Kafka: akce k velkému výročí

3. června uplyne 100 let od úmrtí Franze Kafky (1883  –  1924). Letošek je plný akcí, výstav i publikací na kafkovské téma. My pro vás máme přehled těch, které nás zaujaly a ještě je stihnete.

 

FESTIVAL

Festival Deziluze v Siřemi – několik dní na kafkovské téma.

FILM

Michael Haneke: Zámek

Ústřední knihovna – Malý sál 3. 6. 2024 | 19:00
Vstupné: zdarma
Filmová adaptace stejnojmenného románu Franze Kafky. Režie Michael Haneke.

Pětiletý Kafka

TV

Nový dokumentární portrét světoznámého prozaika Franze Kafky, od jehož smrti uplyne letos v červnu 100 let, přináší Česká televize. Snímek Franz Kafka – známý neznámý v režii Pavla Šimáka uvede ČT2 v úterý 4. června 2024 ve 21:25.

Dokumentární film představuje unikátní a dosud nepublikované informace o životě Franze Kafky, které shromáždil špičkový odborník na jeho dílo a život Reiner Stach. Spolu s ním odhalíme skutečného Kafku za Kafkovým mýtem. Kafka se stal obětí toho, co napsal. Lidé si zaměnili Kafku a jeho literární postavy. Ukážeme fakta o skutečném Kafkovi, ukážeme Kafkovy tvůrčí postupy, to, jak proměňoval realitu ve fikci. Co měl ve skutečnosti společného K. ze Zámku s reálným Kafkou? Foto Radek Míča.

AKCE

Festivalové téma multižánrového festivalu Deziluze je letos Proměna

BESEDA

. . se v Čítárně Unijazz koná literární beseda Franz Kafka se stává spisovatelem. Vstup je volný, besedu povede Przemek Schreck.

PŘEDNÁŠKY

Městská knihovna Praha má zajímavý cyklus přednášek, některé jsou zdarma, některé se symbolickým vstupným. Souhrnně je najdete tady.

Franz Kafka jako cestovatel a sportovec – knihovna Petřiny 5.6. a Ústřední knihovna – MALÝ SÁL 6.6.

Pražan Franz Kafka –  Ústřední knihovna – Klubovna 11.6.

Německy: Franz Kafka intermediální, Ústřední knihovna – Malý sál 3. 6.

Siegfried Herz – Franz Kafka 2023 (z výstavy Kafkaesque v Doxu)

VYCHÁZKA

Po stopách Franze Kafky: Galerie Art, Staroměstské náměstí č. p. 548, 3. 6. 2024 | 17:00 (jde o další z akcí Měetské knihovny)

VÝSTAVA

V Doxu je výtečná výstava Kafkaesque – představuje díla umělců ovlivněných Kafkou, od Jana Švankmajera po Davida Lynche. Trvá do 22.9.2024.

PUBLIKACE ONLINE

Zdarma ke stažení:

Proces (česky)

Metamorphosis (anglicky)

ČLÁNKY ONLINE

VELKÝ PLAVEC: článek na témna Kafka a jeho záliba v plavání na webu Goethe-Institutu.

JAK ZAČÍT S KAFKOU, poradí Městská knihovna Praha.

KNIHY

Z nepřeberného množsví kafkovských publikací vyjímáme čerstvou knížku S Kafkou na cestách. Novinářka Judita Matyášová a fotograf Jan Jindra představují Kafku jako cestovatele po Evropě.

V roce 2017 vyšla také kniha Franz Kafka – Člověk své a naší doby od Renáty Fučíkové.

ZAHRANIČÍ

Ve Vídni o víkendu startuje festival Vienna meets Prague. Od 2. do 7. června 2024 můžete zažít Kafka Band, pod pokličku nechá zájemce nahlédnout tvůrce podcastu Kafkovy poslední dny, o Kafkových láskách a přátelstvích se návštěvníci dozví na přednáškách.

HROB

Franz Kafka je pohřben v Praze na novém židovském hřbitově, který najdete u stanice MHD Želivského.

Comments

comments

Vyhledat