My Street Films 2023: Nejlepší krátké filmy jsou autentické, odvážné a stylově pestré

Lucie Pozníková: Brno-Zábradlí
Lucie Pozníková: Brno-Zábradlí

Filmová soutěž My Street Films představila nejlepší krátké filmy roku 2023. Projekt už desátým rokem motivuje začínající filmové tvůrce k natáčení vlastních krátkých dokumentárních filmů, které vznikají na workshopech pod vedením filmových profesionálů. Vítězné snímky vybírala vedle odborné poroty rovněž porota studentská. Společně ocenily celkem pět krátkých filmů, které budou premiérově uvedeny na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

My Street Films v první řadě otevírá cestu k filmu lidem, kteří nemají žádné předchozí zkušenosti s filmovou tvorbou, ale přicházejí se silným tématem, které by chtěli zpracovat. Workshopy se letos konaly v Praze (pod vedením dokumentaristky Terezy Reichové a režiséra Martina Duška), Brně (pod dohledem režisérského a lektorského dua Kateř Tureček a Barbory Sliepkové) a nově také v Ostravě, kde se role lektora zhostil dokumentarista Jindřich Andrš, který zde natočil svůj oceňovaný celovečerní film Nová šichta. Všech 17 filmů natočených na workshopech automaticky postoupilo do soutěže My Street Films Award, která je zároveň otevřená široké veřejnosti – jediným omezením je dokumentární forma a délka filmu do 10 minut. Nejlepší filmy tohoto roku vybírala odborná porota, v níž zasedla režisérka, producentka a lektorka Tereza Tara, festivalový konzultant, kritik a filmový dramaturg Martin Horyna a lektorka, dramaturgyně a režisérka Viola Ježková. Vítězný film volila rovněž porota studentská, v níž se sešli studující nejrůznějších audiovizuálních oborů. Přihlášené filmy byly letos tematicky a stylově výjimečně pestré, porotci a porotkyně tedy vybrali celkem pět filmů, z nichž pouze jeden oceněný tvůrce neprošel některým z letošních workshopů.

V letošní soutěži se sešly snímky, které byly natolik nesouměřitelné, že se porota rozhodla ocenit autory*ky za jejich konkrétní filmový úspěch a nerozdělovat je na obvyklé první až třetí místo. Za odvahu obnažit bolest a transformovat ji v tvůrčím procesu ocenila film Ve tmě Anety J. Autorka se v něm vyrovnává s minulostí a bolestí spojenou se sexuálním násilím. Za vytříbenou bohatost kinematografického výrazu porota ocenila film Mezi… Bao Longa Lý, který ve své filmové eseji vypráví o prožitcích těch, kteří uvízli mezi dvěma kulturami. Za řízené tápání nitrem porota ocenila film Brno – Zábradlí Lucie Pozníkové, která v něm naráží na slepé uličky městského prostředí i vlastní duše.

Lenka Veselá: Smutek antropocénu

Ve studentské porotě se sešli studující s bohatými zkušenostmi z nejrůznějších audiovizuálních oborů: Lumír Urban (studuje magisterské studium v oboru Audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě), Liza Chakanava (v Bělorusku absolvovala práva, aktuálně studuje režii na pražské FAMU) a Tomáš Vobořil (absolvoval Filmová studia na Univerzitě Karlově a Ateliér dokumentární fotografie na FAMU, v současnosti studuje v Ateliéru video na FaVU v Brně a působí jako programový ředitel Marienbad Film Festivalu). Studentská porota udělila hlavní cenu snímku Smutek antropocénu, v němž se Lenka Veselá věnuje složitému tématu všudypřítomnosti chemických látek v životním prostředí a našich tělech, což může mít vliv jak na naše fyzické, tak i duševní zdraví.

Odborná i studentská porota se navíc shodly na potřebě udělit zvláštní uznání filmu QIRIM Kateryny Khramtsové, která nás seznamuje s příběhem konkrétního člověka bojujícího na Ukrajině proti ruské agresi. Snímek není jen zprávou z bojové fronty, ale i připomínkou důležitosti národní kultury.

Všechny vítězné filmy budou premiérově uvedeny na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Ji.hlavě (seznam projekcí najdete níže). Pražská projekce se bude konat v sobotu 18. listopadu od 18 hodin v žižkovském prostor39. Filmová oslava pro všechny by měla být závěrečným večírkem pro ty, kdo se podíleli na letošním ročníku My Street Films – lektory a lektorky, začínající filmaře a filmařky, organizační tým a obě poroty, ale také pro všechny milovníky a milovnice krátkých filmů.

Od 29. 10. do 12. 11. budou filmy rovněž dostupné v rámci programu Ji.hlava online. Kolekce vybraných My Street Filmů bude od 13. 11. k vidění online také na streamovací platformě DAFilms.cz a všechny filmy na stránkách My Street Films.

 

Comments

comments

Vyhledat