Můj český příběh: unikátní česko-anglický dokumentární film z módního prostředí

Mladá designérka Andrea Vytlačilová, vybraná do letošního seznamu 30pod30 české mutace časopisu Forbes, a renomovaná česká fotografka a režisérka Lucie Desmond, představují česko-anglický časosběrný filmový dokument z módního prostředí Můj český příběh, který vypráví o cestě dívky z českého venkova na prestižní módní školu v Londýně. Je to příběh píle, řemesla, kreativity, tradice, udržitelnosti i návratu ke kořenům. Lucie Desmond sleduje Andreu Vytlačilovou v posledním roce jejích londýnských studií na cestě k přírodně barvené závěrečné oděvní kolekci přerušenou pandemií COVID-19.

 

Východní Čechy byly kdysi významným producentem textilu a silným hráčem oděvního textilního průmyslu,“ popisuje Andrea Vytlačilová kraj, ze kterého pochází, a rovněž svůj nekonečný zdroj inspirace. Spolu s Lucií Desmond, která se ujala režie dokumentu, se Andrea rozhodla oslavit české tradice, průmysl, řemeslo, umění a talent a spojit je v jeden Můj český příběh.

 

Andrea propojuje staré s novým, využívá již existujících materiálů i přírodních tkanin (tzv. upcyklaci), barví látky pomocí přírodních barviv a spolupracuje s řadou tvůrců od šperku po hudbu,“ říká Lucie Desmond a dodává: „Mapujeme její cestu od inspirace v českém prostředí, přes spolupráce s dalšími autory, studium v Londýně až po putovní prezentaci její závěrečné kolekce.“ Oděvy se vyznačují pudrovou až snovou barevností získanou barvivem avokádových pecek získaných z veřejné sbírky v Česku i Londýně či okvětních lístků ze zahrady Andreiných rodičů, zdobené detailní ruční výšivkou, zakonzervovanými sušenými květy či perličkami a krystaly Preciosa, v jejíž spolupráci kolekce vznikla.

 

Pomyslným vrcholem celého projektu se stalo slavnostní odhalení ve středu 16. září 2020 konané v barokní zahradě Artiseme hned za Lennonovou zdí na Malé Straně. Launch event “Bohémská zahrada” dal návštěvníkům příležitost celý český příběh zažít – formou netradiční módní přehlídky modelů z Andreiny závěrečné kolekce spojenou se scénickým tancem baletek ze ZUŠ Střezina, premiérou upoutávky na dokument doplněnou hudební projekcí skupiny VESNA a piknikem s ryze českými produkty. Na eventu byl také poprvé představen i plakát k dokumentu, kterému vévodí trio talentovaných českých žen – violoncellistka Terezie Kovalová, herečka Tereza Srbová a moderátorka Naomi Adachi oděné v Andreině kolekci, které zároveň propůjčily svou tvář. Herečka Tereza Srbová plakát slavnostně odhalila za přítomnosti zástupců české módy, designu a médií. Plakát je kreativní symbiózou fotografie Lucie Desmond a autorské ilustrace Andrey Vytlačilové.

 

V rámci vzniku Mého českého příběhu Andrea s Lucií navštívily české dílny a firmy nesoucí tradici řemesla. Mluvily s talentovanými Čechy a otevřely diskuzi o udržitelnosti v módě, ale také o koloběhu poctivého produktu. „Chceme podpořit lokální tvůrce, ukázat hodnotu autorského designu, a posílit tak domácí průmysl,“ doplňují obě autorky. Kromě filmu tak získaný materiál zpracovávají i do podcastové série, informativního webu a chystají i workshopy a diskuse.

 

“Je to projekt našeho srdce, cítily jsme potřebu Můj český příběh zaznamenat a předat dál. Inspirovat mladé lidi jít za svým snem, nebát se a skočit do neznáma,” dodávají Andrea a Lucie “Česko je země plná talentu a je důležité jej podporovat.”

 

Projekt je unikátní rovněž díky spolupráci s hudební kapelou VESNA, která filmu propůjčila titulní píseň VODA, s výrobcem křišťálového skla Preciosa, s modrotiskovou dílnou rodiny Danzingerových v Olešnici na Moravě nebo se slovenskou šperkařkou Martinou Kociánovou tvořící pod značkou Tineally. Za kamerou stál Michal Kupec, o vizáž se postarala Tereza Kramlová.

 

Film vznikl za podpory Královéhradeckého kraje. Natáčení probíhalo od prosince 2019 do července 2020 v Londýně i řadě míst v Česku – včetně Andreiny rodné vesnice Mžany v Podkrkonoší.

 

Film je připraven pro českou i zahraniční distribuci – jedním z partnerů filmu je i České centrum v Londýně, Můj český příběh bude mít českou premiéru na konci října.

 

Autorky projektu:

Andrea Vytlačilová

Čtyřiadvacetiletá oděvní a textilní výtvarnice dokončila studium BA na prestižní londýnské univerzitě Central Saint Martins – od listopadu na téže škole navazuje v magisterském studiu módy. Central Saint Martins je almou mater pro takové osobnosti světového designu jako Alexander McQueen nebo Stella McCartney. Andrea má za sebou působení v designových týmech firem Marc Jacobs v New Yorku, Acne Studios ve Stockholmu či Kenzo v Paříži. V Česku spolupracuje s Klárou Nademlýnskou. Letos ji časopis Forbes zařadil do žebříčku nejtalentovanějších mladých Čechů 30 pod 30.

 

Ve své studentské závěrečné kolekci otevírá Andrea otázky udržitelnosti
a navrací se k přírodním postupům. Jejím rukopisem jsou autorské tištěné látky s hravými motivy
a výšivky v kombinaci s ženskou elegantní siluetou. Její tvorba je spjatá s autorskými „ilustrovanými” hedvábnými a bavlněnými šátky, které vytváří pod svým jménem. Nově odhaluje kolekci “Bohemia” inspirovanou českým folklórem, příběhy a tradicemi.

 

Lucie Desmond – režie dokumentu

Renomovaná česká fotografka a režisérka módních videí působící mezi Prahou
a Londýnem. Během svého londýnského působení spolupracovala s prestižním obchodním domem Harrods, pravidelně fotí v rámci londýnského týdne módy přehlídky značek Burberry, Moschino nebo Matthew Williamson. Několik let také strávila ve vedoucí pozici týmu vizuálního merchandisingu v britském módním domě Burberry.

 

V Čechách mezi její klienty patří Douglas, Designblok, Harpers Bazaar nebo Tereza Vu a další lifestylové značky. Ve vlastní tvorbě vychází z lidských charakterů, důležitá je pro ni hra se světlem a perspektivou.

Comments

comments

Vyhledat