Mluví, tančí a vypráví německé vtipy: robot NAO 6 v Goethe-Institutu.

foto Goethe-Institut
foto Goethe-Institut

ŠESTÁ GENERACE HUMANOIDNÍHO ROBOTA V PRAZE

 

Mluví, tančí a vypráví německé vtipy: humanoidní robot NAO 6 se aktuálně představuje v pražském Goethe-Institutu. Šedesáticentimetrový robot se vydal z Mnichova na tour Evropou, aby se na každé zastávce naučil něco nového. Setkat se ním mohou návštěvníci německého kulturního institutu v Praze, a to do 25. září.

 

„Krásný tmavošedý robot NAO 6 je již šestou generací interaktivních humanoidních robotů z řady NAO. Slouží především jako objekt výzkumu ve vzdělávacích institucích, u nás se však představuje zejména veřejnosti,“ komentuje programová ředitelka Goethe-Institutu Luisa Rath. Pětikilový robot disponuje celou řadou součástí a schopností, které mohou být programovány. Je vybaven kamerami, mikrofony, sensory reagujícími na ultrazvuk, na pohyb či na rychlost. Rukama, nohama a hlavou dokáže ohýbat celkem v 25 úhlech, umí rozeznávat obličeje a dokáže promluvit v několika jazycích. 

 

Dva roboti NAO 6 cestují od června 2020 po Evropě v rámci projektu Generace A =Algoritmus, podpořeného ze speciálních fondů Ministerstva zahraničí SRN k německému předsednictví v Radě EU 2020. Předtím byli ve svém domově, v mnichovské centrále Goethe-Institutu, vybaveni základním naprogramováním: „NAO se umí představit, říct pár vět o městech, ve kterých již byl, vyprávět vtipy či předvést krátký tanec,“ vysvětluje programátorka Kateřina Kubecová z ČVUT: „Reaguje na dotyky, případně na mluvené slovo, dokáže hezky vyprávět,“ dodává Kubecová. 

 

V pražském Goethe-Institutu bude možné robota NAO 6 potkat během deseti termínů v průběhu září. Poté se odebere na další cestu do Varšavy – poučen o pár českých vět, nových aplikací a zkušeností se svými návštěvníky.

 

Co? Robot NAO v Goethe-Institutu

Kdy? Do 25|09|2020, přesné termíny na webu www.goethe.de/cesko 

Kde? Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

Vstup volný

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat