Na UMPRUM vystavují studenti Ateliéru textilní tvorby

 foto Peter Fabo
foto Peter Fabo

Výstava Mise, vize, revize představuje tvorbu studentek a studentů Ateliéru textilní tvorby UMPRUM v kontextu současného nizozemského designu. Práce studentů ateliéru jsou výsledkem roční spolupráce s firmou Preciosa Ornela, severočeským výrobcem skleněných perliček. Tématem se tak stává řemeslná tradice a otázka, jak se k ní v současnosti vztáhnout.

Vstup do galerie je zdarma.

V prostoru galerie jsme pro návštěvníky připravili prostřený stůl, u kterého si mohou po dobu celé výstavy vyzkoušet ruční našívání perliček. K dispozici jsou nitě, jehly, nůžky, vypínací rámečky a vybrané perličky v pytlích. Korálkovou výšivkou můžete dozdobit svou čepici, bundu, tašku, nebo jen na vzorcích vyzkoušejte co obnáší řemeslo. Vzniklé výtvory si může každý odnést s sebou domů. Směle do toho!
Součástí výstavy budou i panelové diskuze a workshop.

Výstava

Mise vize revize
Od 17.1. do 29.2.

Otevírací doba:
Pondělí – sobota 10 – 18 hodin

Vstup zdarma

v Galerie UM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1.

Panelové diskuze

Revize: řemeslo a sociální přístupy /30.1. 17:00

Instalace Ateliéru textilu na Dutch Design Week v Eindhovenu nazvaná Národní poklad, české řemeslo je zde představila výsledky roční spolupráce se severočeským výrobcem skleněných perlí – Preciosou Ornelou. Jedná se o firmu navazující na dlouhou tradici českého sklářství a řemeslné výroby skleněných perlí. Studentky a studenti perličky v rámci svých experimentů kombinovali s textilem, vytvořili z nich oděvní aplikace, interiérové doplňky, nebo i úplně nový materiál. Jaké místo má tradiční řemeslo v moderní společnosti? A jak probíhala samotná práce s perličkami v ateliéru?

Vize: Digitální materialita /6.2. 17:00

Proti zájmu o nové materiály na výstavě stojí otázka materiality digitální. Přestože oba tyto póly do značné míry spojují obdobné ambice, liší se radikálností řešení: virtuální prostor není snahou o zlepšování v rámci stávajícího systému, ale přesunutím pozornosti mimo něj. Otázkou však zůstává, zda se jedná o životaschopnou alternativu. Jak projekty pracující s virtuální realitou vystavovat? Mají digitální simulace místo jen při navrhování a prezentaci, nebo můžou být sami konečným produktem? A jedná se o ekologičtější řešení?

Mise: Zodpovědnější materiály /27.2. 17:00

Jedním z tradičních témat Dutch Design Week v Eindhovenu jsou nové materiály jako alternativa k současnému stavu. Naděje vkládáme především do technických inovací a jejich propojení s tradičními řemesly, od čehož si slibujeme udržitelnější budoucnost. Důraz se tak klade především na znovuvyužití odpadového materiálu, etiku výroby a biodegradabilitu. Ovšem moderní a těmto kritériím odpovídající materiál stojí na konci dlouhého a složitého výzkumu, který nemusí vždy dopadnout zdárně. Jaké jsou možnosti financování materiálového výzkumu? A jak se liší situace v našem prostředí od té nizozemské?

Během těchto tří dnů bude od 10:00 do 17:00 v prostoru Galerie UM probíhat workshop pod vedením studentů Ateliéru textilu

Comments

comments

Vyhledat