Multikulturní den Prahy 14 nabídne hudbu, standup i jídlo

Rádi se bavíte a zároveň vás zajímá kultura jiných národností? Neváhejte a zamiřte 1. června 2018 na Černý Most, kde se odehraje Multikulturní den Prahy 14.

 

V Praze 14 žije zhruba 6 tisíc cizinců – Vietnamci, Slováci, Rusové, Ukrajinci a mnozí další. Zmíněný jednodenní festival chce kulturu nejhojněji zastoupených menšin přiblížit, a to maximálně příjemnou formou. Návštěvníky čeká spousta mezinárodní zábavy, příležitostí k poznávání jiných kultur i gastronomické „výlety“. „Zábava a chutné jídlo dělají dobrou náladu a dobrá nálada sbližuje. A o to přesně jde. O podporu porozumění, v tomto případě mezi menšinami a majoritou,“ říká místostarostka Ing. Mgr. Lucie Svobodová, která nad projektem převzala záštitu a zároveň stojí za jeho financováním. Festival podle ní cílí na všechny věkové kategorie. „Program jsme rozdělili na dvě stanoviště s různým zaměřením, myslím tedy, že si vybere opravdu každý,“ upřesňuje místostarostka.

 

Zejména žáci základních škol a rodiny s dětmi ocení program v tzv. centrálním parku nedaleko stanice metra Rajská zahrada. Na tomto místě se zároveň v dopoledních hodinách odehrají aktivity zacílené přímo na děti z mateřinek, například divadelní představení pro nejmenší. Druhý zábavní „okruh“ návštěvníci najdou ve volnočasovém centru Plechárna a v jeho okolí. Při tamních aktivitách se pobaví hlavně mládež a dospělí.

 

V centrálním parku se akce uskuteční od 10 do 22 hodin. Na programu budou ochutnávky mezinárodních pokrmů a nápojů, hry, soutěže, hudba, taneční vystoupení, workshopy, filmy a další. Návštěvníci navíc dostanou příležitost nahlédnout do kulturního prostředí Vietnamu, Ruska, Číny, Ukrajiny, Bulharska nebo Kosova – třeba už jen tím, že ochutnají některé z připravených cizokrajných pokrmů. Hlavním lákadlem programu v parku bude vystoupení známé české skupiny Mydy Rabycad, která propojuje electro-swing s dalšími elektronickými styly. „Vedle toho se lidé mohou těšit třeba na populární stand up comedy show v podání Daniela Ference, Tigrana Hovakimyana a Nikoly Džokiće. Všichni tři protagonisté se objevili i na televizních obrazovkách. S nadhledem, který k tomuto typu zábavy patří, si dělají legraci nejen ze svých národností, ale i sami ze sebe. Kdo má rád chytrý, i když kapku ostřejší humor, určitě by jejich vystoupení neměl vynechat,“ říká místostarostka Svobodová.

Multikulturní den na Plechárně odstartuje v 16 hodin a skončí v půl deváté večer. I tady bude program nabitý soutěžemi, včetně té basketbalové s názvem Slam Dunk Contest, a různými zajímavostmi. Mimo jiné tu návštěvníci shlédnou například graffiti exhibici či dokumentární filmy. Akci v centrálním parku bude moderovat zpěvačka žijící na Černém Mostě – Gabriela al Dhábba, na Plechárně se o to postará Ivana Kulhánková („Íčko“) z Radia SPIN.

„Multikulturní den bude i po jeho skončení připomínat mapa světa, která vznikne na graffiti zdi u Plechárny. Stane se zároveň určitým symbolem. Symbolem otevřenosti a vzájemné tolerance,“ uzavírá místostarostka Svobodová.

Multikulturní den radnice pořádá v rámci projektu Rozvoj komunitního života v Praze 14 (registrační číslo CZ.07.4.68/0.0/0.0/15_005/0000072), na jehož realizaci získala finanční podporu z Evropských strukturálních a investičních fondů – konkrétně z Operačního programu Praha – pól růstu.

Akce se koná za mediální podpory Českého rozhlasu Regina a Rádia SPIN.

Podrobné informace na www.praha14.cz

PROGRAM AKCE

Program v šapitó
Tzv. centrální park – u rybníčku Aloisov, nedaleko stanice metra Rajská zahrada

10:00 – 10:40 – dětské divadlo (pro nejmenší děti-mateřské školy)
11:00 – 12:00 – Elements Crew – taneční workshop a vystoupení
14:30 – 15:00 – taneční přehlídka čínského tradičního oděvu čchi-pchao
15:00 – 15:30 – workshop jakutského národního tance a hry na chomus
15:30 – 16:00 – folková skupina Beseda (Ukrajina)
16:00 – 18:00 – pole dance battle o 5000 Kč
18:00 – 18:40 – Chydomekhovy Twins
18:40 – 19:30 – stand up comedy: Tigran Hovakimyan, Daniel Ferenc, Nikola Džokić
21:00 – 22:00 – Mydy Rabycad
Moderuje: Gabriela Al Dhábba

Program v Plechárně:
Bryksova 1002/20, 198 00 – Černý Most

16:00 – oficiální zahájení
17:00 – 18:30 – Girl Power Movie
19:00 – 19:30 – Patricie
19:30 – 20:30 – RAEGO
Moderuje: Íčko (rádio Rádio SPIN 96,2)

VENKOVNÍ PROGRAM (u Plechárny):

Slum Dunk contest – turnaj v zavěšování o ceny
Graffiti exhibice
Nezisková organizace Jahoda, o. p. s.: workshop s dětmi na téma Poznej, odkud jsou tvé oblíbené věci

Vstup zdarma

 

Comments

comments

Vyhledat