Muzeum města Prahy pořádá výstavu MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara

Anonym, Pohled na Nusle, olej na plátně 1908, MMP
Anonym, Pohled na Nusle, olej na plátně 1908, MMP

Muzeum města Prahy pořádá

od 3. 9. 2021 do 4. 9. 2022

v Domě U Zlatého prstenu, Týnská 630/6, 110 00 Praha 1 – Staré Město

výstavu MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara

 

Spisovatele Jaroslava Foglara (1907–1999) není třeba českým čtenářům příliš představovat. „Fenomén Foglar“ provází již několik generací čtenářů a foglarovky a jejich hrdinové se staly pro mnohé přímo kultovní záležitostí. Muzeum města Prahy připomnělo autora i jeho dílo již v minulosti dvěma výstavami
v letech 1997 a 2007 u příležitosti výročí jeho narození, jejichž obsahem byla Foglarova tvorba i jeho práce s mládeží.   

Současný výstavní projekt akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem MĚSTA,
v jehož ulicích se odehrávají chlapecké příhody a příběhy. S výjimkou krátkých epizod v útlém dětství žil
a pracoval Jaroslav Foglar v Praze. Dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kde pracoval či se setkával
s členy oddílu, a tu poté transformoval do tajuplných měst svých románů. Výstava umožní utřídit městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby v souvislosti a v kontextu s tehdejším prostředím Prahy.

Foglar povýšil zdánlivě všední městské kulisy v mystikou a tajemstvími prostoupený labyrint, propojující mnoho časových vrstev, žijící svým vlastním životem, fascinující a lákající k průnikům a zkoumání. Takový obraz MĚSTA se před čtenářem otevírá v mnoha autorových románech, nejvýrazněji ale v nejslavnější stínadelské trilogii, která motivovala k pátrání po výchozích motivech a lokacích knihy již celé generace čtenářů. Milovníci foglarovek jakéhokoliv věku jsou základní cílovou skupinou připravované výstavy, zážitek Foglarova mystického města ale zprostředkuje projekt i těm nejmladším.

Scénografická a iluzivně řešená historická část výstavy bude instalována ve sklepních prostorách Domu
U Zlatého prstenu, v nadzemní části vznikne galerie obrazů s pražskými motivy, připomínající neopakovatelnou atmosféru Prahy 1. poloviny 20. století. Díla některých předních i téměř zapomenutých malířů (např. J. Minaříka, T. H. Rašína, K. Holana) představí atmosféru Prahy v době spisovatelova narození, dětství a mládí, ale i místa, která mohla inspirovat Jaroslava Foglara při psaní jeho románů a příběhů o Stínadlech v pozdějších letech, místa konkrétní, i ta s tajemnou historií či opředená nejrůznějšími legendami. Obrazová galerie připomene Prahu jako inspiraci nezapomenutelného spisovatele populárních příběhů pro děti a mládež.

Pavla Státníková s použitím podkladů Petra Kotka

 

Výstavu Město jako přízrak doplní od října 2021 jednou měsíčně přednáškový cyklus určený všem, kteří mají v oblibě dílo Jaroslava Foglara. Připraveny budou též lektorské programy a outdoorová hra pro děti i dospělé.

Více informací poskytnou webové stránky Muzea města Prahy.

 

Comments

comments

Vyhledat