Na Blues Alive zahrají G. Love & Special Sauce i Robert Finley

G. Love & Special Sauce
G. Love & Special Sauce

Festival Blues Alive, který proběhne od 16. do 18. listopadu již po sedmadvacáté, nabídne na dvou pódiích v šumperském Domě kultury celkem přes třicet účinkujících. „Uvedeme velké americké bluesové hvězdy, ať už jejich vůbec první tuzemský koncert, nebo naopak návraty s jinou sestavou či programem,” říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Jako hlavní hvězdy vystoupí po dvaceti sedmi letech od prvního tuzemského koncertu americká legenda blues, funku a hip hopu G. Love & Special Sauce, americký bluesový zpěvák Robert Finley, který nedávno vydal skvěle přijaté nové album Black Bayou produkované frontmanem The Black Keys Danem Auerbachem (který Finleyho také v jeho šedesáti letech objevil), americký kytarista a trojnásobný držitel posledních Blues Music Awards Tommy Castro a The Painkillers, kytarista, banjista a mandolinista Alvin Youngblood Hart, bluesrockový kytarista Bernard Allison nebo poprvé na Blues Alive v čele samostatného projektu saxofonista a zpěvák Jimmy Carpenter. Návštěvníci uvidí také turné hudebníků Chicago Blues Festival nebo jeden z prvních evropských koncertů Memphissippi Sounds Camerona Kimbrougha a harmonikáře Damiona “Yella P” Pearsona.

Jak se již stalo tradicí, také letošní ročník hudebního festivalu Blues Alive v Šumperku nabídne unikátní jednorázový projekt. Tentokrát koncertně oslaví osmdesáté narozeniny dvou velikánů světového rocku a blues Micka Jaggera a Keithe Richardse, frontmanů kapely The Rolling Stones, která nedávno vydala nové, velmi oceňované, album. Poctu připravuje kytarista, zpěvák a producent Honza Ponocný, který k ní přizval přední hudebníky české scény – Davida Babku (pedal steel kytara, kytara), Jakuba Zomera (klavír, Hammond organ), Jakuba Vejnara (baskytara) a Martina Kopřivu (bicí). Jak zdůrazňuje dramaturg festivalu Ondřej Bezr: „Nepůjde o revival The Rolling Stones, ale především o představení jejich autorského mistrovství na skladbách ze sólových alb obou frontmanů. Speciálním hostem koncertu pak bude izraelsko-americká zpěvačka Mikey Ariel.

Tommy Castro / Foto Victoria Smith

Letos také nabídneme zajímavé pohledy na bluesový crossover – tedy na míchání blues s dalšími žánry a styly,” dodává dramaturg Ondřej Bezr. Jde například o GravelRoad, kteří mají bohaté zkušenosti s nejtemnější podobou blues a grunge. Francouzští Delgres unikátně míchají ortodoxní historické blues s karibskými rytmy. K dalším francouzským hostům patří Shaggy Dogs s divokou hudbou, které sama kapela říká „blues’n’roll fiesta”.

Festival rovněž přiveze zajímavé nové tváře bluesové scény, jako je brilantní britsko-norský kytarista Krissy Matthews, nesmírně talentovaná původem australská zpěvačka a slidekytaristka Kara Grainger, šestičlenná formace ze západu Čech Steven’s, která ve své tvorbě mísí prvky blues, rocku a funku, nebo další kapely vzešlé z vyhledávací soutěže Blues Aperitiv Dazed and Confused a Black Pin. Zahraje také první belgická kapela v historii Blues Alive Boogie Beasts. Vystoupí také sedmičlenná polská formace Dark Leaves, držitelé Ceny publika z letošního Blues Aperitivu, pražské power trio Cold Licks s frontmanem Jonášem Ledeckým, písničkář Jakub Noha s kytaristou Petrem Bublákem, kytarista a občasný zpěvák Jan Martinek, který letos slaví sedmdesáté narozeniny, kvarteto Readymade Backsliders a The Bladderstones, kteří na letošním Blues Alive oslaví deset let své existence. Po dlouhých letech také na Blues Alive zahraje Michal Prokop se svým triem s houslistou Janem Hrubým a kytaristou Pavlem Marcelem.

V krásném prostředí Klášterního kostela zahrají britský písničkář James Harries, kytarista Honza Ponocný s projektem Cirkus Ponorka a jedna z nejvýraznějších a také nejenergičtějších současných písničkářek Jana Štromská.

Program Blues Alive také obohatí doprovodné akce jam sessiony, výstava fotografií bluesových hudebníků finského fotografa Pertti Nurmiho, držitele ceny Keeping the Blues Alive v kategorii foto, ve Vlastivědném muzeu, masterclassy s kytaristou Krissym Matthewsem a představiteli North Hill Country Blues v Kultibaru Domu kultury, poslechové pořady publicistů Jiřího Moravčíka a Ondřej Konráda v Knihovně T. G. Masaryka nebo projekce biografického filmu Elvis v kině Oko.

Robert Finley

Návštěvníci se mohou také těšit na organizační novinky: „Rozvineme loni zavedený model dvou střídajících se pódií. Povýšíme Jam Stage na plnohodnotnou festivalovou scénu, na které budou vystupovat i výrazní zahraniční interpreti,” přibližuje další z organizátorů Štěpán Suchochleb. Půjde o zateplený vyhřívaný stan o rozměrech 15 x 30 metrů. Návštěvníci se také budou moci zúčastnit tomboly o hudební ceny včetně podepsané elektrické kytary, jejíž výtěžek půjde opět na boj Ukrajiny proti ruskému agresorovi.

Festival také vyrazí na cesty mimo Šumperk – Blues Alive Tour proběhne od 11. do 19. listopadu. V osmi městech na něm vystoupí američtí Memphissippi Sounds společně s Janem Ficem. Turné se zastaví v Benešově, Praze, Veselí nad Moravou, Olomouci, Mikulově, Valašském Meziříčí, Bystrém v Orlických horách a v Javorníku.

Poslední třídenní vstupenky na hlavní večery Blues Alive 2023 v ceně 2 500 Kč a vstupenky na jednotlivé doprovodné programy jsou dostání na stránkách https://www.bluesalive.cz/vstupenky. Vstupenky na jednotlivé festivalové dny v ceně 1 600 Kč jsou ve velmi omezené míře v prodeji v pokladně Domu kultury Šumperk. Ubytování na poslední chvíli je možné sehnat v dojezdové vzdálenosti v okolí Šumperka.

Více informací a kompletní program najdou zájemci na www.bluesalive.cz.

Comments

comments

Vyhledat