Mezinárodní konference Zeměměřičství představí Franze Kafku na venkově

Praha bude po několika letech opět hostit velkou mezinárodní konferenci věnovanou Franzi Kafkovi. Ta se pod názvem Zeměměřičství. Franz Kafka a život na venkově ve dnech 30. března až 1. dubna uskuteční v pražském Goethe-Institutu, jenž ji pořádá po boku Centra Kurta Krolopa pro německou literaturu v Čechách při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

„Franz Kafka je tradičně vnímán především jako městský autor, spojený s Prahou. Nicméně velká část jeho děl se odehrává ve venkovském prostředí a je utvářena specifickou vesnickou a venkovskou topografií,“ komentuje dr. Marc Weiland z  Univerzity Karlovy v Praze. „A právě tomu se chceme detailně věnovat,“ dodává Weiland.

Cílem konference je sledovat téma venkova v Kafkově díle a zaměřit se přitom na venkovské topografie. Ať už v Zámku, Venkovském lékaři nebo v mnoha dalších povídkách, poznámkách a deníkových záznamech se venkovská témata, motivy a topoi opakovaně objevují a pronikají i do Kafkových děl z městského prostředí.

Na třídenní konferenci promluví téměř tři desítky akademiček a akademiků z Česka, Německa, Itálie, Polska, Maďarska, Rumunska, USA či ze Švýcarska. „Jedná se sice o odbornou konferenci, ovšem nezapomínáme ani na program pro veřejnost. Rádi proto zveme na večerní programy s Jaroslavem Rudišem a Reinerem Stachem, které samozřejmě budou tlumočeny do češtiny,“ komentuje ředitelka Goethe-Institutu Sonja Griegoschewski.

Rainer Stach, přední současný „kafkolog“ a autor Kafkovy nejobsáhlejší biografie promluví ve čtvrtek 30. března v 19:00 o Kafkově světě zvířat: Jaký k nim měl slavný spisovatel vztah? Kde se v jeho dílech objevují a jak jsou znázorňována? Řeč přitom bude i o zvířecích metaforách bohaté Kafkovy němčiny.

V pátek 31. března od 19:00 pak na pódiu Goethe-Institutu vystoupí spisovatel Jaroslav Rudiš. Promluví o věčném hledání pomyslného Zámku a o tom, jak se formoval legendární Kafka Band. Následuje debata Kafka na venkově – tehdy a dnes?, a to za účasti Jaroslava Rudiše, Reinera Stacha a literární vědkyně Moniky Schmitz-Emans. Moderuje překladatel Michael Půček.

Mezinárodní konference Zeměměřičství. Franz Kafka a život na venkově

30.03.—01.04.2023

Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

www.goethe.de/cesko/kafka 

Vstup na večerní program 30. a 31. března od 19:00 volný

Comments

comments

Vyhledat