Mindfulness aneb život v tomto momentu

Až 39 % Čechů žije v dlouhodobém stresu a v nejrůznějších intenzitách se dnes dotýká snad každého z nás. Ne nadarmo se říká, že se moderní doba stala synonymem pro období, v níž lidé neumí odpočívat. Jak tedy stres ukočírovat? Nabízí se cvičení, jóga, meditace nebo právě mindfulness – meditace všímavosti, která je v současnosti ve světě nejžhavějším trendem.  

Vzpřímeně si sednout, zavřít oči, dlaně položit na kolena a věnovat svou pozornost tělesným pocitům, myšlenkám, emocím a hlavně dechu. Naše mysl se většinou pořád někde potuluje, buď zkoumá minulost, nebo plánuje budoucnost. Důležité přitom je, co se děje teď. A o tom je zjednodušeně mindfulness. Schopnost být plně přítomen, uvědomit si, kde jsme a co děláme, a bez jakéhokoli posuzování, hodnocení nebo očekávání vnímat daný okamžik.

Inspirace k mindfulness sice přišla z buddhistické psychologie, ale dnes je meditace všímavosti zcela oproštěna od náboženských podtónů a doprovází ji řada vědeckých studií a výzkumů z oblasti fyzického a psychického zdraví. Ukazuje se, že dokáže snížit stres a úzkost, zlepšit pozornost a paměť a také podpořit sebedůvěru či empatii.

Fitness rutina pro váš mozek
Celý den jsme zavaleni sociálními médii, prací, kolegy, rodinou, dětmi apod., nemáme v podstatě čas na nějakou tichou sebereflexi. Přitom i pouhých pár minut denně může přinést viditelný progres. Najděte si klidné místo, pohodlně se usaďte, narovnejte záda, zavřete oči a svou hlavu, ramena i ruce nechte volně odpočívat. Dýchejte. Zhluboka a pomalu. Dech neovládejte, ale pozorujte jeho přirozený tok. Pravděpodobně se vám do celé meditace budou vkrádat všelijaké myšlenky. Všímejte si jich, ale nesuďte. Snažte se soustředit zpátky na dýchání. Cílem je prožívat svět takový, jaký je, bez jakýchkoli příkras, přání, předsudků nebo strachů. Tím, že se dostanete do kontaktu s aktuálními prožitky a pocity, získáte odstup a větší kontrolu nad vším, co se kolem vás a uvnitř vás děje. Ideální je každodenní opakování, jednou či dvakrát po 10 až 20 minutách.  

foto: Lesly Juarez / unsplash

Tři mindfulness appky plus dva české speciály
Vybrali jsme pro vás 3 zajímavé mobilní aplikace ze světa mindfulness, které vás mohou navést správným směrem. Pokud nejste zdatní angličtináři, můžete zkusit český online projekt Bettermind. Za měsíc se vás pokusí naučit zvládat různé stresové situace. Máte-li radši offline formu, vyrazte na některý z kurzů nebo workshopů Českého mindfulness institutu.

Aura
Mindfulness aplikace pro všechny zaneprázdněné i začátečníky. Aura se drží krátkých 3minutových nahrávek vytvořených zkušenými terapeuty a kouči, které vás mají povzbudit ke každodenní praxi. Každý den je dostupná pouze jedna nahrávka. Méně je zkrátka někdy více. Vybírat můžete z různých kategorií podle vašeho aktuálního rozpoložení – stres, úzkost, relaxace apod.

Dostupnost: Android/iOS
Cena: zdarma
aurahealth.io

foto: Christopher Rusev / unsplash

Mindfulness
Do začátečnické i pokročilejší mindfulness praxe vás uvede také tato stejnojmenná aplikace, která nabízí 16 nejpoužívanějších lekcí zaměřených na dosažení větší otevřenosti, trpělivosti a šťastnějšího života bez stresu a úzkosti. Nahrávky mají od 3 do 40 minut a celkově dají dohromady asi 5 hodin zvuku. Za aplikací stojí tým holandských psychologů a mindfulness trenérů a kromě audio souborů v ní najdete i další odkazy na zajímavé rozhovory či videa.  

Dostupnost: Android/iOS
Cena: 2,99 USD
mindfulnessapp.com

Insight Timer
TOP 3 zakončíme v současnosti asi největší bezplatnou meditační aplikací na světě. Celkově 15 tisíc nahrávek vedených zhruba 1800 meditačními a mindfulness experty, neurology, psychology a univerzitními profesory už vám dává slušnou šanci najít to, co právě potřebujete. Aplikace vám pomůže odbourat stres a úzkost, zvládat emoce, správně dýchat či zkvalitnit spánek.

Dostupnost: Android/iOS
Cena: zdarma
insighttimer.com

foto: Simon Migaj/ unsplash/ unsplash

Bettermind
Bettermind není aplikace, ale webová stránka, za to však česká. Založil ji Jan Hovad na základě vlastních zkušeností s panickými záchvaty, chronickými úzkostmi a dalšími zdravotními problémy, kterými si sám prošel. Bettermind vám každý den bude po dobu 30 dní servírovat antistresové techniky zaměřené na zvládání nejrůznějších svízelných situacích – překonání úzkosti, paniky, strachu, deprese či různých fóbií. Animované lekce trvají od 5 do 15 minut.

Cena: 450 Kč/měsíc, 900 Kč/3 měsíce, 1800 Kč/rok, 4700 Kč/neomezeně
bettermind.cz

Český mindfulness institut
Česko už má i svou vlastní instituci, která si klade za cíl oblast mindfulness u nás rozvíjet a propagovat. Na webových stránkách najdete nejnovější novinky, tipy na každý den i organizace, které se této problematice věnují. Pro ty, kteří by se chtěli v mindfulness posunout, ale spíše sází na osobní zkušenost, je tu připraveno několik výcviků a workshopů rozdělených podle jednotlivých potřeb. Vítáni jsou dospělí i děti a vlastní prostor tu mají také programy pro firmy.
mindfulness-institut.cz

Comments

comments

Vyhledat