak poprvé otevírá brány také autorům zaměřený vyloženě na médium komiksu.

Ku příležitosti stého výročí umělecké skupiny Devětsil věnuje Lustr jednu z expozic právě odkazu této legendy české umělecké scény. Selekci dobových děl členů Devětsilu zaměřenou především na kresby a ilustrace doplní série sítotiskových plakátů současných mladých českých ilustrátorů.Ti se skrze autorské plakáty vztáhnou k odkazu české moderní avantgardy. Výstavní celek má za cíl ukázat sto let stará díla především ve vztahu k současnosti – jako nadčasový a živoucí odkaz, na který navazuje česká vizuální kultura dodnes. Vybraní současní autoři zároveň nejsou žádnými epigony a jejich tvorba se nezastavila v čase – k autorům Devětsilu se vztahují každý po svém, s využitím vizuálních jazyků a prostředků současnosti.

Další výstavní celek s názvem Manifest 2020 se v návaznosti na předchozí jmenovanou výstavu zaměřuje na ilustrátorské skupiny a tvůrčí kolektivy. Zastřešujícím tématem expozice všech zúčastněných je slovo „manifest“. Kolem jakých idejí a za jakými účely se dnes ilustrátoři spolčují, jaké názory je pojí? K vystavujícím patří ustálené ilustrátorské skupiny i volnější spontánně utvořené tvůrčí kolektivy z Čech i zahraničí.

Poslední částí výstavního programu festivalu je volná přehlídka dvaceti mladých ilustrátorů, tentokrát zaměřená pouze na autory, kteří na Lustru ještě nevystavovali, a na jejich tvorbu z posledního roku. Přehlídka bude nově rozdělena do dvou samostatných žánrových sekcí: komiks a volná ilustrace. Výstavní program festivalu dále doplní menší interaktivní instalace věnovaná dětským návštěvníkům a prodejní stánky artových knihkupectví.

Doprovodný program festivalu sestává z přednášek, workshopů, dílen a master classes vedených zahraničními hosty festivalu.

Comments

comments

Vyhledat