Sami, ale spolu: Oslavy 17. listopadu pomocí technologií

Fotokredit Jakub Červenka
Fotokredit Jakub Červenka

Navzdory epidemické situaci proběhnou i letos po celé republice oslavy výročí sametové revoluce, které pořádá platforma Festivalu svobody. Pořadatelé a zástupci jednotlivých iniciativ však program oslav 17. listopadu výrazně přizpůsobí aktuální situaci, přičemž se řídí základními kritérii, jako jsou bezpečnost účastníků i organizátorů a prevence setkávání velkého počtu lidí. Festival svobody proto startuje kampaň #samialespolu.

 

#samialespolu

Zatímco loňské oslavy 17. listopadu se nesly ve znamení bilancování a vzpomínání, letošní výročí chtějí organizátoři zaměřit především na budoucnost. Současné problémy, jakými je nejen šíření nového onemocnění COVID-19, ale i zhoršující se klimatická krize nebo nezaměstnanost, považují za bezprecedentní. Proto více než kdy dříve poukazují na nutnost vzájemné ohleduplnosti, sounáležitosti, pospolitosti a solidarity. „Už během první vlny koronavirové pandemie projevili lidé neuvěřitelnou solidaritu a kreativitu na sociálních sítích, například v rámci výzvy #kulturunezastavis. Letošní výzva Festivalu svobody je adresovaná všem lidem, kteří si myslí, že pro zdraví a přežití občanské společnosti je podstatná solidarita a pospolitost. Podpořme ty, kteří nasazují své životy, mysleme na nemocné a vyčerpané. Buďme kreativní, využijme moderních technologií a šiřme zprávu o tom, že v současné krizi nejsme #samialespolu,“ vysvětluje hlavní poselství letošního ročníku Festivalu svobody tiskový mluvčí Ondřej Koutský. Současně apeluje na ty, kteří plánují vyjít do ulic a dát najevo svou občanskou angažovanost, aby tak činili s maximální ohleduplností k ostatním.

 

S Post Bellum si bude možné připomenout Den studentstva prostřednictvím online výstavy Jak studenti tvořili dějiny, na exteriérových výstavách na řadě míst po celé republice a již tradičně při sledování slavnostního předávání Cen Paměti národa. Pořídit si díla významných českých autorů napříč generacemi, a podpořit tak Paměť národa bude možné díky podzimní on-line aukci pro Paměť národa.  „Dnes je podle nás obzvlášť důležité přinášet příběhy lidí, kteří překonali velké krize v našich moderních dějinách a kteří nám svou sílou a houževnatostí mohou být v dnešních časech inspirací. Vzhledem k situaci nechystáme veřejná setkání, místo toho plánujeme vyprávět příběhy o čtyřech statečných lidech ze sbírky Paměti národa prostřednictvím Cen Paměti národa, které bude 17. listopadu od 20 hodin vysílat ČT 2 a ČRo Plus,“ doplňuje Kristýna Bardová z Post Bellum.

V přípravách je také již tradiční setkání Svobodný listopad na Albertově, které každoročně připravují studenti Univerzity Karlovy. „Bohužel s ohledem na aktuální protiepidemická opatření se program zásadně zúží. Návštěvníci budou mít ale samozřejmě možnost položit květiny a zapálit svíčku. Samotný pietní akt se uskuteční kolem poledne ve skromnějším provedení, než tomu bylo v letech minulých. Unikátností letošního 17. listopadu na Albertově však bude odhalení busty MUDr. Eduarda Alberta, po kterém je celé místo pojmenováno,” doplňuje za studenty koordinátor Svobodného listopadu Michal Zima.

Účastníci průvodu Sametové posvícení, jehož letošní motto zní „Vstříc novým mutacím!“, však letos do ulic vyrazí. „Masky jsou dost spolehlivě nepropustné roušky, průvod jsme schopni rozptýlit do menších jednotek. Pokud by se však situace i nadále zhoršovala, přesuneme akci na jiné datum,“ říká tiskový mluvčí Sametového posvícení Jakub Otčenášek a zve dobrovolníky k výrobě masek a kostýmů. Ta se bude konat online, v případě příznivé situace pak v prostorách dílny v Pražské tržnici.

Za všech okolností se uskuteční také tradiční Koncert pro budoucnost z Václavského náměstí. „Připraveno máme několik scénářů, které momentálně řešíme s Pražskou hygienickou stanicí,“ vysvětluje Jan Gregar ze spolku Nerudný fest. V programu letošního Koncertu pro budoucnost se opět představí celá řada hudebních jmen a osobností veřejného života. Zahrají The Plastic People of the Universe, Jiří Schmitzer, Zrní, Iva Bittová, Ewa Farna, Ondřej Gregor Brzobohatý, Klára Vytisková, Ivan Hlas a mnozí další. Svůj videopozdrav občanům zašle německý ex-prezident Joachim Gauck a na místě promluví osobnosti jako Danuše Nerudová, Jiří Pehe, Petr Smejkal, Lukáš Toth a celá řada dalších.

Také organizátoři festivalu Brněnský sedmnáctý většinu programu přesunuli na web a sociální sítě, kde plánují debaty s pamětníky a aktéry listopadových událostí, nebo zpřístupnění archivních materiálů. Na náměstí Svobody by rádi nainstalovali výstavu a vyzvali veřejnost k zapalování svíček a kladení věnců.

 

Výzva pro regiony

Festival svobody opět sdružuje iniciativy po celé České republice, přičemž loni se ho zúčastnilo 53 měst. Pořadatelé plánují letošní oslavy z pochopitelných důvodů přizpůsobit. Proto vyzývají občany, aby se v době, kdy nelze společně vyjít hromadně do ulic, soustředili na konání dobrých skutků, motivovali k tomu ostatní a přímo 17. listopadu symbolicky zapálili svíčku tam, kde to bude možné, klidně u sebe doma. „Oslavy letos nezorganizujeme, přesto jsme vydali zprávu, aby tento den nebyl zapomenut a aby si ho každý oslavil v kruhu rodinném nebo přátel. Aby Kutnohořané vyšli do Kutné Hory a zapálili svíčky na místech, která jsou s tímto dnem spojená,“ vyzývá k zapojení v jakékoli formě všechny ostatní pořadatele z regionů Kamila Dostálová z Římskokatolické farnosti v Kutné Hoře. Oficiální výzvu pro všechny regiony a informace o způsobu zapojení jednotlivých akcí naleznou pořadatelé ZDE.

 

 

Další podrobnosti a veškeré doplňující informace naleznete na webu www.festivalsvobody.cz.

 

O Festivalu svobody

Festival svobody je otevřené uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádající akce k výročí 17. listopadu, které v roce 2016 založili organizátoři pražských akcí. Spojují je hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době. V současnosti nejvýznamnějšími členy platformy jsou Sametové posvícení, Nerudný fest, Post Bellum, Svobodný listopad a Brněnský sedmnáctý.  V roce 2019 se do programu Festivalu svobody zapojilo 53 měst (vč. Prahy), ve kterých se uskutečnilo přibližně 400 programových bodů. Uskupení každoročně pořádá koncerty, průvody, besedy, happeningy a další akce. Vydává rovněž společné memorandum.

Comments

comments

Vyhledat