Moravská galerie na Designbloku: SIDE-EFFECT Davida Böhma a Jiřího Franty

David Böhm a Jiří Franta: SIDE-EFFECT, Superstudio Gabriel Loci
David Böhm a Jiří Franta: SIDE-EFFECT, Superstudio Gabriel Loci

Moravská galerie představuje v těchto dnech svou další výstavu, tentokrát na pražském Designbloku. Zaostřuje na autorské knihy a ilustrace umělců Davida Böhma a Jiřího Franty. Návštěvníci Superstudia Gabriel Loci prolistují nejen jejich knížky, ale uvidí také jejich novou projekci. To vše pod názvem SIDE-EFFECT. Designblok se uskuteční ve dnech 5. – 9. října.

Výstava Moravské galerie se nachází v přízemí Superstudia a její dominantou je velká dřevěná maketa knihy, která slouží jako promítací plátno. Na jejích „stránkách“ návštěvníci zhlédnou autorskou projekci, která nabízí jiný rozměr dosavadní ilustrátorské tvorby Davida Böhma a Jiřího Franty. „Pro Moravskou galerii jsme vytvořili videosmyčku zabývající se ohledáváním a destruktivním zkoumáním, co knížka unese a jaké jsou možnosti jejího používání. Je to ilustrování ilustrace, vedlejší efekt, alegorie na konzumace knížek a sen v pevné vazbě s ražbou v jednom… A hlavně – žádná knížka není nikdy úplně dočtená,“ nastíní hlavní myšlenky projekce jeden z autorů výstavy David Böhm.

Davida Böhma a Jiřího Frantu spojilo při studiu na pražské AVU kamarádství, které přerostlo v dlouholetý pracovní vztah. Jejich knihy a ilustrace stále více zajímají čtenáře i odbornou veřejnost, což dokládá loňské ocenění Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku za knihu Město pro každého.

Novinka Jak se dělá design

Výstava na Designbloku je v druhém plánu teaserem k vydání knižní novinky Jak se dělá design. Jde o již třetí knihu jednoho z umělců, která vzniká pod hlavičkou Moravské galerie. Knihu píše Silvie Šeborová, ilustruje Jiří Franta a hlavním editorem je přední český designér Jiří Pelcl. Téma připravované knihy rezonuje s novým konceptem Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, jehož prostor po rekonstrukci patří ART DESIGN FASHION.

Předchozí dvě knihy vytvořené pro Moravskou galerii byly Jak se dělá galerie – David Böhm otvírá dětem svět muzeí a galerií  a Jak namalovat vejce? – Jiří Franta a Silvie Šeborová vypráví příběh malíře Josefa Šímy. Do těchto a dalších knih budou mít možnost nahlédnout i návštěvníci Designbloku. Zájemci je můžou navíc pořídit v e-shopu Moravské galerie.

Jiří Franta a David Böhm také působí jako performeři, natáčí videa, pracují s veřejným prostorem. Celkem třikrát byli nominováni na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Oba umělci dlouhodobě spolupracují s Moravskou galerií v Brně, kromě již zmíněných knih jejich kresby zdobí například galerijní knihovnu, dále překreslili všechna díla z expozice ART IS HERE.


SIDE-EFFECT
Vystavující autoři David Böhm, Jiří Franta
Designblok  / Superstudio Gabriel Loci, Praha 5. 10. – 9. 10. 2022

Kurátor: Ondřej Chrobák Architekt výstavy: Tomáš Svoboda Kamera: Jan Baset Střítežský Střih: Simona Donovalová Grafické řešení: Lukáš Kijonka

www.moravska-galerie.cz

Comments

comments

Vyhledat